To je to što me zanima!

Pola ih je riskantno: U svijetu godišnje 56 milijuna pobačaja

Problem je goruć u 62. zemlje svijeta u kojima je rani pobačaj zabranjen i u onima u kojima se može obaviti isključivo ukoliko je ugroženo ženino zdravlje
Vidi originalni članak

Gotovo polovina od oko 56 milijuna pobačaja koliko ih se godišnje obavi u svijetu, spada u rizičnu skupinu, osobito kada je riječ o prekidima trudnoće u siromašnim zemljama, objavila je u četvrtak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). 

Rezultati studije objavljene u stručnome časopisu Lancet, "upućuju na potrebu jamčenja sigurnog pristupa pobačaju u skladu sa zakonom, osobito u zemljama s manjim prihodima, kao i potrebu da se rizične metode kojima se nerijetko pribjegava zamijene onim sigurnima".

Istraživanje je proveo WHO u suradnji s američkim institutom Guttmacher, specijaliziranim za reproduktivno zdravlje.

Problem je goruć u 62. zemlje svijeta u kojima je rani pobačaj zabranjen i u onima u kojima se može obaviti isključivo ukoliko je ugroženo ženino zdravlje. 

Četvrtina pobačaja u tim se zemljama obavlja metodama koje ugrožavaju zdravlje žene. 

"Kada žene i djevojke nemaju pristup kontraceptivnim sredstvima i sigurnoj liječničkoj brizi, često dolazi do ozbiljnih posljedica po njihovo zdravlje i zdravlje njihovih obitelji", rekla je Bela Ganatra, stručnjakinja WHO-a i voditeljica studije. 

"Previše žena još uvijek nema pristup zahvatu koji obavlja liječnik specijalist, a nemali ih broj umre od posljedica nestručno obavljenih prekida trudnoće", rekla je. 

"Gotovo polovina pobačaja u svijetu smatra se rizičnima. To ne bi smjelo biti tako jer je, sa znanstvenog stajališta, pobačaj jednostavna liječnička intervencija", rekla je dr. Ganatra, upozorivši da je vrlo tijesna povezanost između rizičnog pobačaja i vrlo restriktivnih zakona. 

U većini razvijenih zemalja 87,5 posto pobačaja smatra se sigurnima, a od spomenutih 25 milijuna rizičnih prekida trudnoća godišnje u svijetu ih se čak 97 posto obavi u zemljama Afrike, Azije i Latinske Amerike. 

"Najviše sigurnih prekida trudnoće obavi se u zemljama s manje restriktivnim zakonima, u ekonomski razvijenijim zemljama i onima koje imaju razvijenu infrastrukturu", tvrdi dr. Ganatra. 

Urugvaj, Nepal i Etiopija u zadnjih su se nekoliko godina pobrinule za sigurniji pristup prekidu trudnoće, rekla je dr. Ganatra.

Irska u svibnju ili lipnju planira održati referendum o tomu hoće li se ublažiti rigorozni zakoni o pobačaju u toj zemlji, izjavio je u utorak premijer Leo Varadkar. 

Oko 88 posto prekida trudnoća obavi se u zemljama u razvoju u kojima je svijest o kontracepciji vrlo niska, rekla je dr. Gilda Sedgh, znanstvenica iz instituta Guttmacher.

WHO smatra da vlade zemalja moraju legalizirati prekide trudnoća kako bi se oni smatrali sigurnima te ih poziva na uvođenje ili unapređenje spolnog odgoja, na pristup kontracepciji te na mogućnost planiranja obitelji.

Idi na 24sata

Komentari 18

  • Mjerilo 29.09.2017.

    To je problem kad se mladi udaraju to jest mlade,di stignu onda kad ostane trunda idemo na pobacaj,

  • banirana 29.09.2017.

    vrlo poučno - Zabrinuta žena otišla je ginekologu i pitala ga:
 “Doktore, imam ozbiljan problem, i očajno mi treba pomoć! Imam bebu koja nije još napunila godinu dana, a ja sam opet trudna! Ne želim imati djecu tako blizu jedno drugomu!” Liječnik je rekao:
 “Dobro i što želiš od mene sada?”
 „Želim da izvršite abortus, da okončam ovu trudnoću, i računam na vas da ćete mi pomoći!”
 Liječnik se zamislio, i nakon poduže šutnje rekao je ženi:
 „Ja imam za tebe jedno bolje rješenje za taj tvoj problem. Manje je opasno za tebe.” 
Ona se nasmiješila misleći da će liječnik izvršiti abortus. On je nastavio: 
”Vidiš, kako bi ti olakšali pa da nemaš dvije male bebe u isto vrijeme o kojima ćeš voditi brigu, hajde da ubijemo ovu bebu koju držiš u rukama! Na ovaj način, čak sebi možeš priuštiti malo odmora dok se ova druga beba rodi. Ako si već naumila ubiti jedno dijete, nije ni bitno koje. Ali na ovaj način, neće biti nikakvog rizika za tebe i tvoje zdravlje, a osim toga ovo rođeno dijete troši tvoj novac za hranu pa ćeš uštedjeti.”
 Žena je počela vrištati: „Ne doktore! To je strašno! Pa to je zločin. Ne želim ubiti svoje dijete!”
 „Slažem se s tobom,” rekao je doktor, “ali maloprije mi se činilo da je to bila najbolja solucija za tebe.” Liječnik se osmjehnuo jer je shvatio da je ona shvatila poantu. On je uspio uvjeriti ovu majku da nema razlike između ubojstva već rođene bebe i one koja je još uvijek u trbuhu. Zločin bi bio isti!

  • banirana 29.09.2017.

    pobornici ideologije pobačaja gori od Hitlera a govore o nekakvoj toleranciji i pravima - gdje je tolerancija i pravo djeteta da nastavi živjeti - daju si pravo da oduzmu djetetu pravo na život ali ne daju nekome pravo da javno moli protiv ubijanja djece - vrlo zanimljivo -očito je tolerancijae samo moderno ime za modernu Sotona

Komentiraj...
Vidi sve komentare