To je to što me zanima!

'Rodila sam sa 16 godina kako bih pobjegla od svoje majke...'

U zagrebačkom Domu za nezbrinutu djecu živi šest maloljetnih majki kojima su najmiliji okrenuli leđa. Nisu odustale i unatoč svemu odlučile su roditi svoju djecu
Vidi originalni članak

Trudnoću smo planirali. Trebalo nam je tri mjeseca. I onda smo uspjeli. Bila sam presretna, mislila sam da ću tako pobjeći od majke koja je htjela da joj budem rob, rekla je Ankica.

Tad je imala samo 16 godina. Bila je u osnovnoj školi. 

- Iskreno, jedva da na prste mogu izbrojiti koliko uopće imam braće i sestara. Bila sam među najstarijima i majka je htjela da se brinem o svoj toj djeci, hranim ih i čuvam. Uz to, nije se lijepo ponašala prema meni. Zato sam bježala od kuće - iskrena je mlada mama.

Planovi o napuštanju matične obitelji i započinjanju novog života s dečkom i bebom, brzo su propali. Majka je prijavila policiji da je ponovno pobjegla od kuće, a policija ju je brzo pronašla i odvela socijalnim radnicima. Snovima o vlastitoj sretnoj obitelji došao je kraj. Djevojku iz istočne Hrvatske poslali su u Dom za nezbrinutu djecu u Nazorovoj ulici u Zagrebu. 

Sina ne ispušta iz naručja

- Bila sam u šoku. Cijeli sam život htjela pobjeći na neko bolje mjesto, a onda završim u domu. Bez igdje ikog svog - s tugom se prisjeća Ankica (17) najtežeg razdoblja u svom životu.

Bebin otac, s kojim je u vezi već tri godine, zaposlio se i štedi novac kako bi nju i dijete odveo iz doma u unajmljeni stan, u kojem će napokon moći biti sretni. Planiraju da to bude već u kolovozu. Ankica će uskoro upisati i srednju školu za kuharicu. Sin joj danas ima devet mjeseci. Ne ispušta ga iz naručja. Igraju se u sobi punoj djevojčica. Svaka od njih je majka.

U Domu je šest maloljetnih majki

Zajedno žive u Majčinskom domu koji se prostire na oko 500 četvornih metara i u sklopu je Dječjeg doma u Nazorovoj. Imaju svaka svoju sobu jer ih je šest. Dom ih može primiti ukupno 12, a tad su po dvije majke u svakoj sobi. Imaju i zajednički prostor u kojem su kuhinja i dnevni boravak.

Tijekom našeg posjeta sve je mirisalo na ukusni ručak. Mlade su ga mame skuhale same. Pripremile su i kašice za bebe. U domu mogu ostati do navršene prve godine djetetova života. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

'Radi se o mamama koje trebaju preodgajanje'

- Radi se o mamama koje trebaju preodgajanje. Pomažemo im da promijene loše navike. Dolaze iz disfunkcionalnih obitelji, nekad iz drugih domova. Događa se da bježe noću, napiju se, dolaze im nasilni dečki, zovemo i policiju. Ali s vremenom počnu se sve bolje ponašati i rođenje djeteta ih često promijeni nabolje. Ovdje im omogućavamo da se nastave školovati, upisujemo ih na tečajeve, pomažemo im naći posao i stan – rekla je Jasna Ćurković Kelava, ravnateljica doma.

Najviše je, kaže, boli kada djevojčice po dolasku u dom kažu: “Samo da se porodim i odlazim.” Dodaje kako su pritom uvjerene da dijete neće povesti sa sobom. 

- Presretna sam ako se na kraju predomisle - tvrdi ravnateljica.

Maja je zatrudnjela s 15 godina...

Zagrepčanka Maja zatrudnjela je s 15. Imala je dobru obitelj, ali lošeg materijalnog statusa. Živjeli su u kući u kojoj nije bilo ni tople vode te su jedva preživljavali. Nakon tri godine veze s dečkom neplanirano je ostala trudna. Još nije završila osnovnu školu. Ona i majka bojale su se reći strogom Majinu ocu za trudnoću. Na kraju je saznao tako što je Maju morao zbog jakih bolova voziti u bolnicu. Rekla mu je na putu do tamo. 

- Bio je šokiran, ali mi je rekao: ‘Podržat ću te u svemu, ipak si mi kći’ - rekla nam je Maja tvrdeći kako nikad neće zaboraviti te očeve riječi. 

