To je to što me zanima!

U posljednjih mjesec dana u Splitu zapaljeno desetak vozila

Gorjelo je tako građevinskom poduzetniku, sutkinji, odvjetniku, vlasnicima kafića, ali i nastavnici, umirovljenom branitelju, bivšem policijskom vježbeniku, dilerima..
Vidi originalni članak

U posljednjih desetak dana u okolici Splita gori kao nekad u Bejrutu: zapaljeno je desetak vozila u četiri odvojena incidenta, a šteta je preko sto tisuća eura! Eskalacija trenda započela je 3. travnja zapaljenim kamionima na TTTS-u, na ulazu u Split, a nastavilo se u Kaštel Starom s dva automobila pa u Solinu s dva kombija te je jučer u Podstrani potpaljen Suzuki Burgman, dok su oštećeni još Citroen i Toyota.

Da u kladionicama postoji ponuda za broj paleža na području Splitsko-dalmatinske županije, granična vrijednost (za više/manje opciju) bila bi – 18. Točno toliko je zabilježeno potpaljivanja vozila prošle, ali i 2016. godine! I policijski učinak je stabilan: prošle godine su riješena četiri slučaja, godinu ranije šest incidenata je završilo podnošenjem kaznene prijave. Potvrdili su nam to iz splitske PU, dok u ovogodišnjih već sedam slučajeva (mogla bi ovo biti i rekordna "sezona") nisu još otkrili krivce. Vlasnik tri kamiona zapaljena kod skretanja za Stobreč je čak ponudio deset tisuća eura za informaciju koja bi mu pomogla u otkrivanju počinitelja!

ŽELI NAĆI KRIVCA Vlasnik zapaljenih kamiona nudi 10.000 € za informacije

Ne valja gubiti nadu, iako u policiji napominju kako nije riječ o jednostavnim obradama, dapače. "Radi se o kompleksnim istraživanjima i specifičnim kaznenim djelima na štetu imovine, u kojima je između ostalog od izuzetnog značaja i suradnja s oštećenim osobama..."

Možda u tome leži odgovor za lošu učinkovitost policije. Vlasnici zapaljenih automobila možda i sumnjaju tko im se osvećuje ili šalje poruku, no očigledno se skanjuju svoja saznanja podijeliti s istražiteljima. Gotovo pedesetak slučajeva u posljednje dvije i pol godine imaju tek jedan zajednički element. Vozila se "užgaju" u gluho doba noći, uglavnom između ponoći i četiri sata ujutro. Sve drugo je potpuno opcionalno.

POŽAR U SPLITU U Podstrani izgorjeli Citroen i motor, vatra zahvatila i Toyotu

Jer, gorjeli su automobili starijih godišta i vrijedni niti par tisuća eura (Opel Corsa, Fiat Punto,...), oni nešto skuplji (Renault Laguna, BMW serije 3, Audi A3, stari model Audija S8) do luksuznih i novih vozila poput Porsche Macana, BMW-a X6 ili novog Mercedesa SLK. Lokacije su također raznolike. Uglavnom ipak u Splitu, ali bez diskriminacije prema kvartovima, u svim dijelovima grada.

Donekle se mogu naslućivati nekakvi motivi kada se znaju vlasnici vozila – gorjelo je tako građevinskom poduzetniku, sutkinji, odvjetniku, vlasnicima kafića, ali i nastavnici, umirovljenom branitelju, bivšem policijskom vježbeniku, dilerima... Ovakav način obračuna, odnosno upozorenja i nije posebno neobičan, bilo je toga i ranije, no u nekim "normalnim" okvirima. Danas je u Splitu sreća kada vas na parkingu dočeka netaknuti automobil, preko noći lako može završiti kao hrpa nagorjelog lima. Kao direktna poruka ili kolateralna šteta susjednog vozila, ne mijenja puno na stvari. Svjesni su toga i u policiji. Nisu nam službeno potvrdili pojačane ophodnje (navodno je osigurano dodatnih 18 vozila i 50 policajaca, sve kako bi uhvatili "piromane" na djelu), ali kažu kako je "u cilju prevencije organizacija rada na terenu usmjerena prema tom sigurnosnom problemu".


 

Idi na 24sata

Komentari 9

  • NK NK 14.04.2018.

    U gradu koji ima 150 tisuća ljudi, znači odprilike kao Špansko, Malešnica i Prečko, sa par policijskih postaja zna se sve. To što je sustav skupa s policijom na dnu dna je druga stvar.

  • Dаviidоff1 13.04.2018.

    I opet Split, Splićani i Dalmatinci.

  • 13.04.2018.

    U Split i okolicu ni na godišnji,pa ti primitivni kreteni nek pale mamu svoju koja ih je odgojila

Komentiraj...
Vidi sve komentare