To je to što me zanima!

Roditelji biraju: 'Do dopunske ne može na tisuće školaraca'

Osnovnoškolcima se savjetuje da pomoć potraže u dopunskoj nastavi, a srednjoškolcima da na stranicama Centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja riješe ispitne kataloge...
Vidi originalni članak

Kad radite za 5000 kuna, razumljivo je da pokušavate osigurati dodatna primanja. Učitelji to rade kroz instrukcije kad ih već država ne želi primjereno platiti, oštro poručuju iz sindikata Preporod.

Smatraju da su instrukcije, pogotovo one za državnu maturu, danas oblik javno-privatnog partnerstva. Brojne slabosti javnog školstva u Hrvatskoj, objašnjavaju, rješavaju se u “pet do dvanaest” roditeljskim, odnosno privatnim novcem.

- Nikoga pritom ne brine nejednakost kojoj su učenici izloženi. Djeci imućnijih roditelja dostupno je puno toga, o čemu djeca slabijeg imovinskog statusa mogu samo sanjati - kaže Željko Stipić iz sindikata Preporod. Rješenje vidi u dopunskoj nastavi unutar škole. Ipak, napominje da postoje učenici koji je ne žele pohađati, ali zato uzimaju satove instrukcija.

- Valjda se roditelji u tim slučajevima vode krivom predodžbom da je privatna usluga bolja od javne - napominje Stipić, no to je, kako tumači, samo dio problema.

- Nije zanemariv ni broj onih koji u instrukcijskom plimnom valu vide i priliku za sebe. Prosvjetnu vlast ovo pitanje uopće ne zanima. U suprotnom bi se u ovih deset godina pronašlo rješenje za nedostatan broj dopunske nastave  u srednjim školama. Zbog administrativne zamjere, prema kojoj je broj sati i dopunske i dodatne nastave limitiran brojem razrednih odjela, dopunska je nastava nedostupna tisućama i tisućama srednjoškolaca - ističe Stipić.

U Ministarstvu obrazovanja, pak, ne raspolažu podatkom o točnom broju učenika koji pohađaju instrukcije, bilo u osnovnoj školi ili kao priprema za maturu. Osnovnoškolcima savjetuju da pomoć u učenju potraže u dopunskoj nastavi, a srednjoškolcima da na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja riješe ispitne kataloge i tako provjere svoje znanje.

- Kad se uvodila državna matura, inzistirao sam da se u školama organizira dopunska nastava kao priprema za državnu maturu, što je bilo izuzetno važno učenicima četverogodišnjih strukovnih škola. Neki učenici i roditelji ipak to ne prihvaćaju i plaćaju instrukcije. Problem je što je broj sati dopunske nastave u školama ograničen - kaže Branimir Mihalinec iz Nezavisnog sindikata.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • ssinjori 08.11.2017.

    Sve ovisi o SŠ koju se pohađa !!!!! Neke imaju u nastavnom procesu sadržaj koji prati teme iz mature.... Ali generalno ,NEMAMO nit koja vodi dijete kroz obrazovanje...sve ovisi o motiviranosti i ZNANJU učitelja. Neki učitelji na studiju prolaze s dvojkama tek da prođu a neki briljiraju !!!!Imam 3 djece u 3. različite škole i vidim razlike....Lp

  • božanstvena_komedija 07.11.2017.

    Postavlja se pitanje što se radi u OŠ od 5.-8. razreda i zašto toliko djece treba dopunsku nastavu ili instrukcije? Nemoguće da toliko djece ne može savladati gradivo OŠ bez dopunske nastave ili instrukcija, netko tu debelo ne odrađuje svoj posao, ne zna ga obavljati kavalitetno ili sam ne razumije što predaje. Ili u krajnjem slučaju ubacuju u dječje glave nerazumljivo gradivo. Postavlja se isto pitanje i za SŠ ? Što se radi 4 g. ? Zašto oni koji sastavljaju ispit za državnu maturu nisu sinhronizirani sa programima u SŠ. Kako se može dogoditi da djeca 4 g. ne prođu gradivo s kojim se susreću na državnoj maturi. Zašto sve SŠ koje traju 4 g. nemaju istu razinu matematike, hrvatskog jezika i stranog jezika? Citiram: "Nikoga pritom ne brine nejednakost kojoj su učenici izloženi. Djeci imućnijih roditelja dostupno je puno toga, o čemu djeca slabijeg imovinskog statusa mogu samo sanjati - kaže Željko Stipić iz sindikata Preporod. Rješenje vidi u dopunskoj nastavi unutar škole." Trebalo bi nas sve brinuti zašto djeca u redovnoj nastavi ne dobivaju potrebno znanje, ako nešto nije jasno, što se vidi po rezultatima kod ponavljanja, djeci treba pokušati objasniti još jednom na neki prihvatljiviji i razumljiviji način, to bi trebalo vrijediti za OŠ i SŠ.

Komentiraj...
Vidi sve komentare