Dodala je i kako nikad ne bi pobacila dijete, čak i da je otac nije podržao. Morala je u Dom jer kod kuće, nažalost, nije imala sve uvjete za bebu. 

'Svoje ću dijete odgajati uz puno ljubavi'

- Bila sam prestravljena. Mislila sam da su domovi institucije u kojima se ženama oduzimaju djeca. Kasnije sam shvatila da ću, ako budem poslušna i dobra, odavde ipak izaći sa svojom kćeri - kaže Maja (16).

U Domu je završila večernju osnovnu školu, a sad se sprema upisati i srednju trgovačku školu. Prije nego što je ostala trudna, sanjala je da će studirati veterinu. Danas joj, kaže, taj san više ništa ne znači. Bitna joj je samo njezina kći. 

- Ne mislim da bi sve ispalo drugačije da su roditelji bili stroži prema meni što se odgoja tiče. Uz njihov najbolji trud, mi djeca uvijek možemo zaglibiti u svojim najluđim godinama. Ne krivim ih nizašto. Svoje ću dijete odgajati uz puno ljubavi, a ono što najviše priželjkujem je da mi nikad ne laže - odlučna je Maja. 

Njezina osmomjesečna kći već naveliko puzi, a otac djevojčice, koji je također malodoban, posjećuje ih svaki dan. Par se jedva čeka vjenčati. Spremni su, kažu, na sve odgovornosti. 

Treba im bezrezervna podrška društva

- Posljedica je maloljetničkih trudnoća puno brže sazrijevanje i upoznavanje sa životnim nevoljama. Tim mladima definitivno treba bezrezervna podrška društva - rekla nam je psihologinja Silvija Stanić. 

I Petra (17) zatrudnjela je s 15 godina, također s maloljetnikom. U Dom je došla u 8. mjesecu trudnoće. Morala je pobjeći od nasilnog dečka. Dotad je živjela s majkom u istočnoj Hrvatskoj. Obje su strepile da bi im nasilnik mogao doći na vrata i ozlijediti ih. Dom se činio jedinim rješenjem. 

- Najteže mi je pala usamljenost. Zbog udaljenosti i lošeg financijskog stanja nisu me mogle često posjećivati mama i sestre. Ali silno sam htjela zadržati dijete pa sam pristala na sve i izdržala - kaže Petra. 

Njezin sin već ima dvije godine. U Domu je završila drugi i treći razred srednje trgovačke škole. Zaposlila se kao prodavačica te unajmila jednosoban stan u Zagrebu za sebe i sina. Dok je na poslu, dijete joj i dalje čuvaju u Domu u Nazorovoj. Na takvu pomoć imaju pravo sve mlade majke koje se nakon isteka od godinu dana još pokušavaju osamostaliti. 

Inače, Dom ima na korištenje tri stana u koji se mame nakon godinu dana mogu useliti. Pokrenuli su i akciju “Sačuvajmo njihov zagrljaj”, kojom se bore da ministarstvo zakonom omogući nezbrinutim majkama organizirano stanovanje s njihovom djecom. 

Teške brojke: Skoro 1500 maloljetničkih trudnoća godišnje

Hrvatski zavod za javno zdravstvo bilježi između 1200 i 1500 maloljetničkih trudnoća svake godine. U spolne odnose mladi stupaju u prosjeku sa 17 godina, podaci su školske medicine. 

U zadnje tri godine kroz Majčinski dom u Nazorovoj prošlo je 35 trudnica, od toga 12 maloljetnih. Od njih 29, koje su do sada otpustili, samo je 19 nakon odlaska povelo i djecu. Ostale su bebe ostavile i one su smještena u udomiteljskim obiteljima ili još čekaju da im se majke vrate.

Idi na 24sata

Komentari 118

  • fiore 05.03.2016.

    kako je brza soc.služba za uhvatit djevojku?i to na poziv "majke"?a da li su majku malo "pročešljali"?

  • Hrvoje60 05.03.2016.

    Za sve je to kriva Amerika.

  • lollalollita 05.03.2016.

    bitna je edukacija o spolnosti!imala sam razrednicu u OŠ koja je na satovima SRZa donosila brosure prozete slikama o spolnim bolestima,promiskuitetu,trudnoci....iz godine u godinu je to ponavljala i toliko me se to tada ko djetetu dojmilo da kad udjes u spolni zivot ne kreces se ko muha bez glave,vec nekim razumom,kontrolirano i brigom o svome tjelu,a to se kod ove djece nije razvilo- taj razum o posljedicama

Komentiraj...
Vidi sve komentare