To je to što me zanima!

Moram li platiti ako se ne poštuje Zakon o otpadu?

Čitatelj nam se obratio s pritužbom na komunalne usluge koncesionara te pitao što ako se krši Zakon o komunalnom otpadu? Saznajte odgovor u nastavku.
Vidi originalni članak

Pitanje: Koncesionar za odvoz smeća ne pridržava se novog Zakona o komunalnom otpadu, te time krši sam Zakon i prema korisnicima šalje račun po nedozvoljenim kriterijima. Što u slučaju neplaćanja računa i kako sud reagira na to? 

Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva:  Ako ste nezadovoljni uslugama i računom za odvoz komunalnog otpada, upućujemo Vas na mogućnost pisanog prigovora pružatelju usluge.

Odredbom članka 8. stavka 1. Zakona o zaštiti potrošača (Narodne novine broj 79/07, 125/07, 75/09, 79/09, 89/09, 133/09) propisana je obveza svakog trgovca da omogući potrošačima podnošenje pisanih prigovora, bilo u prodajnom prostoru ili putem pošte, telefaks uređaja ili elektroničke pošte, te obvezu da na iste odgovori najkasnije u roku od 15 dana od dana zaprimljenog prigovora.

Obzirom na navedeno, imate pravo podnijeti pisani prigovor pružatelju usluge ukoliko niste zadovoljni pruženom uslugom i računom.

Trgovac, odnosno pružatelj usluge je dužan očitovati Vam se o prigovoru najkasnije u roku od 15 dana.

Nadalje, vezano za dio Vašeg upita koji se odnosi na Zakon o otpadu, upućujemo Vas da se povodom istog obratite Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, Ulica Republike Austrije 14, Zagreb, u čijoj je nadležnosti davanje mišljenja na navedeni Zakon.

  Kako se obračunava komunalni otpad?

Kao što nas je Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva uputilo, obratili smo se nadležnom ministarstvu za detalje o Zakonu o otpadu koji čitatelja zanima. 

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode

Zakon o otpadu propisuje da se kao kriterij količine za komunalni otpad iz kućanstva može primijeniti jedinica mase ili volumen otpada ili broj članova kućanstva, o čemu odluku donosi nadležno tijelo jedinice lokalne samouprave. Spomenuta odredba propisana je izmjenama Zakona o otpadu još 2008. godine, a na snazi je od 01.01.2010. godine.

Primjena načela 'onečišćivač plaća', propisanog Zakonom o zaštiti okoliša, u ovom slučaju podrazumijeva da troškove gospodarenja komunalnim otpadom snosi građanin koji predaje komunalni otpad i to za komunalni otpad koji je predao komunalnom društvu. Drugim riječima, naknada gospodarenja komunalnim otpadom može se obračunavati samo za komunalni otpad koji je građanin predao komunalnom društvu odnosno samo za obračunska razdoblja u kojima je građanin ovu uslugu i koristio.

Također, potrebno je napomenuti da komunalno društvo pri izradi obračuna naknade gospodarenja komunalnim otpadom ne može koristiti ne propisanu osnovu kao npr. kvadratni metar apartmana ili stana, količina utrošene vode, paušal i sl. i to od 01. siječnja .2010. godine.

Kako se radi o problematici koju regulira više propisa građanima stoji na raspolaganju nekoliko zakonima propisanih mogućnosti ovisno o situaciji:

-reklamacija povjerenstvu za zaštitu potrošača osnovanom pri komunalnom društvu sukladno odredbama o javnim uslugama koje se pružaju potrošačima prema Zakon o zaštiti potrošača,

-prigovor koji se izjavljuje komunalnom društvu i nadležnom tijelu (ministarstvu) sukladno odredbama o zaštiti od postupanja pružatelja javnih usluga iz Zakona o općem upravnom postupku,

-ukoliko građanin nije zadovoljan poduzetim mjerama nadležnog tijela, može pokrenuti upravni spor pri upravnom sudu.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • reley 10.09.2012.

    Odavno govorim da se odvoz smeća iz domačinstava i firmi odvozi odnosno naplačuje po nerealnom stanju.Problem je u tome što se naplačuje po metru kvadratnom prostora.Pitam se sada, kakav otpad proizvedem u sobi,stepeništu,hodniku,dnevnom boravku,balkonu itd. Zašto nam se na taj način uzima novac iz đepa. Najjednostavnije je staviti bar kod na kantu za smeće.Zna se koji volumen kanta ima.I kada dečki dođu po smeće skenerom prođe preko moje kante i na koncu mjeseca ispostave mi račun.Naravno da tada neću praznu kantu stavljati na ulicu nego tek kad bude puna.Tada bi vozači čistoće imali manje posla u mojoj ulici ,jer se nebi zaustavljali pred svakom kučom i mogli bi se preraspodjeliti na druge lokacije dakle smanjili bi se troškovi goriva,amortizacije vozila,zagađenje okoliša ispušnim plinovima itd.Očito je da u tom segmentu posla rade ljudi koji nisu primili dovoljno sluha i znanja za primjeniti takav rad,a ne žele čuti od nas starijih jer im je to teško, a time ne dolazi do izražaja njihova inicijalnost i poduzetništvo kao i organizacija posla.

  • APOKSIOMEN_1 10.09.2012.

    na tvoju žalost ali ipak ćeš morati sve platiti jer će ti u protivnome račun porast za iznos kamata, opomena pa i ovrhe ako do nje dođe, a to ti ne treba, vjeruj mi!

  • Emanuella_1 09.09.2012.

    možeš ti ne plačat, ali kasnije ćeš ionako sve to lijepo platit sa kamatama i eventualno sudskim postupkom ukoliko te sustigne i ovrha... kako god sa rogatima se možeš bosti ali zna se ko će izvuć deblji kraj...

Komentiraj...
Vidi sve komentare