To je to što me zanima!

Tirolska kobasica: Saznajte joj sastav i što on zapravo znači

Tirolska kobasica mnogima je omiljena kobasica. Za vas smo saznali koji je sastav tri vrste kobasice koje se mogu kupiti na našem tržištu te što on točno znači...
Vidi originalni članak

Tirolska kobasica radi se od usitnjenog svinjskog i goveđeg mesa, uglavnom masnog i vezivnog tkiva, iznutrica, kožica i otkoštenog i usitnjenog mesa.

No ove kobasice sadrže i niz dodataka koji im daju konačan izgled, teksturu, boju i miris kobasici. Svugdje se dodaje sol, koja poboljšava okus i konzervira proizvod. To znači da će, ako je se često jede, povisiti krvni tlak. Kobasice koje smo analizirali imaju od šest do devet aditiva koji se kriju iza E brojeva. Gavrilović ih ima samo šest, Rozeto sedam, a kobasica Z’dežele njih devet. Sve analizirane tirolske imaju nitrite.

Oni mesu daju crvenu boju i produljžuju mu rok trajanja. Nitrati se u nalaze u tlu i vodi, a u tijelu se pretvaraju u nitrite. U kobasicama oni sprečavaju rast nekih bakterija. No u tijelu se mogu pretvoriti u otrovne spojeve pa je ograničena količina koliko ih smije biti u kobasici.

U kilogramu gotovih kobasica ne bi smjelo biti više od 50 miligrama nitrata. U tirolske kobasice se dodaju i askorbati, izoaskorbati i tokoferoli. To su antioksidansi koji spriječavaju tosksičnost. No tu nije kraj listi dodataka. Kako bi se meso, voda i dodatci držali na okupu brinu se emulgatori, tj. polifosfati. Oni narušavaju omjer fosfora i kalcija u tijelu i mogu oslabiti kosti. I njima je dopuštena količina ograničena.

 U analiziranim kobasicama, osim polifosfata, ima i fosfata u drugim oblicima, a zadaća im je da reguliraju kiselost. Kao i kod drugih mesnih prerađevina i kod jedenja tirolskih kobasica treba biti umjeren i oprezan.

 Ljudi koji imaju problema sa srcem, jetrima ili bubrezima tirolske kobasice bi trebali isključiti s jelovnika.     

Gavrilović

Gavrilović ima i svinjsko masno tkivo te kožice. Dva regulatora kiselosti su fosfati koji mogu oslabiti kosti. Ima sol i začine, a okus je pojačan natrijevim glutaminatom, koji trebaju izbjegavati astmatičari. Bojilo je od kukaca, što može značiti i manje natrijeva nitrita. Vitamin C trebao bi smanjiti štetnost nitrita.     

Rozeto

I u ovoj kobasici prevladava svinjsko meso. Ima i svinjskog masnog tkiva, ali nema kožica. Osim soli i začina, sadrži tri pojačivača okusa te aromu dima. Ima polifosfate, ali u dopuštenoj količini. Konzervans je natrijev nitrit čije štetno djelovanje djelomično sprečavaju antioksidansi. Rozeto nema bojila

Z'dežele

Ima samo 65 posto mesa i 20 posto svinjskog masnog tkiva. Nema kožica, ali ima dodatke poput škroba i čak tri zgušnjivača, ali i šećer dekstrozu. Plus ove kobasice su i prehrambena vlakna. Z’dežele kao stabilizatore ima fostate, koji oslabljuju kosti. Konzervans je nepožaljan natrijev nitrit.     

Idi na 24sata

Komentari 2

  • svanuće 24.09.2014.

    Što manje to bolje .

  • mali zeleni prigorec 23.09.2014.

    Nije joj bez veze nadimak podriguša.

Komentiraj...
Vidi sve komentare