To je to što me zanima!

Kad Fina blokira: Nisi dužan? Svejedno ti stiže ovrha

Fina blokira račune ljudima i zbog dugova njihovih imenjaka i prezimenjaka. Kalvarija s birokracijom za povrat novca traje mjesecima i nikad im ne vrate sve
Vidi originalni članak

Nemarno i površno baratanje osobnim podacima građana sve češće rezultira ovrhama računa nedužnih građana. Zagrepčanka Antonija Kolarić ostala je bez 239 kuna zbog pogreške policije. MUP je odvjetniku koji je u ime HT-a zatražio podatke o prebivalištu dužnice, dostavio OIB, datum rođenja i trenutnu adresu prebivališta pogrešne Antonije Kolarić. MUP je priznao pogrešku, a pokrenuta je i obustava postupka. Novac će Antoniji vratiti, a ona planira tužiti sve odgovorne zbog kompromitiranja njenih osobnih podataka. Vladimir Sinožić iz Višnjana platio je 3649,95 kuna tuđeg duga za TV pretplatu. Nakon što je kontaktirao banku, Finu i dva odvjetnička ureda koja su protiv njega vodila tri postupka doznao je da je pogreška bila u OIB-u. 

Kako mu nitko iz odvjetničkog ureda nije odgovarao na dopise, Vladimir je sam pronašao imenjaka koji živi u blizini i zamolio ga da svojim OIB-om dokaže da je Fina ovršila pogrešan račun. Pravi dužnik na to je pristao, a Vladimiru je nakon tri mjeseca vraćen novac, sve osim 274 kune kojima je Fina naplatila svoju uslugu. S još bizarnijim slučajem već godinama se muči Josip Paradinović iz Zagreba. Nedavno je nad njegovim računom pokrenuta ovrha zbog duga prema Holdingu od 1746 kuna zbog neplaćanja računa za održavanje zgrade u kojoj lokal ima njegov pokojni imenjak. Naime, Josip Paradinović, koji je bio pravi vlasnik lokala, nestao je u ratu i proglašen je mrtvim još 2005. 

Njegov imenjak i dalje prima račune. I on razmišlja o tužbi. Svi oni koji su nakon višemjesečne birokratske kalvarije uspjeli dokazati da je ovrha pogrešno provedena, dobit će povrat novca, osim onog dijela koji su platili Fini za “uslugu” ovrhe. Tu ih čeka još jedna borba s nemarnom birokracijom.

1. Prvo saznajte tko je i zašto naložio blokadu

Odvjetnički ured šalje ovršni prijedlog u ime tvrtke koja potražuje dugovanja. Njima se prvima trebate obratiti i doznati je li do pogreške došlo zbog nemara u baratanju s OIB-om, adresom ili nečim trećim.

2. Potom dokažite da vi niste dužnik nego žrtva

Otiđite u odvjetnički ured koji je poslao prijedlog ovrhe i podnesite prigovor. Također, u policiji tražite potvrdu da je došlo do zamjene identiteta kako biste zaustavili ovrhu, savjetuje Ilija Rkman iz udruge Potrošač.

3. Tražite da vam sve vrate, pa i naknadu zbog greške

Fina će naplatiti ovršni postupak i taj vam iznos neće vratiti nakon što dokažete da su ovršili pogrešan račun. Iz udruge Potrošač savjetuju da se žalite, tražite povrat novca, čak i naknadu zbog greške odgovornih.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare