To je to što me zanima!

Tajni sastojak omiljenog jela mnogih: Ćevapi s vinobranom

NEJASNI PROPISI Dopušten je u mesu za burger, tj. začinjenom svježem mesu, ali neki stručnjaci tvrde da ćevapi to nisu. To je spoj koji vinu osigurava trajnost
Vidi originalni članak

Na svoje oči vidio sam kako u jednoj mesnici na 12 kilograma ćevapa stavljaju vrećicu vinobrana, koja se inače stavlja u 200 litara vina. Je li to štetno, pitao nas je čitatelj kojeg zanima i zašto se vinobran uopće stavlja u meso.

Vinobran ili kalijev metabisulfit je poznati konzervans koji u hrani sprečava rast bakterija pa se hrana sporije kvari. U mesu nema tu funkciju već se stavlja kako bi ono izgledalo što ljepše i svježije.

- Meso, naročito mljeveno, u doticaju sa zrakom oksidira, a crvena boja prelazi u smeđu. Vinobran sprečava oksidaciju - kaže nutricionistica Leta Pilić.

24sata

No vinobran kao konzervans nije učinkovit u sirovom voću, povrću i sirovome mesu, a poznat je i kao alergen i uzročnik astme, pa je u EU u svježemu mesu i zabranjen. Osim toga, Pilić objašnjava i da svježe meso ima vitamine iz skupine B, čiju bi djelotvornost vinobran mogao uništiti. 

Različita su tumačenja smije li se stavljati u ćevape. Naime, europska lista aditiva krajem prošle godine je dopunjena, a vinobran je dopušten u takozvanom burger meatu, odnosno mesu koje sadrži začine. Neki tumače da se to odnosi na ćevape, no dr. sc. Dario Lasić, dipl. ing., voditelj Laboratorija za kemijske analize hrane pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, tvrdi da nije tako.

- Europska uredba precizno definira što je burger meat a što su ćevapi. Hrvatski proizvođači nisu se izborili da se na popisu mesa u kojem je vinobran dopušten nađu i ćevapi i pljeskavice - objasnio je dr. Lasić.

Nutricionistica Pilić objašnjava da se i u burger meat smije dodavati mala količina vinobrana.

- Količina se izražava kao količina sumporova dioksida koji nastaje iz kalijeva metabisulfita. Ovdje je to 450 miligrama sumporova dioksida na kilogram mesa. Inače, jedan gram vinobrana daje pet miligrama sumporova dioksida - kaže Pilić. Pretpostavlja da je u ovom slučaju mesar u 12 kilograma ćevapa stavio 20 grama vinobrana.

- To je onda 100 miligrama sumporova dioksida na 12 kg mesa. Riječ je o dopuštenim količinama. No svi proizvodi koji sadrže više od 10 miligrama po kilogramu ili litri moraju imati jasno istaknutu količinu - zaključuje Pilić.     

Idi na 24sata

Komentari 45

  • hende007 21.04.2015.

    Dok se stručnjaci dogovore i dok se propisi razjasne, mnogo vinobrana će proći kroz mene.

  • Dex Dexter 20.04.2015.

    Od kud ideja da vinobran u mesu nema funkciju sprečavanja rasta bakterija? Rade čevape od mesa kojem ističe rok i na granici je kvarenja, tako da trpaju sve moguće začine u čevape da se prikrije loš miris, i ne bih se čudio da se taj vinobran stavlja baš upravo da uspori kvarenje, odnosno razvoj bakterija. Uglavnom, kako bilo, truju nas na svakom koraku a u našim se tijelima godinama nakupljaju otrovi i kancerogene tvari, sve dok ne "pukne" negdje...

  • LANA555 20.04.2015.

    Kad hocete kupit kvalitetno meso sam odite na Trg Bana Jelacica tam ce te sve kvalitetno kupiti jer tam radi i zivi elita a i Badic je redoviti kupac koi tam kumice rajca pa mu oni nis nenaplate dobi dzaba

Komentiraj...
Vidi sve komentare