To je to što me zanima!

Tko to može platiti?! Stadion Plavi vulkan će spržiti milijarde

ARGUMENTI Kad bi stadioni generirali talente, Rusija, Poljska i Ukrajina bile bi velesile. Naše rukometne dvorane pak rade gubitke
Vidi originalni članak

Hrvatska vlada, Grad Zagreb i Hrvatski nogometni savez najavljuju gradnju nacionalnog nogometnog stadiona - Bandićeva Plavog vulkana - no za to bi ipak koristila javna rasprava u kojoj bi se sučelili argumenti “za” i “protiv”...

Razlozi “za” su jasni: Hrvatska nema ni jedan reprezentativan nogometni stadion. Poljudska je ljepotica ocvala, a Maksimir rubno upotrebljiv. Bude li se u budućnosti namjeravala kandidirati za organizaciju bilo kojeg velikog natjecanja, Hrvatska će morati sagraditi novi stadion - ili više njih. Hrvatski nogometni savez, nadalje, na Svjetskom prvenstvu zaradio je veliki novac, dio kojega je spreman investirati u gradnju stadiona. Novi bi objekt poslužio i za odgoj mladih nogometaša, onih koji tek dolaze, a imao bi i komercijalnu te identitetsku ulogu.

To su argumenti “za”.

Oni “protiv” nisu manje brojni a u prilog im ide i međunarodno i domaće iskustvo. Hrvatska je, primjerice, na rukometne dvorane potrošila više od četiri milijarde kuna. Jedna od najbogatijih država svijeta, Katar, organizirala je Svjetsko prvenstvo u rukometu za 210 milijuna eura, dok je Hrvatska samo za gradnju dvorana potrošila 270 milijuna eura, što će se s kamatama i drugim troškovima popeti na 550 milijuna.

Arena nikad u plusu

Najveća među Arenama, ona zagrebačka, plaćena je nekoliko desetaka milijuna eura više nego što su Ivo Sanader i Milan Bandić tvrdili u vrijeme potpisivanja ugovora. Za cijelo vrijeme postojanja Arene nije osmišljen model prema kojemu bi bili pokriveni barem godišnji troškovi hladnog pogona dvorane, nego ona svake godine posluje s gubitkom - Grad Zagreb ove će joj godine subvencionirati 64 milijuna kuna - a čini se da će tako ostati sve do kraja njezina životnog vijeka. Splitska Lora pretvorila se u katastrofu, društvo koje upravlja tom dvoranom je u stečaju, dok Osijek i Poreč imaju “šarene” rezultate. Zadarska dvorana je uglavnom dobro popunjena i dobro posluje, kao i društvo koje upravlja varažidnskom dvoranom. Oni su lani imali dobit od sedam milijuna kuna.

Kritičari gradnje tih dvorana tvrdili su da je vlast ušla u projekte bez razmišljanja o tome tko će plaćati troškove gradnje i ta se ocjena pokazala točnom.

Činjenica je i da se proračuni prilikom gradnje sportskih objekata - doduše, ne samo njih - na kraju uvijek prebace, i to ne za male iznose. Troškovi gradnje Plavog vulkana u Zagrebu procjenjuju se na 120 milijuna eura, što znači da će stadion - bude li sagrađen - stajati barem 150, ako ne i 200 milijuna eura. Primjerice, troškovi gradnje Donbass Arenae u Donjecku, stadiona koji je Ukrajina gradila za Prvenstvo Europe, u početku su procijenjeni na 250 milijuna američkih dolara, no cijena je na kraju bila veća od 400 milijuna američkih dolara.

Troškovi su uvijek veći

Kako će se dalje financirati održavanje Plavog vulkana? Tko će dolaziti u Blato u vrijeme kad nema velikih utakmica? U Zagrebu već dulje kazališta bilježe veću posjećenost od nogometa - ona su puna, a stadioni su prazni. I o tome bi vrijedilo razmisliti.
A kad bi novi raskošni stadioni generirali nogometnu kvalitetu, Rusija bi idućih desetljeća postala novi Brazil, dok bi Poljska i Ukrajina bile velesile. A nisu - to je ipak Hrvatska, u kojoj je Luka Modrić trčao za kozama...

Idi na 24sata

Komentari 336

  • 08.08.2018.

    Za svjetsko prvenstvo u Rukometu izgradili stadione koji dan danas grcaju u dugovima,lako njima da prebijaju te dugove na ledja gradjana,tako ce biti i sa tim nac stadionem

  • freeshooter 08.08.2018.

    Nacionalni stadion, nikako nemože biti Bandićev Plavi vulkan, iz više razloga, prvo što je strahota od arhitekture Bandićevog intimusa, zamagljenje vizije i isto tako cijene koštanja, bez imalo inžinjerstva i dubljeg promišljanja, sa jedinom svrhom, stvaranja magle u kojoj se nevidi ništa a raditi se može svašta, drugo što je nesuvisli projekt, više skica, stara 10 godina, a stvorena za Bandićeve potrebe i namjene, nemože biti, i to sa preprojektiravanjem koje je ustavi izrada novoga, na mala vrata uguran pod nacionalni stadion, samo da na silu opet dođe do kontrole investicije, sa posljedicama, od novog rugla do preskupog riješenja radi zamračenja. Nacionalni stadion, Blato, može, ali onako kako treba biti, u provedbi HNS-a i struke, javni i transparentni arhitektonski natječaj u provedbi Hrvatske komore arhitekata, sa javnim uvidom, tako da dobijemo idealno arhitektonsko rješenje, koje će uvažavati nacionalni nogometni naboj, po kojem ćemo opet biti ponosni i prepoznati, te stručnost nemalog broja dobrih hrvatskih arhitekata koji bi ponudili kvalitetno i racionalni rješenje u prihvatljivim okvirima, te strukovno i inžinjerski provodivo rješenje sa optimalnim financijskim planom i realizacijom hrvatskih tvrtki, mi možemo sve, samo trebamo maknuti ono što nevalja, politiku, i raditi kako treba, struka, te ne ponoviti prošlost, komu to više treba, nikad više. Krenimo ka novom i boljem, neka to bude putokaz ka novoj Hrvatskoj. I prestanite više bolesno gurati taj Plavi vulkan.

  • Mladen_Podnar 07.08.2018.

    Mi smo jedina zemlja u Europi koja nema stadion koji udovoljava svim propisima fife i uefe. Stalno se švercamo. Jedino Rijeka ima. Ali kapacitet nije niti za 3.Njemačku ligu. Oni to zovu igralište za trening!

Komentiraj...
Vidi sve komentare