To je to što me zanima!

Umirovljenici zajedno tvrde: 'Za izračun osnovice mirovine treba uzeti 75 do 80 posto neto plaće'

Također, Umirovljenici zajedno u 12 najvažnijih programskih odrednica Platforme među inim od Vlade traže da se nakon 65. godine života ukine penalizacija radi prijevremenog umirovljenja
Vidi originalni članak

Politička platforma Umirovljenici zajedno u programskim odrednicama od Vlade traži da se za izračun osnovice za mirovinu na bazi 41 godina staža i 65 godina života (41/65)  kao glavni parametar uzima 75 do 80 posto neto plaće iz posljednjih ili pak vezanih najboljih 10 godina.

Umirovljenici zajedno u priopćenju navode kako i u sklopu tog prijedloga od Vlade traže povećanje aktualne vrijednosti mirovine (AVM) na minimalno 15 do 17 eura što bi značilo da osoba sa 41/65 ne može imati manju mirovinu od 615 eura bez obzira na visinu plaće tijekom radnog vijeka.  

UPUTILI PRIJEDLOG Umirovljenici: Treba povećati stopu doprinosa za prvi mirovinski stup, a ne za drugi

Također, Umirovljenici zajedno u 12 najvažnijih programskih odrednica Platforme među inim od Vlade traže da se nakon 65. godine života ukine penalizacija radi prijevremenog umirovljenja, da se redovito usklađivanje mirovina radi kvartalno na bazi parametara rasta cijena i plaća uz  primjenu 100 posto povoljnijeg faktora te da se u Zakonu o obiteljskim mirovinama pravo na nasljeđivanje dijela mirovine preminulog partnera poveća sa 27 posto na 50 do 60 posto uz podizanje limita na 1,5 prosječne plaće.

Uz to, traže i da se poveća stopa doprinosa za I. mirovinski stup i detaljno analizira problem efikasnosti II. mirovinskog stupa uz poduzimanje mjera za njihovo otklanjanje, da se uvede određivanje minimalne cijene satnice rada za pojedine djelatnosti i zanimanja i na navedenim parametrima određuje (najmanja) bruto plaća te da se Uredbom ili Zakonom uredi obveza redovite isplate božićnice, uskrsnice i 13. mirovine.

PRIVREMENI IZRAČUN HSU: Usklađivanje mirovina bi moglo biti oko 8,23 posto

Umirovljenici zajedno od Vlade traže i da se odmah krene sa ugradnjom dizala u višekatne stambene zgrade bez dizala, da se uvede institut javnog pravobranitelja za umirovljenike i starije osobe, da se tijekom studiranja po nekom od modela već primijenjenih u članicama EU omogući ostvarivanje prava na radni staž, najdulje u okviru roka redovnog studija te da se odmah ukine institut dosmrtnog uzdržavanja odnosno mogućnost sklapanja tih ugovora kao i da se konačno krene sa izgradnjom domova za umirovljenike i smještajnih jedinica.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Luna777 09.08.2023.

    Ovo sve što udruge traže, je zapravo ono što manje više sve države EU imaju, no naša stvarnost je na žalost potpuno drugačija. Kod nas je mirovina oko 40% prosječne neto plaće, što je zaista PREMALO, za ova poskupljenja nakon uvođenja eura. Kod nas se dobiva od pok. supruga/e mirovina od 27%, dok je to u drugim državama 50-60%. Jasno je da su to mala primanja, pa ispada da ljudi koji su cijeli vijek radili sada na kraju života jedva preživljavaju. Dok strani umirovljenici putuju i uživaju u zlatnom dobu života, naši umirovljenici na žalost razmišljaju čega se sve lišavati i odricati da prežive iz mjeseca u mjesec. Tako živi barem 80% umirovljenika, pa ispada da smo mi građani drugog reda za ovu državu.

  • svi u ku.... 08.08.2023.

    Treba biti realan, ne može netko tko nema ni deset godina radnog staža imati veću mirovinu od onih koji imaju 41 godinu radnog staža !

Komentiraj...
Vidi sve komentare