To je to što me zanima!

Bio je najpopularniji: 20 poteza po kojima ćemo pamtiti Linića

Zoran Milanović smijenio je u utorak ministra financija Slavka Linića koji je bio najpopularniji političar u Vladi. Njegovog nasljednika zasigurno čeka težak posao
Vidi originalni članak

Nakon pobjede Kukuriku koalicije 2011. Slavko Linić postao je ministar financija u Vladi Zorana Milanovića. U njegovu mandatu privatizirana su hrvatska brodogradilišta. Proveo je projekt fiskalizacije u ugostiteljstvu i obrtništvu kako bi spriječio utaju poreza. Planirao je uvesti porez na nekretnine i na štednju. Kako će dalje postupati njegov nasljednik, ostaje za vidjeti.

Dragan Kovačević iz HNS-a, njihova koalicijskog partnera, prigovorio mu je da vodi zastarjelu ekonomsku politiku jer 'trideset godina nije pročitao nijednu knjigu'. 

Unatoč svemu, Slavko Linić bio je najpopularniji političar u Vladi.

20 poteza po kojim će ga se pamtiti

Slavko Linić je ministar koji je uz Radimira Čačića došao najspremniji u Vladu. Njegov mandat je obilježio niz mjera od koje su brojne pohvaljene, ali mnoge i žestoko kritizirane. Najsporniji zakon je upravo onaj o predstečajnim nagodbama zbog kojeg je na kraju morao i otići.

1. Povećao PDV s 23 na 25 posto, ukinuo nultu stopu PDV-a, spustio PDV ugostiteljstvu i turizmu, dječju hranu na 10 posto, pa ga podigao na 13.

2. Oslobodio poslodavce koje investiraju poreza na dobit.

3. Ukinuo porezne olakšice poput kamata za kupnju prvog stana, zdravstveno, životno osiguranje.

4. Uveo fiskalizaciju čime je povećan prijavljeni promet u trgovini i ugostiteljstvu za sedam miljiardi kuna, ali i zatvarao zajedno s poreznom kafiće za par kuna viška u blagajni.

5. Uveo porez na dividendu uz olakšicu do 12.000 kuna.

6. Prvo se založio za smanjenje doprinosa na zdravstvo s 15 na 13 posto, ali onda i za njegovo vraćanje na staro uz napad na poduzetnike da nisu investirali.

7. Povećao u više navrata trošarine na cigarete i benzin i tako podigao cijene

8. Uveo predstečajne nagodbe koje imaju dva lica: omogućava se dogovor dužnika i vjerovnika po kratkom postupku uz oprost dijela dugova, ali ostavio brojne rupe koje su dovele do zloupotreba pa su poduzetnici sebi otpisivali dugove, a njihovi mali dužnici su propadali.

9. U stalnom sukobu s bankama: prekasno ograničio rast rata za dužnike u švicarskim francima, smanjio kamate na tekući minus i uveo da se on ne može preko noći zatvoriti.

10. Uveo plaćanje u roku 60 i 90 dana.

11. Zadužio nas u dvije godine za novih 67 milijardi kuna, dug države narastao s 153 na 220 milijardi kuna u dvije godine.

12. Objavio listu srama dužnika poreznoj upravi, i fizičkih osoba i tvrtki.

13. Omogućio više otpisa kamata i reprograma naplate dužnicima.

14. Sudjelovao u zakonu koji je omogućio brze ovrhe preko FINA-e.

15. Zalagao se za porez na nekretnine, ali nije uspio.

16. Spremao zakon o oprostu dugova građanima i novom ograničavanju kamata.

17. Nije uspio progurati ograničenje minusa po tekućim računima.

18. Prvo se zalagao za jeftine kredite MMF-a, ali kasnije se predomislio, pa će ostati nejasno jesmo li mogli isplivati brže iz krize s jeftinim novcem i jačim reformama.

19. Sudjelovao u uspješnoj privatizaciji brodogradilišta.

20. Zaratio sa MOL-om oko Ine i optužio ih da ne investiraju u Hrvatsku, nego samo uvoze derivate, a uzimaju dobit.

>>> U novom broju tjednika Express od 2. svibnja pročitajte tajni dosje šefice Porezne uprave i sve o SDP-ovoj igri prijestolja...

Idi na 24sata

Komentari 104

  • DALMATINACSAN 06.05.2014.

    Najpopularniji? hahahahahaha di?

  • odiseja 06.05.2014.

    volim kada daju komentare oni koji nemaju pojma o političkoj odgovornosti

  • NevenkaDelač Šoštarić 06.05.2014.

    ljudi moji njima treba oduzeti naše

Komentiraj...
Vidi sve komentare