To je to što me zanima!

Ne mogu pokriti minus na računu. Što mogu napraviti?

Minusi na računu, a pogotovo nedopušteni minusi predstavljaju ogroman problem za velik broj građana u Hrvatskoj. Kako banke izlaze u susret takvim slučajevima?
Vidi originalni članak

Dugogodišnji sam klijent Zagrebačke banke i odnedavno sam na bolovanju. Sad sam zapela, ušla u nedopušteni minus i ne znam kako da se izvučem, požalila nam se čitateljica. Odgovor na pitanje kako ova žena može isplivati iz dužničkog pakla potražili smo u Zagrebačkoj banci. 

Država zaduženih

- I u ovoj i u sličnim situacijama pristupamo klijentu individualno kako bismo pronašli rješenje za nastale poteškoće. Takav pristup primjenjujemo još od 2009., s prvim negativnim utjecajima recesije na platežne mogućnosti građana. Klijentici je, s obzirom na dosadašnja dugovanja, ponuđen individualni model restrukturiranja zaduženja u jedan kredit s nižom kamatnom stopom - objašnjava Helena Ilić, glasnogovornica Zagrebačke banke. Dodaje kako takvim oblikom restrukturiranja banka može objediniti sve dugove po postojećim kreditima, ali i dodatno po eventualnim drugim neotplaćenim obavezama koji nisu povezani s bankom, poput primjerice režijskih troškova ili eventualnih trećih dugovanja. 

Dvije trećine klijenata je u minusu, u prosjeku od 3000 do 11.000 kuna

O čemu ovisi visina minusa?

Hrvatski građani bankama, prema minusima na tekućim računima, duguju oko 7,5 milijardi kuna. Situacija u zemlji je takva da radnici svaki dan ostaju bez posla, a tako i bez primanja, te postoji mogućnost da im banka smanji ili ukine minus. Primjerice, u Zagrebačkoj banci minus na tekućem računu daju na šest mjeseci. Visina minusa može biti od sto kuna do iznosa dvije mjesečne plaće. Hoće li nakon šest mjeseci minus rasti, padati, ostati isti ili biti ukinut, ovisi o urednim primanjima, discipliniranom otplaćivanju dugovanja i o onome na što su banke najviše “alergične” - odlasku u nedopušteni minus. 

Ostavljajte dio novca na računu kako bi dug po minusu sveli na minimum

Kako isplivati? 

Onima koji odu u “crveno” prijeti ukidanje dopuštenog minusa, ali to ne mora biti iznenađenje za klijenta. - Klijente obavještavamo više od mjesec dana prije o isteku datuma dopuštenog minusa ili o korekciji njegove visine - kažu u Zagrebačkoj banci. Zato, ako ste u minusu, a znate za koliko mjeseci vam ga mogu smanjiti ili ukinuti, pokušajte malo pomalo ostavljati novac na računu kako biste dugovanje sveli na minimum.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • bilopa 01.04.2015.

    Zagrebačka banka ima sustav kojim sam zadovoljan, obavijetili su me o smanjenju minusa i da če mi razliku obračunati u 12 rata sa istom kamatnom stopom. Jedino što imaju najviše naknade u državi ali sam zadovoljan njihovim uslugama

  • liliana 04.01.2014.

    Bilo bi bolje Liniću da hrvatima podigneš standard pa ne bi trebali ići u minus.Nemate pojma o životu,nemate pojma šta znači živjeti od 3000kn.Sit gladnomu ne vjeruje.Cijeli život se smuca na državnim jaslama i nama prodaje pamet.Živi ti od 3000kn i nemoj ući u minus da te vidim.

  • Tina Kos, novinar 02.12.2013.

    Treba biti oprezan sa svime što banke nude velikodušno, kao što je bio slučaj s kreditima u francima. Navukli su ljude malom kamatom, a onda ih ogulili kao naranče, bez milosti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare