To je to što me zanima!

Cijena dugovanja: Zaradili milijardu kuna samo od ovrha?

Odvjetnici su enormno zaradili na tisućama ovrha zbog prastarih dugova, kaže Nela Kovačević iz splitskog Savjetovališta za zaštitu potrošača
Vidi originalni članak

Splićanka (53) mora platiti više od 1000 kuna zbog HRT-ove ovrhe na iznos od 177 kuna iz 2004. godine. Iako je prošlo devet godina, Splićanka nije dobila opomenu, rješenje o ovrsi ili bilo kakav dokument iz kojeg bi znala da je dužna HRT-u. Zato je prije mjesec dana primila obavijest o prisilnoj naplati duga od odvjetničkog društva koje zastupa HRT. 

- Nisam imala pojma da sam uopće išta dužna i šokirala sam se kad sam dobila njihovu obavijest. Pitala sam se kakvih 177 kuna, kakav dug star skoro deset godina, nikad nisam dobila nikakvu opomenu ili obavijest, a da i jesam, ne bih se sjetila, prošlo je gotovo deset godina - rekla nam je ogorčena Splićanka. Ipak, sad mora platiti otprilike deseterostruk iznos. - Ne pada mi na pamet platiti toliko. Ako sam i bila dužna, a ne sjećam se. Što su čekali do sada? Zašto nisam dobila nijednu opomenu? Ustvari znam zašto. Zastara za ovrhe je deset godina, a oni su čekali zadnji čas kako bi kamata narasla što više. Ti odvjetnici su lihvari, gori su od kamatara, ali neću se predati, idem do kraja - odlučna je Splićanka, koja je rekla da će cijeli slučaj predati svom odvjetniku. 

Nela Kovačević, predsjednica splitskog Savjetovališta za zaštitu potrošača, rekla nam je kako u tom savjetovalištu godišnje dobiju na stotine ovakvih slučajeva: - Najveći su problem ovrhe iz 2004., 2005. i 2006. godine, a prema našoj procjeni, odvjetnička društva zaradila su u posljednje tri godine na račun kamata i naplaćenih naknada više od milijardu kuna. Nikome nije jasno odakle te stare ovrhe, a ima ih na desetke tisuća, sad izlaze na svjetlo dana kad se zna da javni bilježnik po zaprimanju mora donijeti rješenje u roku od mjesec dana. Zato je naš savjet svima da obavezno odu na razgovor s odvjetnikom prije nego što eventualno odluče platiti troškove za koje nisu ni znali da se gomilaju - rekla je Kovačević, koja nam je ispričala i na što se ljudi najčešće žale: - Osim s ovrhama, najviše je problema s telekomunikacijskim tvrtkama. Građanima račune šalju kasno, netransparentno, naplaćuju im usluge koje nisu koristili po cijeni višoj od dogovorene. Puno je pritužbi i na komunalne tvrtke te na nezakonito uklanjanje vodomjera, iako se voda po zakonu ne smije obustavljati. 

Najmanje je pritužbi na HEP, iako je struja skupa. Jer HEP ima svoj pravilnik već mnogo godina i izgleda da su ga građani do sada dobro proučili. Ali ukupno gledajući, imamo golem broj pritužbi, više od 4000 svake godine - zaključila je Kovačević.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • NERA7agraM 11.12.2013.

    Zastara prema zakonu za tv pretplatu je godinu dana. Kako mogu odvjetnici protuzakonito vršiti ovrhu za nepostojeća dugovanja? To je krađa a krađa je kazneno djelo. Odvjetnički uredi i javni bilježnici HRT sve to rade protuzakonito. O tome pišite i zaštitite nedužne građane. Kako se osoloboditi ovrha za nepostojeće dugovanje ako ste po Zakonu HRT-a pismenim putem odjavili tv prijemnik a odvjetnici vas godinama proganjaju i prijete ovehama za nepostojeći dug! LOPOVLUK! Pomognite savjetima takvim građanima.

  • ッi シ 10.11.2013.

    super da smo u EU taj racun ona moze njima poslat natrag i lepo neka si ga stave tamo de treba jer u EU nakon 5 godina racun je star i nema niti jedan sud koji ce tebe kazniti da ga moras platiti!

  • kriticar 323 06.11.2013.

    nebi bilo ništa čudno da je to dogovor odvjetnika i firmi pa tko još ćuva račune 10 godina a znaju dobro da u ovoj državi za građane nikoga nije briga.

Komentiraj...
Vidi sve komentare