To je to što me zanima!

Zagreb zadržava najniži iznos paušalnog poreza od 150 kuna

U razred A spada Zagreb, u razred B Buzin, Lučko i Sesvete, u C Ivanja Reka, Markovo Polje, Popovec, Odra, Veliko Polje, a u razredu D  nema ni jednog naselja
Vidi originalni članak

Grad Zagreb zadržava najniži iznos paušalnog poreza jer smatramo da je važno napraviti distinkciju između privatnih iznajmljivača i gospodarskih subjekata. Poručila je u četvrtak u Gradskoj skupštini Olivera Majić, zamjenica gradonačelnika Milana Bandića uoči rasprave o visini paušalnog poreza po krevetu za male iznajmljivače. 

Gradski zastupnici podržali su Bandićev prijedlog prema kojemu paušal za razred A iznosi 300 kuna, razred B 255, razred C 210, a za razred D 150 kuna. 

- Zadržali smo podjelu na četiri razreda kao što je bilo do kraja 2018. jer smatramo da je to dodatni impuls Zagreba privatnim iznajmljivačima - istaknula je.

U razred A spada Zagreb, u razred B Buzin, Lučko i Sesvete, u C Ivanja Reka, Markovo Polje, Popovec, Odra, Veliko Polje, a u razredu D  nema ni jednog naselja.

KOSOR STAVIO MANDAT U MIROVANJE Bandić na SDP-ovo pitanje o žičari: 'Vi ste kao Boško Buha'

HNS i SDP su na ovaj prijedlog uputili amandmane koji nisu prihvaćeni. HNS je predložio da umjesto četiri zone, postoje dvije koje bi obuhvaćale širi centar grada i ostala područja izvan njega. Za prvu zonu, prema njihovu prijedlogu, paušal bi se plaćao u iznosu do 300 kuna kao i do sada dok bi svi ostali u drugom zoni plaćali 150 kuna paušala po krevetu.

SDP je predložio pet razreda od 150 do 300 kuna.

Majić je istaknula kako to nije moguće jer nije u skladu sa zakonom.

Zastupnik stranke Zagreb je naš, Tomislav Tomašević, istaknuo je tijekom rasprave kako broj turista i noćenja u Zagrebu raste što je rezultiralo povećanjem cijena stanova za dugoročni najam.

- Cijena je narasla u posljednjih godinu dana za 11 posto, 300-tinjak kuna na mjesečnoj razini. A onaj tko kratkoročno iznajmljuje plaća paušal od 300 kuna godišnje. Ljude iz stanova se izbacuje za dva mjeseca Adventa i traži se od njih da se snađu kako bi vlasnik stana mogao više zaraditi - poručio je Tomašević istaknuvši kako se paušal u Zagrebu nije mijenjao 14 godina kada je popunjenost bila tek 35 dana.

Predsjednica GLAS-A, Anka Mrak Taritaš, istaknula je kako Zagreb vapi za stanovima za dugoročni najam.

- U Zagrebu 2112 obveznika raspolaže sa 6190 kreveta, prihod može biti oko dva milijuna kuna. Koja je politika Grada, da se svi stanovi rentaju ili da građani mogu iznajmljivati za sebe - upitala je dodavši kako se ovom odlukom šalje poruka da ih je baš briga za građane.

Pročelnica Gradskog ureda za financije, Daniela Juroš Ročnik, naglasila je kako, iako su se odlučili za ovaj model, to ne znači da tijekom godine neće razmatrati i neke druge.

- Radit ćemo analize pa ćemo vidjeti - poručila je.

Uspoređujući s drugim gradovima, Osijek ostaje kao i Zagreb na iznosu od 150 do 300 kuna, u Rijeci bi paušal bio 300 kuna za sve, u Splitu od 300 do 750, u Dubrovniku od 375 do 750 kuna.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • POTPEC 24.01.2019.

    Ovo je pošteno šta se tiče podjele Zagreba i cijene po krevetu. Takve bi podjele tribale biti u svim gradovima i mistima diljem ljepe naše. PO ZONAMA jer nije isto apartman uz more i onaj 200.metar od obale, kao ni stan u centru grada i onaj na periferiji....Samo uz ovu podjelu tribalo bi svim iznajmljivačima, sad bez obzira di se nalazili u Hrvatskoj, tražiti da se odrede oče li iznajmljivati gostima cijelu godinu ili iznajmljivati i podstanarima. Nek se odluče,, a nakon toga i podebljati porez na nekretninu koja se ne koristi. Nije isto ima li građanin jednu nekretninu ili njih par, i na svima zarađuje.

  • 24.01.2019.

    budite bez brige ,oderace vas on vas na smecu..

  • John Doe Jr. 24.01.2019.

    zar je bagerista još na slobodi?

Komentiraj...
Vidi sve komentare