To je to što me zanima!

U prijevremenu mirovinu je pobjeglo gotovo 9500 Hrvata

Zbog zakona koji 1. studenoga stupa na snagu, masovno su se predavali zahtjevi za prijevremeni odlazak u mirovinu. Tko je zakasnio, gubi u prosjeku 200 kn mjesečno
Vidi originalni članak

Tko nakon ponedjeljka ide u prijevremenu mirovinu, imat će penziju manju i do 31,77 posto. Novim izmjenama mirovinskog sustava, koji se počinje primjenjivati za dva dana, kažnjavat će se svaka godina ranijeg umirovljenja. Uz to, počet će se izjednačavati dob odlaska u mirovinu žena s muškarcima. Svi će od 2030. godine u starosnu mirovinu odlaziti sa 65 godina. Novim izmjenama zakona Vlada je kao glavni kriterij odlaska u mirovinu odredila starost, a ne radni staž. To cijeli sustav postavlja naglavačke jer je cilj spriječiti priljev novih umirovljenika, a ne gledaju kakvu će mirovinu imati. Od sada u prijevremenu mirovinu žene mogu s 55 godina, a muškarci sa 60. Građanima koji će raditi pet godina duže od potrebnih za starosnu mirovinu, ona će biti i nešto viša. Mnogi građani tijekom godine predali su zahtjeve za prijevremenom mirovinom da odu po povoljnim uvjetima, odnosno da imaju nešto više mirovine. Član predsjedništva Hrvatske stranke umirovljenika Željko Šemper kaže da je zbog najavljenog kažnjavanja u prvoj polovici godine 9500 građana predalo zahtjeve za prijevremenu mirovinu.

- Bila je totalna navala na mirovinsko. Ljudi srednjih godina bojali su se otkaza i razmišljali kako je bolje primati znatno umanjenu mirovinu od naknade za nezaposlene. A i ta je naknada nedavno smanjena - rekao je Željko Šemper iz HSU.

Primjerice, muškarac s 40 godina radnog staža, 65 godina starosti i prosječnom plaćom primao bi 2334 kuna pune mirovine. Ako je do 1. studenog išao u prijevremenu mirovinu, primat će 1859 kuna. Oni koji odu nakon 1. studenog imat će 1625 kuna mirovine, što je 30,35 posto manje od pune starosne mirovine. Izračuni mirovina za žene prema novim pravilima još su gori. One koje od sada idu u prijevremenu mirovinu, imat će čak 31,77 posto manju od starosne. Smatra se da se novom reformom nepotrebno povećao broj mlađih umirovljenika i da će oni biti teret za potonulo gospodarstvo i mirovinski sustav.

Na jednog umirovljenika dolazi 1,29 zaposlenih. Za jednog bi umirovljenika, zapravo, trebala raditi 2,5 zaposlena. Osamdesetih godina u bivšoj državi su za jednog umirovljenika radila četiri zaposlena!

Izračun HSU-a o mirovinama prema prosječnim plaćama u Hrvatskoj

Muškarci (40 godina staža) - cijela starosna mirovina 2334 kune, prijevremena mirovina (stari zakon) 1859 kuna, prijevremena mirovina (novi zakon) 1625 kuna

Žene (35 godina staža) - cijela starosna mirovina 2034 kune, prijevremena mirovina (stari zakon 1594 kune, prijevremena mirovina (novi zakon) 1394 kune

Idi na 24sata

Komentari 18

  • zagreb555 22.10.2016.

    Po ovom izračunu moja mama bi za 35 godina staža sa višom školom imala 700 kn manju mirovinu od moje bake koja ima 4 razreda OŠ i 27 godina staža!

  • zagreb555 22.10.2016.

    banda kriminalana kradezeovska!!! PLJUC....

  • županjka 30.10.2010.

    gospodo draga ,uvijek je nama netko drugi kriv - sami smo si krivi

Komentiraj...
Vidi sve komentare