To je to što me zanima!

U 2021. podneseno je 88 prijava patenata, priznato je njih 58

Prema klasifikacijskoj oznaci MKP-a (Međunarodna klasifikacija patenata), najveći udio priznatih patenata u 2021. bio je u području svakodnevne životne potrepštine, a najmanje na području kemije
Vidi originalni članak

Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo prošle je godine podneseno 88 patentnih prijava, što je 41 manje nego godinu ranije, a istovremeno je u nacionalnom postupku priznato 58 patenta, devet manje nego 2020. godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Domaći su prijavitelji lani podnijeli 77 patentnih prijava, što je 40 manje nego godinu prije. Pritom su većinu prijava podnijeli građani - 53, što je udio od 68,8 posto, dok je udio prijava domaćih pravnih osoba 31,2 posto.

TV KRITIKA: 'KOD OD MILIJARDU DOLARA' Kako je Google ukrao patent dvojici zanesenjaka iz Berlina

Strani prijavitelji lani su podnijeli 11 patentnih prijava, što je jedna manje nego u godini ranije. I kod stranih prijava prevladavaju fizičke osobe, koje su podnijele osam patentnih prijava, što je udio od 72,7 posto, dok se na strane pravne osobe odnosi 27,3 posto prijava.

NA DANAŠNJI DAN Emile Zola podržao Dreyfusa i razljutio Francuze, a Henry Ford je patentirao auto na bazi soje

Prema tehničkom području, najveći udio priznatih patenata u 2021. bio je u području općeg strojarstva (35,8 posto). Slijede područja mjeriteljstva (17,5 posto) i kemije (17,5 posto), dok je najmanji udio bio u području elektrotehnike (13,1 posto), stoji u izvješću DZS-a.

POSKUPJELO PET PUTA Poljoprivrednike šokirale cijene gnojiva: 'Podivljale su! Selo će izumrijeti, već sad nestaje...'

Prema klasifikacijskoj oznaci MKP-a (Međunarodna klasifikacija patenata), najveći udio priznatih patenata u 2021. bio je u području svakodnevne životne potrepštine (25,9 posto), a najmanji u području kemija; metalurgija (3,4 posto), dok u području tekstil; papir nije bilo priznatih patenata.

ČEMU TO SLUŽI? Asos prodaje traperice s čudnim dodatkom: Jesu li ovo hlače za hitne slučajeve u nuždi?

Rast broja važećih patenata

Statistika važećih patenata pokazuje nastavak trenda rasta njihova broja. Tako je u 2017. ukupan broj važećih patenata u Hrvatskoj, u što su uključeni i europski patenti potvrđeni u RH, iznosio 8.201., u 2018. je bio 9.260, u 2019. ih je bilo 10.365, a u 2020. godini 11.335.

RETRO Steve Jobs predstavio je prvi Macintosh, a Slavoljub Penkala patentirao mehaničku olovku

U 2021. godini je ukupan broj važećih patenata u Hrvatskoj, u što su uključeni i europski patenti potvrđeni u RH, bio 12.183, što je 848 više nego godinu ranije.

NA DANAŠNJI DAN Izumljeno dizalo sa sigurnosnim uređajem: 'Ne bojte se, nitko neće pasti ni ako pukne kabel'

Patent je, pojašnjavaju statističari, isključivo pravo priznato za izum koji nudi novo rješenje nekoga tehničkog problema. Patent se priznaje za izume koji se odnose na proizvod, postupak ili primjenu, a vlasniku osigurava isključivo pravo na izradu, korištenje, stavljanje u promet ili prodaju izuma zaštićena patentom, tijekom ograničenog razdoblja koje ne može trajati dulje od 20 godina od datuma podnošenja prijave patenta. Protekom tog vremena patent postaje javno dobro, svakomu dostupno na upotrebu.

RASPRAVA O CJEPIVU EU će prije pristati na ubrzanje proizvodnje i izvoz cjepiva nego na ukidanje patenata

Statistika patenata donosi informaciju o uspješnosti istraživanja, razvoja i inovacijske aktivnosti u odabranim područjima tehnologije, a broj patenata jedna je od mjera inventivne aktivnosti zemlje koja također pokazuje kapacitet iskorištavanja znanja i pretvaranja znanja u potencijalne gospodarske koristi, napominju iz DZS-a.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 26.03.2022.

    Koliko je tih patenata vezano uz nove sekvence virusa i bio-tehnoloških matrijala sa kancerogenim djelovanjem, a koji će biti sastojci budućih "univerzalnih cjepiva"? Javi se, Alemka, obogati nas znanjem...

Komentiraj...
Vidi sve komentare