To je to što me zanima!

Franak neće rasti? Švicarska rekla ne zabrani prodaje zlata

Švicarci su na referendumu odbili inicijativu za povećanje zlatnih rezervi, što je moglo dovesti do novog jačanja švicarskog franka, a to ne bi bilo dobro za Hrvate
Vidi originalni članak

Švicarci su u nedjelju velikom većinom glasova rekli ne zabrani prodaje svojih zlatnih rezervi, njihovu čuvanju u Švicarskoj i držanju najmanje 20 posto rezervi središnje banke u obliku zlata.

Prvi neslužbeni rezultati pokazali su kako je protiv tog prijedloga na federalnoj razini glasalo 78 posto birača. Prijedlog troje članova desne Švicarske narodne stranke da se zlatne rezerve povećaju na najmanje 520 milijardi, odbijen je većinom glasova i u sva tri kantona.

To su pokazivale i sve ankete, a mi smo pitali hrvatske ekonomiste što bi za Hrvatsku i kreditne dužnike značio ozbiljniji porast franka.

- On već neko vrijeme raste, samo se tome ne pridaje pažnja - pojašnjava ekonomist Željko Lovrinčević. Iako ne vjeruje da će doći do drastičnog rasta franka, on ipak predviđa druge crne vijesti koje će se odraziti i na Hrvatsku.

- Europa se nalazi na rubu nove recesije, što se vidi po niskim stopama rasta. Doći će do nove krize, a mi, eto, nismo ni iz stare izašli - zaključuje Lovrinčević.

Švicarce je na “zlatni referendum” natjerala posljednja financijska kriza, koja je poljuljala povjerenje u papirnati novac bez pokrića, te rasprodaja švicarskog nacionalnog zlata u posljednjih 15 godina. 

Davor Puklavec/PIXSELL

Ekonomist Ante Babić kaže da se Hrvatska ne treba brinuti zbog eventualnog rasta franka.

- Švicarska narodna banka fiksirala je tečaj franka u odnosu na euro, pa nisam siguran da će se išta dogoditi s cijenom švicarca ako im i prođe ovaj referendum. Hrvatska se svog zlata ionako davno riješila - podsjeća Ante Babić.

Ekonomist Ljubo Jurčić smatra da je nedjeljni referendum o zlatu “stvar psihološke igre”.

I za njega je mnogo veći problem nesposobnost hrvatske Vlade da riješi gospodarska pitanja.

Žarko Bašić/Pixsell
Idi na 24sata

Komentari 23

  • STARK 01.12.2014.

    A za koliko smo mi ono prodali naše rezerve zlata. I koliko je onaj tko je kupio naše zlato zaradio za mjesec dana kada kada je cijena zlata skočila

  • TitoJosipBroz 01.12.2014.

    Sada su pak, predstavnici Bundesbank-e po prvi put dali objašnjenje, zašto su u 2013. godini, dobili samo djelić njemačkog zlata iz SAD-a: Transporti zlata su mogli početi tek na jesen, jer su prije toga morali biti sklopljeni ugovori s firmama za taljenje. Objašnjenje je teško razumljivo. Za usporedbu, u prvoj polovici 2013. godine, Britanci su izvezli 797 tona zlata u Švicarsku, gdje se zlato pretalilo za kinesko tržište

  • alfabetagama 01.12.2014.

    a naše zlato prodali a da nismo ni znali a kamo li da nas netko pita

Komentiraj...
Vidi sve komentare