To je to što me zanima!

U njima je manje od 150 đaka: Pred zatvaranjem su 174 škole

Vrata samo u Vukovarsko-srijemskoj županiji trebalo zatvoriti barem 16 škola dok bi se taj broj na području Splitsko-dalmatinske županije odnosio na 22 škole koje bi morale promijeniti status
Vidi originalni članak

Po smjernicama Ministarstva obrazovanja, novom mrežom osnovnih škola čiji su temelji postavljeni Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, od osnivača na razini Hrvatske očekuje se da opravdaju rad škola s malim brojem učenika, kao i prekapacitiranih škola i odluče koja će se obrazovna ustanova ugasiti, a koja će promijeniti status od matične u područnu školu, piše u srijedu Večernji list.

Pojašnjavaju da je riječ o školama s manje od 150 učenika, kojih je u Hrvatskoj 174, ali i prekapacitiranim školama kakvih je 235.

ZBOG MANJEG BROJA UČENIKA Ne pristaju: Ministarstvo nam želi ukinuti sve područne škole

U trenutku kada osnivači, gradovi, općine, županije ministrici dostavljaju prijedloge i računaju koje su mi škole optimalne, a na temelju čega bi se trebala izraditi i konačna verzija mreže škola, već sada je poznato da bi po smjernicama ministrice Blaženke Divjak, vrata samo u Vukovarsko-srijemskoj županiji trebalo zatvoriti barem 16 škola jer imaju manje od 150 učenika, dok bi se taj broj na području Splitsko-dalmatinske županije odnosio na 22 škole koje bi morale promijeniti status - od matične u područnu školu, piše Večernji.

"I dok, u Ministarstvu obrazovanja uvjeravaju da im nije cilj zatvaranje škola, već uspostavljanje mreže optimalnih škola, koje podrazumijevaju rad u jednoj smjeni i maksimalnih 24 učenika po razredu, jasno je da ministrica Divjak pokušava ono što za rukom nije pošlo ni jednom ministru prije nje. A gotovo svi su pokušavali u obrazovnom sustavu, pronaći prostor ušteda.

Budući da se škole financiraju iz proračuna osnivača, a političkim strukturama ne odgovara zatvaranje obrazovnih ustanova, naročito ne u manjim sredinama u kojima su okosnica okupljanja, niti je taj potez u skladu s nacionalnom politikom naročito u trenu velikog vala iseljavanja, Blaženka Divjak mogla bi se naći na vrlo skliskom terenu", navodi Večernji.

DEFICIT Škole bez učitelja matematike, fizike, kemije, ali i informatike

Dodaju da bi se ušteda postigla izmjenom statusa iz matične u područnu školu, jer bi tako uštedjela na plaći ravnatelja čija škola mijenja status u područnu, kao i na plaćama tajnika, pedagoga i drugog osoblja, ali bi na listu viška ponovno dovela i učitelje, nastavnike i profesore, što se pak kosi s njezinim najavama da je sa svojom "Školom za život" napravila kvalitetne temelje za rad i vraćanje ugleda nastavnika, ističe Večernji list

"Svi ministri su pod argumentacijom ušteda pokušavali optimizirati škole, no niti jedan ministar nije se uhvatio u koštac sa zatvaranjem škola, naročito ne u manjim mjestima. Moramo biti svjesni da to neće bili lako provedivo, jer moramo uzeti i politički aspekt. Sve će ovisiti o moći politike, tko je utjecajniji zaštiti će škole", kazala je za Večernji list Sanja Šprem, predsjednica sindikata hrvatskih učitelja ističući da bi prenamjenom iz matičnih, u područne škole, došlo do poplave tehnoloških viškova.

 

Idi na 24sata

Komentari 8

  • Maraton 10.04.2019.

    Ima i drugih načina uštede. Meni je ne shvatljivo da tisuće i tisuće učitelja putuju 100 i više km do posla, time se plaćaju putni troškovi 3000 i više kn umjesto da se rasporede po svom mjestu stanovanja, a ne raspisuju se novi natječaji i primaju novi učitelji, a ovi ostaju i dalje tako daleko putovati i time dražava puno plaća za put.

  • Linz 10.04.2019.

    Dabogda se zatvorile sve škole !!!

  • ichbin2 10.04.2019.

    da smjernice ministarstva obrazovanja.... to su eunijske smjernice koje potiću iseljavanje i ono malo ljudi koji su ostali u slabije razvijenim krajevima, pa se sad ne isplati imati školu ako nema bar 150 učenika. soroševska posla, a ovi naši to podržavaju i svesrdno pomažu. i ovo je oblik veleizdaje umjesto da se svim silama pokuša zadržati stanovništvo, ovdje se namjerno radi naopako. kome i za koliko smo prodani tko zna dali čemo ikad saznati

Komentiraj...
Vidi sve komentare