To je to što me zanima!

Peto izdanje Mediteranskog festivala knjiga u Splitu sprema poslastice za djecu i mlade

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Cilj programa je jasan: obogatiti maštu i vokabular, jačati koncentraciju i intelekt, otvarati vidike i širiti spoznaje djece i mladih
Vidi originalni članak

Program petog Mediteranskog festivala knjige koji se od 28. rujna do 2. listopada održava u velikoj dvorani sportskog centra Gripe u Splitu obećava istinski praznik knjige i čitanja. Sadržajan program namijenjen djeci i mladima, kojem je ove godine posvećena velika pažnja, dijelom pod okriljem projekta Nacionalna strategija poticanja čitanja Ministarstva kulture i medija.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Osim promocija novih knjiga u Velikoj dvorani, svi sadržaji za djecu i mlade održavat će se u svečanom salonu SC Gripe, čije su dvije dvorane za ovu priliku preimenovane u Bookvarij i Mali Bookvarij.

Tako će pripovjedačica, dramska pedagoginja i književnica Jasmina Žiljak Ilinčić kroz serijal radionica Šaljive narodne priče i legende s djecom od šest do 11 godina osmišljavati, glumiti i crtati šaljive priče kroz koje će se djeca učiti o umijeću pripovijedanja i umjetničkoj prezentaciji priča iz dalmatinske i hrvatske baštine. 

Svaki će dan na MFK-u počinjati jednosatnim čitanjem priča za djecu stariju od tri godine u Bookvariju, pod zajedničkim nazivom Tete i barbe pričalice čitaju…, što će biti ugodan zadatak za volontere splitske udruge MoST.

Cilj programa je jasan: obogatiti maštu i vokabular, jačati koncentraciju i intelekt, otvarati vidike i širiti spoznaje. Uostalom, kako se navodi u projektu Nacionalna kampanja za poticanje čitanja djeci naglas od najranije dobi, samo 15 minuta glasnog čitanja dnevno pomaže cjelokupnom djetetovom razvoju. Koliko im tek može pomoći sat vremena čitanja različitih slikovnica svakog dana, oživljavanja likova i atmosfere iz dječjih priča, putovanja u svijet mašte...

VIDEO: SVE IM JE UNIŠTENO Evo kako možete pomoći Josipu (8) iz Čazme koji je u oluji izgubio svoj dom, knjige i medu

Djecu i mlade će na radionicama u tajne kriptografije uvoditi Bruna Kolak, dugogodišnja vanjska suradnica Zajednice tehničke kulture Split, za koju je među ostalim vodila uspješan projekt STEM(AJMO!). Radionice su namijenjene djeci od 6 do 12 godina, a održavat će se sve dane sajma.

Na radionici će se polaznici upoznati s prvim primjerima šifriranja poruka i tajnih kodova te s raznim metodama kriptografije, ali i — što će im biti sigurno još zanimljivije — učiti kako mogu sami šifrirati svoje poruke.

Kroz cijeli festival će se u Malom Bookvariju održavati i Maštaonica, kreativna igraonica za djecu od pet do deset godina starosti. Dok uživate na MFK-u u kupovini knjiga ili praćenju brojnih programa vaše se dijete na Maštaonici može zaigrati i kreativno izraziti uz pomoć informatorica, učiteljica i pedagoginja Festivala.

Nešto ozbiljniji, stiže 30. rujna i 1. listopada kroz radionicu Živimo mir, kroz koju će djeca od 6 do 13 godina starosti učiti kako nenasilno rješavati problemske situacije. Voditeljica je psihologinja Marija Butirić, uz suradnju udruge Dyxy čiji će rad s djecom i mladima s teškoćama čitanja, pisanja i učenja također biti predstavljen.

BLAGA NA POLICAMA Zagrebački potres razotkrio je 60.000 kuna vrijednu knjigu, jednu od samo tri na svijetu!

Radionicama na temu knjige i čitanja Festivalu će se pridružiti i splitska Gradska knjižnica Marka Marulića. U Malom Bookvariju će se 30. rujna i 1. listopada održati Kreativna čitaonica pod vodstvom Helene Bužančić i Nataše Prkić iz GKMM-a. Odgojiteljica Andrea Žuljević i knjižničarka Katarina Sovulj će, pak, u četvrtak, 29. rujna održati radionicu izrade čarobnih štapića poput onih iz serijala o Harryju Potteru.

Na koncu, dio programa namijenjen djeci, mladima i njihovim roditeljima su i promocije novih knjiga u velikoj dvorani. Tako će Jurica Pavičić predstaviti svoj prvi roman za djecu "Tri kuće, tri prijatelja" s ilustracijama Klare Rusan.

Posljednji dan festivala donosi još nekoliko promocija pod okriljem programa Kolibrić. Počinje s Dišpetožama s otoka Ugljana, učenicima OŠ Valentin Klarin iz Preka na Ugljanu, odnosno područnog odjela Poljana kojeg pohađaju djeca iz Poljane i Sutomišćice na istom otoku. Pod vodstvom Bruna Ćurka iz Udruge Mala filozofija oni su cijelo polugodište riječju i slikom stvarali priču "Izgubljeni malić/Storija o dva otoka".

NA DANAŠNJI DAN Tražio je da nakon smrti unište sva njegova nedovršena djela

Slijedi predstavljanje zbirke autobiografskih priča Jasne Ćorić "Kaleidoskop", a potom dviju vrijednih knjiga namijenjenih roditeljima i edukatorima; "Razgovarajmo o lošim slikama" Kristen A. Jenson, te "Knjige za nesavršene roditelje" Luciana Grigoletta. O njima će govoriti Marin Periš, te pedagozi Toni Maglica i Maja Ljubetić.

Posljednja knjiga promovirana na MFK-u 2022. bit će "Priče iz Drugozemske" Sare Kopeczky Bajić, uz autoricu predstavit će je Luca Kozina, a moderatorica je Luiza Bouharaoua.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare