To je to što me zanima!

Reforma zdravstva: Bolovanja više neće ići na teret HZZO-a, mladima se ukidaju povlastice

Berošev tim upozorava kako je za održivost sustava pri trenutačnoj razini potrošnje potrebno povećanje prihoda zdravstvenog sustava od minimalno 1 do 1,5 posto BDP-a
Vidi originalni članak

U Ministarstvu zdravstva je izrađen dokument na 40-ak stranica u kojemu su pobrojani svi zahvati u sustav koji bi se provodili do 2027. godine. U njemu su mjere koje bi trebale pridonijeti uštedama u zdravstvu, no naglasak je na nedostatnim prihodima. Samo se do kraja ove godine očekuje generiranje 6,7 milijardi kuna novog dospjelog duga (dospjele neplaćene obaveze za lijekove i potrošni medicinski materijal), piše Jutarnji list.

Berošev tim upozorava kako je za održivost sustava pri trenutačnoj razini potrošnje potrebno povećanje prihoda zdravstvenog sustava od minimalno 1 do 1,5 posto BDP-a što je oko šest milijardi kuna dodatnog proračunskog transfera. Jedan od poteza koji se predlaže je uključivanje mladih u participaciju prihoda za zdravstvo. To bi značilo ukidanje olakšice za mlade do 30 godina da od prvog zaposlenja do pete godine radnog staža ne trebaju uplaćivati doprinose za zdravstveno osiguranje. Po nekim procjenama time bi se godišnje uprihodilo oko 1,2 milijarde kuna.

REAKCIJE IZ HITNE MEDICINE Napali Beroševu reformu: 'Ovo je propast, put u provaliju. Tko je uopće ovo stavio na papir?'

Povećao bi se i najviši iznos sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite, koji sada ne smije prelaziti 2000 kuna po ispostavljenom računu. On se pokriva dopunskim zdravstvenim osiguranjem ili iz džepa korisnika usluge. Ministarstvo smatra da bi se taj iznos trebao povećati na 4000 kuna i tvrdi kako to ne bi povisilo cijenu dopunskog zdravstvenog osiguranja, već znatno proširilo krug osoba koje bi ga uplaćivale.

Treći prijedlog odnosi se na naknade koje se pokrivaju iz HZZO-a. Ukupan godišnji iznos za naknade na razini HZZO-a tijekom 2019. je iznosio 2,6 milijardi kuna, a 2020. se popeo na 2,9 milijardi. Beroševo ministarstvo predlaže da se naknade za bolovanja, porodiljske dopuste i druge skinu sa stavke HZZO-a. Kome bi se taj trošak prelio, ne navode, ali se u dokumentu spominje da u nekim zemljama EU postoji razdoblje čekanja od tri dana i da pravo na naknadu počinje od četvrtog dana bolesti, donosi Jutarnji list.

Idi na 24sata

Komentari 173

  • Bakrena.taca 26.10.2021.

    "U nekim evropskim drzavama", pa sta se sa njima poredis kad treba uzeti, poredi se sa najboljima kad treba dati.

  • pčela 26.10.2021.

    A da mi vas sve raspustimo a da nam prije vratite sav uplaćeni iznos.

  • Mira Juric 26.10.2021.

    Molim vas neka mi netko objasni kako se osobu koja je bila u izolaciji voditi na poslu. Netko se vodi ma bolovNju,nekome se uzima godisnji oxmor,a nekima se pise da su radili.

Komentiraj...
Vidi sve komentare