To je to što me zanima!

Uskoro povoljnije? Država će srušiti cijenu najma stanova

Ministarstvo graditeljstva preuzet će od banaka 2000 neprodanih stanova, koje će iznajmljivati. Tvrde da to neće skoro ništa koštati proračun, a snizit će cijene najma
Vidi originalni članak

Barem 2000 praznih stanova od banaka će ipak preuzeti država. Zatim će ih dati u najam. Tvrde da to neće gotovo ništa koštati proračun, a snizit će cijene najma za građane, pomoći građevinskim tvrtkama i naplatiti PDV u proračun.

Ideju preuzimanja stanova prije nekoliko mjeseci skromno je najavio ministar financija Slavko Linić. Sad je realizira Ministarstvo graditeljstva Anke Mrak Taritaš u suradnji s Linićem. Mrak Taritaš je preuzela na upravljanje i gotovo 600 praznih državnih stanova.

Intenzivno pregovaraju s bankama

I oni će ići u najam znatno povoljniji od tržišnog. Iz Ministarstva doznajemo kako intenzivno pregovaraju s bankama i da zato zasad ne mogu sa sigurnošću reći kako će model izgledati i koliko će točno stanova biti kupljeno. Banke su preuzele tisuće stanova od građevinara koji nisu mogli plaćati kredite za njihovu gradnju, a nisu ih mogli ni prodati. Ti stanovi i dalje stoje prazni, a na njih nije plaćen PDV. Linić od Nove godine priprema nova pravila prema kojima bi banke trebale platiti PDV na te stanove kao da su ih one kupile, a ne preuzele od građevinara. Riječ je o stotinama milijuna kuna.

- Banke bi nam dale stanove kroz leasing, ali uz popust koji još dogovaramo. Preko državne agencije za promet nekretnina dalje ćemo ih iznajmiti, a novac će ići bankama. Nakon 10-15 godina stanar bi ih mogao otkupiti, a dotadašnja najamnina bi se odbila od cijene - objašnjava osnovnu ideju izvor iz ministarstva.

Država na sebe ipak preuzima i rizik održavanja i sporenja s kupcima

Stanarina bi bila za veće gradove oko 20-25 kuna po četvornome metru, što znači da bi, primjerice, stan od 60 kvadrata u Zagrebu stajao samo 1500 kuna. Država računa na veći popust kod banaka jer će ih odjednom riješiti tisuća stanova. Cijena najma bi trebala biti dovoljna za pokrivanje rate leasinga. S nekoliko tisuća takvih stanova srušit će se cijene najma i smanjiti iznajmljivanje na crno. Država bi, primjerice, za 2000 stanova prosječne površine 50 kvadrata uprihodila jednokratno oko 110 milijuna kuna PDV-a.

Država na sebe ipak preuzima i rizik održavanja i sporenja s kupcima. Banke do sada uopće nisu željele registrirati tvrtke koje bi iznajmljivale prazne stanove niti se tim poslom bave.

Neki stručnjaci za nekretnine, poput Maruške Vizek s Ekonomskog fakulteta, ovaj model smatraju potpuno nepotrebnim i tvrde da bi banke mogle prodati te stanove ako spuste cijenu i prihvate gubitke. 

Idi na 24sata

Komentari 124

  • Usora1 16.12.2013.

    na pitanje "kako unistiti drzavu uz parolu da radis za njenu dobrobit" trebate samo pratiti bisere vladajuce intelegencije. Kako nije nasao rjesenje za povoljniju gradnju, nize poreze... e tu vec treba struke i pameti

  • Caffe-bar Gemini 16.12.2013.

    Par tisuća stanova neće bitno utjecati na cijenu najma stanova, ali će bitno utjecati na državnu zaštitu rizičnog bankarskog poslovanja. Cijena najma će se smanjiti samo u periodu dok se ne iznajme stanovi banaka. Nakon toga će cijena najma biti ista kao i prije. To što će država stanove uzeti na lizing, a cijenom najma neće pokriti troškove na kamate za gradnju tih stanova samo znači da će ti stanovi i nakon prestanka ili odustanka od lizinga biti skupi ako ne i skuplji no što su sada. Ugovori će biti takvi da će razliku država morati nadoknaditi bankama,a što će biti na teret poreznih obveznika. Ako je država dopustila bankama da tvrtke koje su uzele kredite za gradnju tih stanova, pošalje u stečaj te im uzmu svu imovinu, među ostalim i stanove koji su bili predmet kreditiranja, onda bi i država na isti način trebala reagirati prema bankama. 1. Naplatiti im bezuvjetno PDV ili uvesti porez na zalihe i umrtvljeni kapital, kako bi ih potakao da se na tržištu oslobode zaliha. Jedino će na taj način banke dovesti u red svoje poslovanje. Ako korisnici kredita odgovaraju onda i banke trebaju odgovarati zato što su korisnicima omogućili da dođu u takav položaj.

  • bbbdado 15.12.2013.

    Bombastični naslov , ali sumnjam da će što biti od toga

Komentiraj...
Vidi sve komentare