To je to što me zanima!

Peđa Grbin: 'Puna mi je kapa stručnjaka za ustavno pravo'

Utvrđivanje prijedloga zakona nije tehnički posao i sadašnja Vlada, koja je u ostavci jer joj je nepovjerenje izglasao Sabor ne smije činiti, poručuje Peđa Grbin (SDP)
Vidi originalni članak

S 'padom' premijera Tihomira Oreškovića pala je i njegova vlada. Od petka tako Hrvatsku će do izbori voditi tehnička vlada i mnogi od tada raspravljaju što to zapravo znači za Hrvatsku i koje su sve ovlasti tehničke vlade. Upravo ta različita tumačenja nagnala su Peđu Grbina (SDP) da na Facebooku pojasni stanje stvari. 

Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:  

Ovih se dana vodi dosta žestoka rasprava oko toga što Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje smije, a što ne smije činiti. I, iskreno, puna mi je kapa "stručnjaka za ustavno pravo" koji filozofiraju o ovoj temi, a da nisu pročitali relevantne propise kojima je ova situacija uređena.

Pa da krenemo: 

1) Zakon o postupku primopredaje vlasti, konkretno članci 4. i 5. toga zakona ne mogu se izravno primijenti na ovu situaciju. Zašto? Zato što u njima jasno piše da se oni primjenjuju OD DANA RASPISIVANJA IZBORA. Koliko je meni poznato, a držim da mi je poznato, izbori još nisu raspisani te stoga ti članci mogu biti tek smjernica u tumačenju onih odredbi, onih zakona koji su doista primjenjivi na sadašnju situaciju. 

2) A da bi znali koji je zakon primjenjiv, moramo se vratiti na članak 116. stavak 7. Ustava koji počinje rečenicom: "Ako se izglasa nepovjerenje predsjedniku Vlade ili Vladi u cjelini, predsjednik Vlade i Vlada podnose ostavku." (kad smo kod ove odredbe,zanimljivo je da na službenoj stranici Vlade https://vlada.gov.hr/ u trenutku kada ovo pišem nema niti spomena da je Vladi izglasano nepovjerenje, kao što nigdje nije vidljivo da je Vlada ispunila svoju ustavnu obvezu i podnijela ostavku, ali dobro sad...) 

3) Dakle, Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje je Vlada u ostavci, a Zakonom o Vladi (da, doista postoji zakon kojeg je donio Sabor, a koji uređuje što i na koji način Vlada smije raditi), točnije, člankom 7. toga Zakona propisano je da će Vlada koja podnese ostavku obavljati TEHNIČKE POSLOVE do imenovanja nove Vlade. 

Dakle, Zakon o primopredaji vlasti u ovom trenutku može biti samo smjernica jer je iz njega savršeno jasno da su pitanja imenovanja i sklapanja ugovora veće vrijednosti nešto što Vlada u ostavci ili tehnička Vlada ne smije činiti. Zakon koji uređuje sadašnju situaciju je Zakon o Vladi, koji je daleko restriktivniji i Vladi daje ovlast obavljati JEDINO tehničke poslove, što je znatno šire ograničenje od onoga iz Zakona o primopredaji vlasti. Stoga čvrsto stojim na stajalištu da utvrđivanje prijedloga zakona, kao ovlast Vlade koja proizlazi iz članka 113. Ustava, nije tehnički posao i da ga sadašnja Vlada, koja je u ostavci jer joj je nepovjerenje izglasao Sabor i time joj oduzeo demokratski legitimitet utvrđivanja prijedloga zakona i donošenja drugih propisa, ne smije činiti!

Idi na 24sata

Komentari 49

  • user_21717 20.06.2016.

    Svima te je dosta

  • Eduard Tudorović 20.06.2016.

    Poseren tebe i tvoj SDP i HDZ.

  • magaszag 20.06.2016.

    AHA, ja sam jedini koji je stručnjak....svi su ostali ispod mene,,,posljedica rada u politici čini se......teški poremećaji narcisoidnosti u svih naših gazdi...pa i ja znam čitat, što ja ne bih mogao bit neki stručnjak...samo da si sredim fakultet preko političkih veza...

Komentiraj...
Vidi sve komentare