To je to što me zanima!

'Uvođenjem eura trebali bismo postići veći životni standard...'

Neki kritičari ističu da je uvođenje eura ubrzan put prema grčkom scenariju jer se država odriče svoje monetarne suverenosti. Viceguverner Faulend smatra da je to djelomična zabluda...
Vidi originalni članak

Koliko brzo Hrvatska može ispuniti kriterije za uvođenje eura? Što će to značiti za građane, a što za gospodarstvenike? Hoće li prelazak na euro izazvati rast potrošačkih cijena ili je to samo mit? Zašto se neke zemlje poput Češke i Poljske, iako ispunjavaju kriterije, još nisu odlučile uvesti euro?

Pitanja su na koja su u emisiji "U mreži Prvog" odgovarali ministar financija Zdravko Marić, viceguverner HNB-a Michael Faulend te profesorica na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu Marijana Ivanov.

Ministar Marić rekao je da je uvođenje eura jedan od strateških ciljeva, ali i "jedno od sredstava kojim bismo trebali postići veći životni standard i veći prosperitet za Hrvatsku i njezine građane".

- Dio eurozone mogli bi postati do kraja mandata ove vlade, ali to ne ovisi samo o Hrvatskoj, naglasio je. 

Neki kritičari ističu da je uvođenje eura ubrzan put prema grčkom scenariju jer se država odriče svoje monetarne suverenosti. Viceguverner Faulend smatra da je to djelomična zabluda jer se grčki scenarij dogodio ponajprije zbog neadekvatne ekonomske politike i politike plaća.

- Njihove plaće nisu pratile produktivnost. Plaće su rasle brže od produktivnosti gospodarstva i dogodio se nerazmjer i pad konkurentnosti koji je kumulativnim efektom tijekom godina rezultirao time čime je rezultirao. Ako zemlja ima razboritu ekonomsku politiku, takav se problem ne bi smio dogoditi, kaže Faulend.

Profesorica Ivanov ističe da uvođenje eura za 20-30 posto populacije koja ima kredite znači da će oni dobiti zaštitu od valutnog rizika.

- Neće strahovati što ako kuna deprecira. Smanjit će im se kamata kad uđemo u eurozonu. Ali to smanjenje kamata treba jasno reći što znači. Nitko ljudima ne može obećati da će, kad Hrvatska uđe u eurozonu, njihova kamatna stopa biti niža zato što ne znamo kako će se kretati poslovni ciklusi i kakav će biti karakter monetarne politike u eurozoni. Ako ona ostane ekspanzivna, onda možete računati na nižu kamatnu stopu, a ako monetarna politika bude restriktivna, tada će kamatne stope svuda u EU porasti. Nama je važno što će se smanjiti razliku u visini kamatnih stopa koju plaća građanin poduzetnik iz države Hrvatske i građanin poduzetnik koji dolazi iz područja EU-a. Nama je cilj smanjiti tu razliku i uvođenje eura to donosi, kaže Ivanov.

Idi na 24sata

Komentari 153

  • pčela 01.11.2017.

    Hlebinac.Ovi kvazipolitičari ništa ne nauče.Nikad nisu čuli za ISKUSTVO.

  • Maryo 01.11.2017.

    Koje gluposti govori taj Marić. Ili je zbilja to rekao ili vi novinari lažete.

  • liliana 01.11.2017.

    Bar će se vidjeti da su mirovine 150 eur,sramotit ćete se u EU.

Komentiraj...
Vidi sve komentare