Val nezadovoljstva i zabrinutosti struke izazvao je prijedlog Nacionalnoga kurikuluma predškole, koja je u javnom savjetovanju, koji predviđa devetogodišnju osnovnu školu od 2025. godine, ali ne uvođenjem još jednog razreda nego utrostručenjem broja sati predškole, koja će biti obavezna za svu djecu u godini prije polaska u prvi razred.
- Dokument je sadržajno potpuno pogrešan i neprihvatljiv jer ne slijedi razvojne mogućnosti djeteta i to je ono što nas najviše zabrinjava, a uz to je neizvediv i nerealan budući da za propisano nemamo kadrova ni smještajnih kapaciteta - upozorila je Katarina Turković Gulin, predsjednica Udruge predškolskih odgojitelja Sidro.
Naime, kurikulum za predškolu predviđa višejezičnost kao predškolski standard, a s druge strane imamo porast broja djece s govornim teškoćama, za koje nije riješeno pitanje podrške logopeda. Propisuje se i da bi se kod djeteta od pet ili šest godina trebale razvijati, među ostalim, poduzetničke kompetencije ili da nakon predškole dijete razlikuje neprovjerene, netočne i nepouzdane informacije dostupne u medijima i na internetu. Turković Gulin napominje i kako je dokument neprovediv jer nam trenutno 30 posto djece predškolske dobi ne pohađa vrtiće, ne zato što ne žele nego zato što nema mjesta. Trenutno analiza resornog ministarstva jasno pokazuje da nam nedostaje više od 5000 odgojitelja, a do 2030. nedostajat će ih 7002 odgojitelja bez da je tu uračunato da će smještajni kapaciteti rasti.
- Ovo nije reforma osnovnog školstva nego su to slova na papiru kojima se pokušava opravdati da se nešto čini. Nesporno je da treba produljiti obavezno obrazovanje, ali za to je potrebna kvalitetna priprema - kazala je.
Udruga Sidro od resornog ministarstva tražit će da ovu odluku zaustavi jer ne samo da je štetna za zaposlenike u tom sustavu nego prvenstveno za djecu. Ponudit će prijedlog uređenja sustava na kojem radi njihova neformalna radna skupina sastavljena od stručnjaka.