To je to što me zanima!

Vlada ne zna što bi s Inom, ali to želi odmah, dok kažeš HEP!

Mnogo je nepoznanica u ovom poslu - ili šibicarenju - stoljeća. Na brojna pitanja Vlada nema odgovore ili ih ne želi javno reći. Problem je i to što je Ina ekonomski sve bolesnija, a HEP sve zdraviji...
Vidi originalni članak

Potpredsjednica Vlade Martina Dalić najavila je Zakon o HEP-u kojim će Vlada osigurati prodaju 25 posto, minus jedna dionica, te tvrtke. Kad? Kako? Pošto? Zašto?

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

To se ne zna, ali nisu to jedine nepoznanice u poslu - ili šibicarenju - stoljeća. Koja je vrijednost tvrtke? Kakav je status zemljišta na kojemu su sagrađene elektrane? Na njih je kao vlasnik upisana država. Hoće li, nakon IPO-a, Ina i HEP biti uvezane u energetski holding? Žele li Mađari uopće prodati svoj udio, zašto bi to činili i po kojoj cijeni? Na ta pitanja Vlada nema odgovore ili ih ne želi javno reći, kao što nema odgovora ni na pitanje - tko će, renacionaliziramo li našu naftnu kompaniju, uspješno voditi njezino poslovanje? Problem je i to što je Ina ekonomski sve bolesnija, a HEP sve zdraviji. Dobit HEP-a je 2014. bila 1,35 milijardi kuna, 2015. godine bila je 1,8 milijardi kuna, 2016. oko 2 milijarde kuna, a 2017 će, prema procjenama, biti čak 2,7 milijardi kuna! 

Dobit, dakako, ovisi o hidrometeorološkim okolnostima. Dionice HEP-a nominalno vrijede 20 milijardi kuna, no stvarna je vrijednost znatno veća, neki misle i 20 milijardi dolara. No HEP nije uknjižen na svu imovinu i to je ozbiljan problem.
Rezultati Ine zadnjih godina padaju. U 2015. godini Ina d.d. bilježi gubitak od 1,2 milijarde kuna, a Ina grupa 1,4 milijarde. Godinu dana ranije Ina d.d. poslovala je sa 631 milijun kuna dobiti, ali je grupa imala minus od 1,9 milijardi kuna. Ta se tendencija nastavlja. 

Most i HDZ se slažu oko toga da Hrvatska treba kupiti dionice Ine, no čini se da se ne slažu oko toga da treba prodati dionice HEP-a. Miro Bulj traži da ta operacija ide na referendum.

No to nije sve. Božo Petrov u listopadu se protivio tome da Martina Dalić odlučuje o Ini.  

- Načelno mogu reći: ako je supružnik unutar uprave jedne od tvrtki, onda bi se ona trebala izuzeti - rekao je Petrov. 

Uz to, dubinsko snimanje tvrtke uzelo bi oko pola godine, a priprema IPO-a još toliko. 

Dalić: HEP je naš, energetski smo suvereni 

Po svim našim i EU zakonima, zadržavanje 75 posto plus jedne dionice znači da HEP ostaje pod potpunom kontrolom države kao što je i sada, sa 100 posto vlasništva. Vlasništvo države nad tolikim udjelom u HEP-u regulirat će se posebnim zakonom, rekla je potpredsjednica Vlade. Hrvatska će zadržati potpunu kontrolu nad elektroenergetskim potencijalom, dakle 75 posto plus jednu dionicu HEP-a.

Idi na 24sata

Komentari 75

  • dahhmal 05.01.2017.

    Ovo mogu samo extra pametni hrvatski politicari prodat firmu kojoj ide da kupe firmu koja je na izdisaju i covjek bi se zapitao pa ko to nas vodi ali povijest govori nesto drugacije naravno da idu u takve pothvate jer nakon toga ce se opet pojaviti par jako bogatih politicara jer samo u zadnje vrijeme kak se Vrdoljak obogatio ili kak si je Milanovic isto organizirao berbu love i naravno to se sve zna ali niko nista ne poduzima jer vrana vrani ne kopa oci i dok imaju ovak glupe Hrvate koji sute i sve to placaju zasto ne

  • Finovasmolim 04.01.2017.

    Takve stvari se u Hrvatskoj na brzinu rijesavaju, dok je stranka na vlasti. Zivim u inoz.. i bio sam posmatrao prodaju Suncora (Kanadska firma za proizvodnju nafte) trebalo je tri godine da se dovrsi prodaja. U Hrvatskoj to ide mnogo, mnogo brze.... Upitajte se zasto?

  • nokia010 03.01.2017.

    Igraju se malo, nema sta.

Komentiraj...
Vidi sve komentare