To je to što me zanima!

Saharska prašina širi se cijelom Europom, stiže i u Hrvatsku

Podaci CAMS-a prate transport prašine svake godine i u svim fazama, uz napomenu da je ova godina pokazala, i nastavlja pokazivati, visoke razine širenja prašine diljem Mediterana i dijelova Europe
Vidi originalni članak

Veliki oblak saharske prašine kretat će se sjeverno preko južne i srednje Europe u razdoblju od 20. do 23. svibnja, zamijetio je ured za prognozu aerosola iz Copernicus službe za nadzor atmosfere (CAMS).

Podaci CAMS-a prate transport prašine svake godine i u svim fazama, uz napomenu da je ova godina pokazala, i nastavlja pokazivati, visoke razine širenja prašine diljem Mediterana i dijelova Europe.

Prognoze Copernicus službe za nadzor atmosfere (CAMS) od 17. svibnja predviđaju još jedan veliki oblak prašine s vrlo visokim vrijednostima optičke dubine aerosola (AOD) i koncentracije prašine koji putuje prema sjeveru kroz zapadnu i srednju Europu. Prašina je već stigla do Pirenejskog poluotoka, a prognoze koje pokazuju veće vrijednosti stižu od 21. do 22. svibnja. 22. svibnja prašina će proći i srednju Europu.

Stiže oblak saharskog pijeska

CAMS svake godine prati sve faze širenja prašine iz pustinje Sahare i pruža stalna ažurirana izvješća o ozbiljnosti ovogodišnjeg širenja prašine, uključujući visoke vrijednosti uočene u zapadnoj Europi sredinom ožujka, kao i prašinu koja prelazi Atlantik prema Karibima. Copernicus služba za nadzor atmosfere prati i znatne oluje prašine koje su zahvatile Bliski istok tijekom svibnja 2022., a koje su značajno utjecale na Irak.

CAMS pruža kontinuirane podatke i predviđanja praćenja dalekosežnog širenja prašine na europskoj i globalnoj razini. Podaci i alati koje daje besplatni su i mogu poslužiti građanima, poduzećima i kreatorima politika za donošenje informiranih odluka na kontinuiranoj osnovi, jer su podaci o prognozi kvalitete zraka dostupni 24 sata dnevno.

- Copernicus služba za nadzor atmosfere važna je karika u raspravi o tome kako se sastav atmosfere mijenja, budući da se CAMS-ove informacije temelje na satelitskim promatranjima gotovo u stvarnom vremenu i in situ promatranjima te nudi pouzdane prognoze kvalitete zraka kako bi korisnici mogli pratiti prijenos prašine i znati, na primjer, kada je u njihovim područjima iznimno loša kvaliteta zraka - rekao je viši znanstvenik Mark Parrington, iz ECMWF-ove Copernicus službe za nadzor atmosfere.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • poŠČenjak 21.05.2022.

    Aha, saharska prašina? Je nekak!

  • T'jt-šmznm 21.05.2022.

    To je hrana za prirodu.

  • Orfej 20.05.2022.

    S prašinom dolaze virusi iz Afrike?

Komentiraj...
Vidi sve komentare