To je to što me zanima!

Ribić o minimalcu: Poslodavci uvijek pričaju isto, a tekstilna i kožna industrija su još ovdje

Govoreći o minimalcu, ministar Marić kaže da će se o tome još razgovarati. Kaže da je na minimalcu oko 51.000 građana i najveći teret je na djelatnostima kože, obuće i odjeće.
Vidi originalni članak

Podizanje minimalne plaće i standard najugroženijih neke su od tema o kojima su u Otvorenom govorili Zdravko Marić, potpredsjednik Vlade i ministar financija, Vilim Ribić, predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća, Damir Zorić, glavni direktor HUP-a, Siniša Hajdaš Dončić (SDP) i Davor Vagić, ravnatelj KBC Sestre milosrdnice.

Na pitanje kako komentira da se govori kako povlači neki popularni potez, a ceh plati netko drugi, primjerice kada se radila porezna reforma, uzeli su gradovima i lokalnoj samoupravi, Zdravko Marić, rekao je da je jedina mjera koja nije bila kompenzirana mjera o smanjivanjima za mlade.

- Uz sve kompenzacije koje smo napravili, promijenili smo Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave - kaže.

Govoreći o minimalcu, kaže da će se o tome još razgovarati. Kaže da je na minimalcu oko 51.000 građana i najveći teret je na djelatnostima kože, obuće i odjeće.

- Naša uloga je da ne dozvolimo da "stave ključ u bravu", sve vrijeme rade na tome - objasnio je. Dodaje da imaju mandat poreznih obveznika da upravljaju poreznim novcem, a COVID je do sada koštao 40 mlrd. kn.

OD 1. SIJEČNJA Minimalna plaća veća za 350 kuna: 'Povećali smo je četiri puta više nego tri Vlade prije'

- Najveći dio su bile mjere za očuvanje radnih mjesta, za gospodarstvo - kaže. Komentirao je rebalans, rekao je da su danas objavili prezentaciju s detaljnijim prikazom. Bolnice su, kažu, glavni generator duga.

Šef Vinogradske kaže da na rebalans gleda kao na početak reforme zdravstva.

- Ovo je nešto što je ova vladajuća garnitura naslijedila od prijašnjih, ja radim od 1994. i ovo je "enta" sanacija zdravstvenog sustava i uvijek je na ovaj način funkcioniralo. Mislim da prvi put krećemo probati napraviti nešto drugo - kaže. Pojašnjava da se može napraviti jednom objedinjenom, ali poštenom javnom nabavom, a nakon toga treba još neke stvari napraviti.

Govoreći o skupim lijekovima, kaže da treba pratiti ishod liječenja, a kod plaćanja po učinku, kaćže da se moženapraviti uz određeni period. Dodaje da trebaju biti realne cijene i prijelazni period. Važna je i informatizacija sustava. Govoreći o troškovima Covida, više od 3 milijarde kuna je otišlo samo na virus, a sad smo u četvrtom valu i još će koštati.

- To ovisi o nama, našem ponašanju (...) Trebamo se držati mjera, ne shvaćati ih labavo, a cijepljenje je jedini izlaz iz cijele ove priče i drago mi je da ljudi polako to počinju shvaćati - rekao je. Dodaje da je na testiranja potrošeno 1 mlrd. kn, toliko i na liječenje, a 600 mil. kn su do sada plaćena cjepiva.

Naglasio je da reformom zdravstva treba napraviti bolnički sustav za 21. stoljeće.

Damir Zorić iz HUP-a kaže da zdravstvo ima visoke domete, odlične i nezamjenjive stručnjake, imaju poteškoća, loše prostore, izdvajanja su takva kakva su, ali najveći dio od milijardi odlazi na plaće. Objasnio je da ako u planiranju proračuna se odredi određen iznos, a krajem godine se poveća taj predviđeni iznos, to mu pokazuje da se u ovakvom sustavu naprosto ne može znati gdje i kako se generiraju troškovi. Uvijek se radi o milijardama, dodaje.

PLENKOVIĆ U SABORU 'Minimalna neto plaća povećat će se za 350 kuna od siječnja, rast će i roditeljske naknade'

- Moramo naći načina kako da zaustavimo nekontrolirani rast, ako ga ne zaustavimo, to će sve nas udariti po džepu, rekao je.

Govoreći o minimalcu, kaže da je normalno da se svi raduju kada se podiže minimalna plaća jer je riječ o najugroženijoj skupini, ali upozorava da treba biti oprezan da firme koje to trebaju platiti, da ih se ne gurne u poteškoće.

- Nije riječ samo o minimalnoj plaći, ona će biti 350 kn veća, ali na to će doći i neki doprinosi i porezi koji idu državi, pa neka država da nešto i iz svog džepa - rekao je. 

Siniša Hajdaš Dončić je rekao da je je povećanje minimalca kompleksno pitanje i da ako se poveća minimalni dohodak, onda se i drugima treba povećati plaća. On želi pokrenuti i javnu raspravu o tzv. temeljnom dohotku.

- Poslodavci uvijek pričaju isto, rekao je Vilim Ribić, predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća, dodajući da još nije propala ni tekstilna, ni kožna industrija, a 10 godina slušaju iste argumente - da će se povećati zaposlenosti i da će propasti firme.

- Minimalna plaća ne povećava nezaposlenost, upravo djeluje blagotvorno na ekonomiju u malo duljem periodu, rekao je i dodao da je ista stvar i s temeljnim dohotkom.

- Temeljni dohodak je jedna složena, eksperimentalna priča koju treba isprobavati, dodaje.

Ribić je rekao da treba biti oprezan, kao što i jesu zapadne zemlje koje s time eksperimentiraju - one paze da se ne destimulira radna etika. Postoje brojne analize, smatra, da temeljni dohodak ima svoje ekonomsko utemeljenje.

Kaže da napor Vlade oko povećanja minimalnih plaća treba pozdraviti i zadovoljan je onime što dobiva obrazovanje rebalansom proračuna. Smatra da prerano uvodimo euro, da nismo spremni za trenutak u kojem se provodi.

Marić je odgovorio da su koristi za hrvatsko gospodarstvo i građane puno veći od potencijalnih šteta. Ističe da, kada govorimo u euru, sve treba uzeti u obzir, on sam kreće od potencijalno negativnih stvari, poput straha od efekta na inflaciju, padu kamata na kredite. Smatraju da su dovolno učinili do sada i da još imamo dovoljno vremena da se pripremimo.  Govorio je i o BDP-u te rekao da turizam nije jedini razlog za visoku stopu rasta i da imamo vrlo visoku stopu rasta robnog izvoza. Smatra da treba još godina do dvije do punog oporavka turizma. Hajdaš Dončić kaže da se vidi da  rashodi nisu kontrolirani.

Idi na 24sata

Komentari 38

  • nikolina26 29.10.2021.

    blazeni island oni su ljepo to rjesili

  • radijator@ 29.10.2021.

    O dami je znati koja to još tekstilna industrija postoji

  • dahhmal 29.10.2021.

    Vrlo jednostavno se može riiješit problem dolazi euro i staviti satnicu minimalno 5 eura i nema mučkanja da se radi i poklanja gazdama sati.Kolko sati radiš puta pet i odmah znaš kaj si zaradil.Ak to funkcionira vani ne vidim razloga zašto ne bi i tu i nema neplačenih prekovremena ni bodova sa kojima se manipulira čista računica.

Komentiraj...
Vidi sve komentare