To je to što me zanima!

Franck: 180-godišnja priča o razvoju i inovaciji

Znate li da u finoj aromi Franckove kave ne bismo uživali da Johann Heinrich Franck nije slučajno vidio francuske seljake kako od vrtne biljke cikorije spravljaju napitak?
Vidi originalni članak

Znate li da u finoj aromi Franckove kave ne bismo uživali da se osnivač danas poznate hrvatske tvrtke, Johann Heinrich Franck prije više od 180 godina u Parizu nije našao 'švorc'? Mladi njemački poduzetnik htio je popiti kavu, no ona je tada bila skupa i pila se samo u ekskluzivnim klubovima. Opsesivno je počeo razmišljati kako da fini, ali skupi napitak učini dostupnijim. Mislio je i mislio, a onda je slučajno vidio francuske seljake kako od vrtne biljke cikorije spravljaju topli napitak. Vratio se u Njemačku, odlučan da cikoriju napravi 'kavom malog čovjeka'. 

Zasadio je plantaže, pokrenuo tvornicu i bacio se na posao. Pržio je cikoriju, dodavao mirodije, eksperimentirao s tehnologijom, miješao ... Sve dok jednog dana konačno nije dobio okus kakvog se sjećao iz Pariza. Eureka, pomislio je i gotovo odmah osposobio tvornicu za proizvodnju velikih količina kavovine. Na posao se bacila i cijela obitelj Franck.

Širenje i dolazak u Hrvatsku 

Proboj na vanjsko tržište spao je na Johanova sina Wilhelma. Krenuo je u Belgiju, Švicarsku, Ameriku, Rumunjsku, Italiju... Cijeli se dao na gradnju najmodernijih tvornica kave. Podružnica u Zagrebu otvorena je 1892. u Vodovodnoj ulici gdje je i dan-danas. Franck je postao prva multinacionalna korporacija u ovom djelu Europe, a pržionica kave u Zagrebu prva na Balkanu. 

Moslavina je ubrzo zasađena cikorijom, a 1900. otvara se i prva sušionica cikorije u Bjelovaru. Do Drugoga svjetskog rata Franck se bavio proizvodnjom kavovina. Proizvodnja kave počinje 1960., a u godinama koje će uslijediti Franck kava dobila izgled koji generacije pamte. Na ambalaži se pojavljuje dobro poznata djevojka koja u ruci drži šalicu kave. Svi smo je poznavali. Zanimljivo je što je riječ o stvarnoj osobi, Matildi Faist, supruzi akademskog slikara Zvonimira Faista koji je dizajnirao omot. Matildu je krajem '80-ih na 'ciglici' zamijenila dugokosa djevojka, a za novi dizajn zaslužan je Boris Ljubičić.

Rast asortimana

Zadnjih 50 godina, vođen željom za stalnim inovacijama, Franck je proširio svoj asortiman kavom, čajevima, snackovima, začinima, praškastim proizvodima, proizvodima za kolače, šećerom i prilozima jelima. 

2005. Francka lansira premium espresso kavu Superiore, a početkom 2012. i premium espresso kavu stretto Stretto. 

Nakon privatizacije 1992. godine Franck je postao 100-postotno vlasništvo zaposlenika i započeo eru modernizacije. Vrijeme je prolazilo, pojavljivala se konkurencija, ali Franckova 'ciglica' ostala je najprodavanija kava svih vremena te i dalje nosi nadimak 'Kraljice svih kava'. Prema nekim anketama, više od 80 posto odraslih Hrvata pije kavu, a nismo je se odrekli ni u vremenima krize.

Asortiman uz koji su odrastale generacije

"Stani malo, grickaj Čipi Čips", godinama smo prijatelje i obitelj zvali na grickanje nakon što nam je u uho ušla reklama za Franckov Čipi čips. Proizvodnja je počela 1978., a asortiman se proširio na Kroki Kroket, Tip Top i druge grickalice.

Franck je prvi u Hrvatskoj počeo proizvodnju voćnih čajeva. Te, 1992. godine uživali smo u okusima borovnicem marelice i tropica, a s vremenom se ponuda čajeva samo širila. Franck danas proizvodi i sladila, začine, sastojke za kolače...Osim stoljetne tradicije, danas tvrtka ima 485 zaposlenika. Na tržište izlazi direktnom distribucijom kroz pet regionalnih centara - u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku i Zadru. Franckovu kavu vole i u zemljama regije, Europske Unije, Albaniji,  Australiji i SAD-u. 

"Moja obveza i potreba je da kao dugogodišnji direktor odam priznanje za trud svim generacijama koje su izgrađivale ime 'Franck, njegujući kvalitetu proizvoda koi su uvijek bili i ostali dio europskog standarda" sažeo je povijest i budućnost tvrtke Milan Artuković, predsjednik Nadzornog odbora Francka.  

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare