To je to što me zanima!

Bez ogovaranja: E-tračanje može prerasti u pravi mobbing

Zaposlenici koji najviše vremena provode tračajući najlošiji su radnici pa lijenost ili manjak talenta kompenziraju blaćenjem kolega, uobičajeno je mišljenje šefova
Vidi originalni članak

Prosječan korisnik službenog maila svaki dan pošalje 112 elektroničkih poruka, a svaka je sedma trač, pokazalo je istraživanje američkog sveučilišta Georgia Tech.

Prof. Eric Gilbert, voditelj istraživanja, tračem smatra svaku poruku u kojoj se spominje netko tko nije među primateljima. Tračeva ima na svim razinama tvrtke, ali najviše na najnižoj. 

- Iako nisu svi tračevi negativni, zbog njih ljudi dođu na loš glas, no zapravo su vrlo važan oblik komunikacije. Recimo, ako u mailu piše da će netko zakasniti na sastanak, nakon nekoliko sličnih poruka može se zaključiti kako taj čovjek često kasni. Iz tračeva doznajemo nešto o nekomu - kaže prof. Gilbert. Istraživanje je pokazalo i kako je 2,7 puta više negativnih nego pozitivnih tračeva, a znatan ih je dio potpuno neutralan. 

- Najnovije sociološke i antropološke studije ističu kako su četiri glavne svrhe trača: informiranje, zabava, zbližavanje i utjecaj, a to je naše istraživanje i potvrdilo - kaže Tanushree Mitra, Gilbertov suradnik. 

No uz ogovaranje mailom, zaposlenici to rado čine i usmeno ili na privatnim chatovima tijekom radnog vremena. Prema podacima jedne njemačke softverske tvrtke, zaposlenici provedu 65 sati na godinu ogovarajući kolege i nadređene.

Oslobađa od stresa i potiče kreativnost 

Tračanje može djelovati i kao team building. Razvija osjećaj pripadnosti timu te jača samopouzdanje. Pridonosi slobodnijoj komunikaciji te boljem razumijevanju. Njime se i uspješno razgrađuje stres. Stručnjaci smatraju da potiče i kreativnost te povećava produktivnost.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • globalsolutions 15.10.2012.

    nakon ovakvog teksta očekujete da ćete dobiti neki komentar onih koji rade?

Komentiraj...
Vidi sve komentare