To je to što me zanima!

Zastupnike u Saboru zanima rješenje ekoloških problema?

Ministar Ćorić objasnio je zastupnicima da postojane organske onečišćujuće tvari obuhvaćaju izuzetno velik broj spojeva koji se mogu svrstati u skupine pesticida...
Vidi originalni članak

Ne sporeći da treba provesti Uredbu EU-a o postojanim organskim onečišćujućim tvarima, saborske zastupnike u četvrtak je zanimalo kad će se riješiti niz otvorenih ekoloških problema.

VIDEO IZ SABORA Kidam nadesno: Evo kako su zastupnici reagirali na potres

Što je s lagunama uz tvornicu DIV, nekadašnji TVIK u Kninu, koje su stalan izvor onečišćenja za rijeku Krku, to je ekološka bomba, zanimalo je Hrvoja Zekanovića (Suverenisti).

Ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić odgovara kako Ministarstvo u suradnji s Gradom Kninom, županijom i tvornicom već mjesecima radi na rješenju problema, ide se u izradu elaborata sanacije laguna.

Miro Bulj (Most) ističe da je nerazumno od Vrgorca do Sinja, na razdaljini od 120 kilometra, starim kamionima prevoziti neselektirani otpad, opetuje problem crnog brda (odlagališta kancerogenog otpada) u Biljanima Donjim.

Ivana Pernara (SIP) zanima je li se tražila suglasnost stanovnika Trgovske gore, gdje se se planira odložiti otpad iz Krškog.

Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša Ivo Milatić odgovara kako će kompletna javnost, i hrvatska i prekogranična, sukladno propisima biti uključena u postupke koji bi u konačnici "mogli imali za temu da bi se tu napravilo odlagalište". To nije gotovo, nego je u postupku, kaže.

PEĐA GRBIN: 'Ovrhe se i dalje provode nad trećinom građana. Riješite to'

Zbrinjavanje građevinskog otpada nakon potresa u Zagrebu

Milatić nije mogao reći je li zagrebački gradonačelnik Milan Bandić razgovarao s Ministarstvom o zbrinjavanju građevinskog otpada, nastalog nakon potresa u Zagrebu.

Trebao bih o tome konzultirati kolege, odgovorio je Gordanu Marasu (SDP), koji ističe da taj otpad može biti nova vrijednost.

Milatić navodi da je jučer potpredsjednik Vlade Štromar obavijestio Ministarstvo da postoje tvrtke koje su sposobne taj otpad reciklirati.

Ministar Ćorić objasnio je zastupnicima da postojane organske onečišćujuće tvari obuhvaćaju izuzetno velik broj spojeva koji se mogu svrstati u skupine pesticida, industrijskih kemikalija i nenamjerno proizvedenih nusprodukata, imaju nisku topljivost u vodi i visoku u mastima, nakupljaju tvari u organizmima.

RASPRAVA U SRIJEDU Sabor: Petrov i Most predložili 9 zakona za pomoć u pandemiji

Premda se u okolišu nalaze u niskim koncentracijama, vodom i zrakom prenose se na velike udaljenosti, pa su rasprostranjene, rekao je Ćorić, navodeći da se Uredbom zabranjuje, odnosno ograničava proizvodanja i uporaba takvih tvari.

Ni jedna se regija ne može sama nositi sa rizicima koje predstavljaju te tvari, svrha je Uredbe zaštititi zdravlje ljudi i okoliša, kaže Damir Felak (HDZ), a isto ističe i Mihal Zmajlović (SDP).

Te tvari akumuliraju se u živim bićima i rizik su za zdravlje i okoliš, posjeduju toksična svojstva, otporne su na razgradnju, kaže zastupnik.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare