To je to što me zanima!

Pinky, Joja i Slaven - žablji prinčevi koji su osvojili ovogodišnju Žabarsku noć

U Lokve se nakon pandemije vratilo natjecanje žaba u skoku u dalj, a žabe se nakon natjecanja pak vraća u njihovu lokvu. Pobijedila je Renata Hlanuda iz Opatije sa svojim Pinkyjem. Opatijci su pravi "šaptači žabama"
Vidi originalni članak

Lako žabu u vodu natjerati, kaže poslovica, a kako je teško žabu u pobjednički skok natjerati, najbolje zna preko sto sudionika ovogodišnje Žabarske noći, održane u subotu i nedjelju u Lokvama. Četrdeset četvrta po redu, okupila je staro i mlado iz cijelog Gorskog kotara, ali i iz Primorja te drugih krajeva. Pobjedu je odnio Pinky, žabac kojeg je tu noć u princa pretvorila Opatijka Renata Hlanuda (67). Umirovljenica je svoga princa natjerala u najduži skok, pobijedio je sa 120 bodova u tri kruga skakanja. Drugo mjesto je pripalo Joji, žapcu Zorka Tomljanovića iz Lokava, treće pak Slavenu, žapcu kojeg je za broncu u skok natjerao Kristijan Petelin, također Lokvarac.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Ali, znate, i ja sam rodom Lokvarka pa je možda u tome tajna mog, odnosno Pinkyjevog uspjeha!, otkriva nam gospođa Renata, kojoj ovo nije prva pobjeda u Žabarskoj noći. Njena je, jedna druga žaba, pobijedila i 2015., dok je 2019. osvojila broncu. Otad zbog pandemije Žabarske noći nije ni bilo, vratila se u punome sjaju, kao i Renata.

- Tajna moga uspjeha je samo vjera u pobjedu!, odgovara gospođa Hlanuda na pitanje zašto su njene žabe najagilnije, jer nije rijetkost da žabe, koliko god njihovi "treneri" lupali o natjecateljski stol ili dubili na glavi, ne žele ni mrdnuti s mjesta. Znaju ponekad i skočiti pod stol, ili pak među publiku, ili skoče tek koji centimetar. Pobjedničke žabe skaču po 60, 70 centimetara. Natjecanje prati jedan "doktor", koji kontrolira jesu li natjecateljice zdrave za skok, i dva suca - već tradicionalno su to, desetljećima, članovi lokvarske obitelji Bašić. Žabarsku noć u Lokve je davno donio Dragutin Zorc, koji je isto takvo natjecanje vidio u Kanadi. A ako se uzme u obzir činjenica da se žaba i natjecatelj prije natjecanja nikad nisu vidjeli, a kamoli zaljubili - pobjeda je utoliko veća.

- Ne, to nisu naše žabe nego žabe koje na natjecanje donese organizator, i koje se nakon natjecanja vraća u njihovo prirodno stanište. Prije utrke mi natjecatelji 'izvučemo' svoju žabu i s njom se takmičimo. Svoju sam uoči natjecanja nazvala po našem psu, ispričala nam je gospođa Hlanuda. Kaže da je i njezin suprug Dragan pobijedio 2012., a godinu kasnije i njihova zaposlenica iz opatijskog kafića. Drugim riječima, Opatijci su pravi "šaptači žabama". Pinky, Joja i Slaven bili su gotovo pa izjednačeni u prva dva kruga, a onda je Pinky, bolje rečeno Carl Lewis žabljega svijeta, "pomeo" ekipu.

Ovoga proljeća i ljeta Lokvarskog jezera nema, isušeno je zbog provjere brane pa su žabe stigle iz Siska, kamo su se, neke s lovorikama, i vratile, u svoju lokvu.

- Došlo nam je 350 gledatelja, posjećenost je bila odlična. Do ponoći skačemo sa žabama, a nakon ponoći plešemo uz svirku nekog domaćeg, i još nekog benda izvana, rekao nam je lokvarski načelnik Toni Štimac.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • The Stand 05.06.2023.

    Volim ... žabe. 😎

Komentiraj...
Vidi sve komentare