To je to što me zanima!

S kim se sastao Todorić? Jiang je radio u rudniku i kao učitelj

Jianqing je na čelu kineske zaklade koja u želi uložiti 10 milijardi eura u centralnu i istočnu Europu. Prije nego je ušao u bankarski biznis Jiang je radio na farmi, u rudniku i bio učitelj
Vidi originalni članak

Jiang Jianqing (63) u bankarskom je biznisu četiri desetljeća. Prošlog svibnja otišao je s čelne pozicije u Industrijskoj i komercijalnoj banci Kine (ICBC). Specijalnost su mu financijske krize o kojima je pisao knjige i članke.

Odbacuje zapadnjačke tvrdnje da kinesko gospodarstvo srlja u propast zbog ogromnog duga i tvrdi da je kineska ekonomija stabilna.

Na čelo ICBC-a došao je 2000. kad je banka grcala u dugovima toliko da joj je trebala pomoć vlade. Pod njegovim vodstvom sve se okrenulo.

Jianqing je iz ICBC-a otišao kako bi bio na čelu Fonda, kojeg financira ICBC, a kojem je cilj investirati 10 milijardi eura u centralnu i istočnu Europu. Fokusiraju se na investicije u infrastrukturu i visokotehnološku proizvodnju. 

Kina želi uložiti 10 milijardi eura 

Iako se premijer Andrej Plenković sastao s predsjednikom Državnog vijeća Narodne Republike Kine Li Keqiangom u studenom prošle godine, a ministrica gospodarstva, maloga i srednjega poduzetništva i obrta Martina Dalić potpisala Memorandum o razumijevanju (MOU) o suradnji na području luka i lučkih industrijskih parkova s kineskom stranom, Hrvatska još nije iskoristila kineski kapital. Susjedna Srbija je dosad povukla pet milijardi investicija u pruge, ceste, hidro i termoelektrane, željezare.

Bloomberg piše kako je unatoč svom statusu Jianqing prošle godine primio 'samo' 81.000 dolara plaće, što je oko 555.000 kuna. 

Vrijedno iskustvo: Bio je učitelj i radio u rudniku

Kao mladić Jiang Jianqing je, kao milijuni njegovih sunarodnjaka za vrijeme Maove kulturalne revolucije, morao napustiti grad i otići na selo učiti od seljaka. Nakon posla na farmi postao je učitelj i predavao sve od matematike do glazbe. Nakon toga radio je i u rudniku ugljena. 

Sve su to vrijedna iskustva koja su mu pomogla da bolje upozna kinesko društvo, istaknuo je, piše Bloomberg. 

Bankarsku karijeru započeo je 1979. kad je počeo raditi kao računovođa u Narodnoj banci Kine. Do 1993. postao je zamjenik voditelja šangajske podružnice ICBC-a, a za nekoliko godina vodio je Banku Šangaja. U ICBC se vratio 1997. i to na čelnu poziciju šangajske podružnice, a dvije godine kasnije postao je potpredsjednik cijele institucije. 

Dočekala ga je situacija u kojoj je morao otpustiti mnogo ljudi što je bilo politički osjetljiv zadatak. Osim otpuštanja neobrazovanog i neadekvatnog kadra, modernizirao je poslovanje i investirao u tehnologiju te se odupro političkim pritiscima. 

- On je jedan od očeva modernog kineskog bankarstva - rekao je Pogson iz Ernst & Younga, piše Bloomberg.


 

Idi na 24sata

Komentari 55

  • POTPEC 21.03.2017.

    Kod nas dolaze sve veliki ulagači, a ostane im malo. I ti malo šta ostanu pokupe vrhnje i odlaze, a građani i zemlja sve siromašniji i gladniji.

  • Aibavhcs 21.03.2017.

    Kinezi dragi biježite i ne okrečite se da sad izgubite 1milijardu € jeftinije vam je nego da poslujete sa Todorićem , mene je doveo do ruba propasti dovest će i vas .

  • fantazist 21.03.2017.

    Lopovi svih zemalja ujedinite se!

Komentiraj...
Vidi sve komentare