To je to što me zanima!

Prošle su 24 godine od ratnih zločina u Trusini i Ahmićima

U hercegovačkom selu Trusina kod Konjica u nedjelju je obilježena 24. obljetnica zločina nad Hrvatima tog kraja kojega su 1993. počinili pripadnici bošnjačke Armije BiH
Vidi originalni članak

U hercegovačkom selu Trusina kod Konjica u nedjelju je obilježena 24. obljetnica zločina nad Hrvatima tog kraja kojega su 1993. počinili pripadnici bošnjačke Armije BiH, a istodobno je u Ahmićima u središnjoj Bosni odana počast bošnjačkim žrtvama koje su u napadu na to selo istog dana i iste godine pobili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.

Kod spomen obilježja i križa  podignutog na mjesnom groblju u Trusini u nedjelju su se okupili članovi obitelji i prijatelji osamnaest hrvatskih civila i četiri pipadnika HVO koji su ubijeni 16. travnja 1993.

U napadu postrojbi Armije BiH kojima je zapovijedao Zulfikar Ališpago selo je zauzeto u ranim jutarnjim satima a nakon toga je uslijedio masakr nad civilima dok su zarobljeni pripadnici HVO strijeljani.

Najstarija žrtva bila je Kata Drljko koja je u vrijeme kada je ubijena imala 75 godina dok je najmlađa žrtva Ivan Drljo u vrijeme kada je ubijen imao 21 godinu.

Ovogodišnju komemporaciju organizirala je Udruga poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu iz Konjica. 

"Poruka sadašnjim generacijama je da se (zločin) ne zaboravi a sljedećim generacijama da se zlo ne ponovi", kazala je predsjednica udruge Dragica Tomić.

Sud BiH je zbog masakra u Trusini do sada pravomoćno osudio bivše pripadnike Armije BiH Edina Džeku i to na 13 godina zatvora dok je Rasema Handanović temeljem sporazuma o priznanju krivnje osuđena na pet i pol godina zatvora.

Na 15 godina zatvora osuđeni su Nihad Bojadžić te Nedžad Hodžić i Mensur Memić koji su dobili po 12 godina zatvora.

Zulfikaru Ališpagi još uvijek se sudi. 

U Ahmićima se se istodobno okupili članovi obitelji Bošnjaka ubijenih u napadu HVO-a na to selo prije 24 godine.

Prema sudski potvrđenim informacijama tada je ubijeno 116 osoba među kojima su bile 32 žene i 11 malodobnika.

Za tijelima 29  žrtava još uvijek se traga a predstavnici bošnjačkih udruga pozvali su svjedoke tog zločina da pomognu u pronalaženju posmrtnih ostataka kako bi bili dostojno pokopani.

"Ahmići su opomena svim ljudima na svijetu na ono šta može zlo i zločinac učiniti nevinim ljudima. Ovo treba biti opomena Bošnjacima, Hrvatima, Srbima i svim stanovnicima BiH da se na svakom mjestu i u svako vrijeme suprotstavljamo zlu i zločincima", kazao je u Ahmićima poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović.

Za masakr u Ahmićima po zapovjednoj odgovornosti pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) osuđeni su Dario Kordić na 25, Vladimir Šantić na 18 godina i Drago Josipović na 12 godina zatvora.

Idi na 24sata

Komentari 62

  • KnezDomagoj 17.04.2017.

    Jednog dana kada se otvore arhivi onda će istina doći na vidjelo. Onda će kao mnogi biti "iznenađeni" kad se vidi da su zločin u Ahmićima počinili mudžahedini. Bosanski muslimani se moraju tog šljama što prije riješiti i polazati Europi i Svijetu da su sušta suprotnost onim kozojebima sa bliskog istoka. A takve u svojim redovima na doživotnu robiju poslati.

  • Miške 17.04.2017.

    Rat u Bosni traje već 500 godina i to ide tako dalje.

  • Darije 1 17.04.2017.

    DIO 1 -...Ako cemo biti iskreni, ovo je samo posljedica vjekovne . MEDJUSOBNE MRZNJE SVIH BOSANACA I HERCEGOVACA PREMA SVIMA i zaziranje prema drugima i drugacijima. U BiH je stoljecima to normalna pojava. Nesto kao dan i noc. Ta MRZNJA je bila prigusena samo u 2 perioda bosanske povjesti (za Austro.Ugarske i Tita) ali i tad je stalno tinjala. Jedan poznati Bosanac, nobelovac Ivo Andric je još 1921. u poznatom "pismu prijatelju" napisao između ostaloga i ovo; – Bosna je zemlja mržnje i straha... fatalna karakteristika te mržnje i jeste u tome što bosanski čovjek nije svestan mržnje koja živi u njemu, što zazire od njenog analiziranja, i – mrzi svakog ko pokuša da to učini. Pa ipak, činjenica je: da u Bosni i Hercegovini ima više ljudi koji su spremni da u nastupima nesvjesne mržnje, raznim povodima i pod raznim izgovorima, ubijaju ili budu ubijeni, nego u drugim po ljudstvu i prostranstvu mnogo većim slovenskim i neslovenskim zemljama"..... Knjizevnik Dervis Susic u svojoj knjizi Hodza-Strah, pise ovo: "Nigdje mržnja nije poganija nego u Bosni. U Bosni ona se vidi u znaku suprotne vjere, čuje u pjesmi, sluti u pogledu prolaznika......nastavak sljedi dolje...

Komentiraj...
Vidi sve komentare