To je to što me zanima!

'Sramim se jer političare nije briga za ovrhu nad djetetom'

Apelirao je prije svega na ministra unutarnjih poslova, a onda i na sve ostale, da se zabrinu, da "razmišljaju kao ljudi, ne kao političari", pitajući se kako bi se osjećali da se to događa u njihovoj blizini
Vidi originalni članak

 O slučaju devetogodišnjeg Cesarea Avenatija, nad kojim bi u Splitu trebala biti provedena ovrha kako bi bio predan na skrb njegovom ocu Talijanu Alessandru Avenatiju, u utorak je u Hrvatskom saboru govorio HSS-ov Krešo Beljak, a zbog ustrajavanja da o tome progovori mimo dnevnog reda Mostov Miro Bulj dobio je dvije opomene i izgubio pravo govoriti cijeli utorak.

"Danas me sram što sam političar, iako nemam nikakve veze s tim, sram me jer nikoga od mojih kolegica i kolega u ostalim strankama, posebno onima na vlasti, nije sram što se u Splitu provodi ovrha nad devetogodišnjim djetetom", rekao je Beljak.

Apelirao je prije svega na ministra unutarnjih poslova, a onda i na sve ostale, da se zabrinu, da "razmišljaju kao ljudi, ne kao političari", pitajući se kako bi se osjećali da se to događa u njihovoj blizini. 

"Uostalom kako li se osjeća dijete od devet godina, koje, eto, po našim zakonima i institucijama, nitko ništa ne pita", rekao je zastupnik.

"Možemo li zajedno smoći snage, prije svega odgovorni, da se ta očigledna nepravda, pa koliko bila u skladu sa pravom ili zakonima ili ne, ali je ljudska nepravda, Božja nepravda, kršćanska nepravda, da se to spriječi i da se za dobrobit djeteta sve to skupa prolongira za vrijeme kada će prestati mogućnost da dijete ozbiljno strada", kaže Beljak.

Bulj je pak tražio stanku kako bi Most potom progovorio o istoj temi. U Splitu se događa ovrha, blokirana je cesta, situacija je dramatična, argumentirao je svoj zahtjev, ali ga je predsjedavajući Željko Reiner uputio da stanku može tražiti samo u vezi aktualne točke dnevnog reda, u ovom slučaju studentskom radu, a ne o drugim temama.

Kako je Bulj nastavio, Reiner ga je opomenuo jednom, pa drugi put. Oduzimam Vam pravo govoriti cijeli dan, poručio mu je Reiner.

Petrov: Proglasiti isključivi gospodarski pojas u Jadranu

Havariju turskog broda Haksa kod otoka Jabuke Mostov zastupnik Božo Petrov iskoristio je u utorak kako bi podsjetio koliko je krhka sigurnost plovidbe Jadranom i opetovao prijedlog za proglašenjem isključivog gospodarskog pojasa u Jadranskom moru.

"Još jednom molim da zajedno raspravimo i donesemo odluku o proglašenju isključivog gospodarskog pojasa, da pružimo primjerenu zaštitu Jadranskom moru koje nas je hranilo i hrani nas i danas", pozvao je Petrov kolege u Hrvatskom saboru.

Istaknuo je da su hrvatske službe brzo reagirale na havariju, te čestitao svima koji su sudjelovali u akciji spašavanja i spriječili veću ekološku katastrofu.

Jadransko more površinom je malo, zatvoreno, ne treba mnogo da se manji incident pretvori u veliku ekološku katastrofu koja će se odraziti na naš gospodarski sustav oslonjen na turizam, upozorio je Petrov.

Apelira da se zadnji incident shvati kao upozorenje, da se Hrvatska počne ponašati kao ozbiljna pomorska zemlja.

Hrvatska još uvijek nije iskoristila pravo proglasiti isključivi gospodarski pojas u Jadranu, pravo koje nam pripada po Konvenciji UN-a. Odlaganjem te odluke Hrvatska se uvelike odrekla prava koje nam pripada na morskom prostoru od oko 24 tisuće četvornih kilometara, kaže Petrov.

U Mostu smo svjesni da proglašenje isključivog gospodarskog pojasa nije jednostavno pitanje, ali smatramo da Hrvatska u diplomatskim razgovorima s drugim zemljama ima mogućnost na njemu uporno raditi i da se on može dogoditi, zaključio je Petrov.

Grbin: Odlukom HZZO-a građani manjih sredina dovedeni u neravnopravan položaj

Zastupnik Peđa Grbin (SDP) upozorio je u utorak kako su odlukom HZZO-a da se lijekovi za onkološke pacijente mogu davati isključivo u kliničkim bolnicama građani manjih sredina dovedeni u neravnopravan položaj, te je pozvao zastupnike koji dolaze iz takvih sredina da "zaspu" Vladu pitanjima zašto građane dovodi u neravnopravan položaj s obzirom na mjesto življenja.

Brojni lijekovi za onkološke pacijente na novoj su listi označeni oznakom KL, što znači da se mogu davati pacijentima isključivo u kliničkim bolnicama u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu, no bolesnih ima i drugdje, istaknuo je Grbin u Hrvatskom saboru, ustvrdivši da su u građani iz manjim sredinama takvom odlukom HZZO-a dovedeni u neravnopravan položaj.

Iako u bolnicama u njihovim mjestima postoje uvjeti za administriranje onkoloških lijekova, neće ih dobivati samo zato jer je HZZO političkom odlukom odlučio da ti lijekovi budu dostupni samo u kliničkim bolnicama, ustrajao je zastupnik.

Zamislite kako je to kad u turističkoj sezoni zbog lijeka morate putovati iz Pule u Rijeku, na plus 30 čekati ispred tunela Učka, rekao je Grbin.

Idi na 24sata

Komentari 68

  • kaius 20.06.2018.

    ali ih nije sram kad ovrše nekog djedicu ili baku jer su zaostali u plaćanju hrt pretplate pa ih policajci nose van kuće

  • Liliana_1 19.06.2018.

    Kaj samo muškarci su komentatori na ovom portalu. Svi bi uzeli djecu.

  • Liliana_1 19.06.2018.

    Hrvatska bi trebala promijeniti ime u ovrha.

Komentiraj...
Vidi sve komentare