To je to što me zanima!

Upozorenje Vladi iz EU: Prijeti vam krah tržišta nekretnina

Europski odbor za sistemski rizik (ESRB) smatra da bi rast cijena nekretnina u Hrvatskoj mogao u dogledno vrijeme predstavljati opasnost za hrvatski financijski sustav, piše u ponedjeljak Večernji list
Vidi originalni članak

Osim u Hrvatsku, slično upozorenje otišlo je i u Bugarsku, Mađarsku, Lihtenštajn te Slovačku. Od svih tih zemalja očekuje se da na vrijeme poduzmu mjere koje će spriječiti pregrijavanje tržišta nekretnina. Upozorenje je blaža forma od preporuka koje su išle Austriji i Njemačkoj da obvezno donesu mjere za provjeru kreditne sposobnosti dužnika, ranjivosti kućanstava i slično.

U Njemačkoj su cijene stanova lani rasle 12 posto, a Hrvatskoj i Austriji oko devet posto. Od 2015. godine u Zagrebu su stanovi poskupjeli 55 posto, na Jadranu 40 posto, a u ostalim dijelovima zemlje 22 posto.

HRVATSKA BLIZU EU PROSJEKA Cijene nekretnina u Europi skočile najviše u 15 godina

ESRB je ustrojen nakon financijske krize 2008. godine, s velikim ovlastima u nadzoru banaka i ostalih financijskih institucija. Zadaća mu je spriječiti nastanak sistemskih rizika koji bi mogli ugroziti stabilnost financijskog sustava, a samim time i ekonomije.

Upozorenje za Hrvatsku adresirano je na ministra financija Zdravka Marića. Europski supervizor uočava da je do porasta cijena nekretnina u Hrvatskoj dijelom došlo i zbog potresa, koji je izbacio iz ponude starije i srušene nekretnine. No spominje se i državni program subvencioniranja kredita putem kojega je 2020. prodano čak 35 posto svih stanova i kuća u Hrvatskoj.

Program je u primjeni od 2017. godine, a u odgovoru što ga je toj instituciji dostavio Zdravko Marić piše da će subvencije za stambene kredite biti na snazi do 2023. No ministar je izbjegao odgovoriti hoće li se program tada ugasiti.

CIJENE EKSPLODIRALE Stan od 50 m2 u Zagrebu čak 5.696 eura skuplji nego lani

Europski supervizor smatra da politika ne bi trebala poticati zaduživanje građana, a subvencije za kredite imaju takvo djelovanje. Također uočavaju da su stambeni krediti u Hrvatskoj rasli brže od ostalih kredita te da ih banke odobravaju lakše nego što bi to supervizor želio. Nedavno je i Hrvatska narodna banka objavila rezultate vlastitog istraživanja koje je pokazalo da svaki četvrti novi korisnik stambenog kredita za mjesečnu ratu daje više od polovice plaće, piše novinarka Večernjeg lista Ljubica Gatarić.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • max2017 14.02.2022.

    Skupo je ako promatramo par lokacija i nove kuće ,ali sve ostalo puno novaca se traži i čeka kupca godinama . Na moru je slično bar u PGŽ..........magareće štale obnovljene s kanticom morta pune vlage bez parkinga -grozota za vidjeti ......Realno malo je novih objekata višeg standarda gradnje a još manje na dobrim lokacijama............Zagreb je čudo jer se više cijene na jarunu i Špansko ili Prečko u zgradurinama sa stotinu stanova nego Podsljeme i sjever grada koji je oduvijek važio kao skuplji........

  • Puno Bonace 14.02.2022.

    Jel Vi stvarno mislite da su oni koji grade, oni koji prodaju zemljiste, oni koji kreditiraju... zainteresirani za niže cijene? Briga njih kome prodaju, bitno je dobit sto vise. Drzavu isto nije briga. Jos sa apnom pokusava to sve podrzavat. A kad se pricalo o porezu na nekretnine novine su bile pune tekstova da ce najvise pogodit beskucnike :-)

  • Cipelcug 14.02.2022.

    Nekretnine u Zg su preskupe.

Komentiraj...
Vidi sve komentare