To je to što me zanima!

Zaprešić: Baždare vodomjere pa računi za vodu rastu 8 kuna

Zavod za mjeriteljstvo je navodno podigao cijenu baždarenja vodomjera, tvrde u Zaprešiću. Čini se da ih baždare samo oni jer drugi, čini se, ne dižu cijenu...
Vidi originalni članak

Zavod za mjeriteljstvo je povećao cijene baždarenja vodomjera, a po zakonu ih moramo baždariti svakih pet godina, opravdavaju u zaprešićkom Vodovodu poskupljenje vode.

U računima za travanj osam kuna je veći fiksni dio naknade, a cijenu vode po kubiku nisu dirali. Kao drugi razlog za poskupljenje navode poskupljenje struje koju koriste na vodocrpilištima. Ovo je opravdanje poprilično neobično jer je struja u Hrvatskoj, prema Eurostatovu izvješću o kretanju cijena energije, u drugoj polovini 2014. prošle godine pojeftinila.

- Novi smo na tržištu, pa nismo uspjeli isposlovati povoljnu cijenu struje koju smo imali dok smo bili u velikoj tvrtki. Vodoopskrba i odvodnja po zakonu se morala izdvojiti iz gradskoga komunalnog poduzeća. Skuplje je, 40 posto, i baždarenje vodomjera. Moraju imati plombu Državnog inspektorata, pa smo morali poskupiti fiksni dio jer to ulazi u trošak održavanja - objasnio je poskupljenje Vlado Kovač, direktor Vodoopskrbe i odvodnje Zaprešić.

Kazao je da vodomjere skidaju svakih pet godina i daju na reparaturu i baždarenje. Na upit hoće li smanjiti fiksni dio računa nakon što baždare sve vodomjere, kazao je da svake godine baždare 20 posto vodomjera, pa to rade stalno. No Zaprešićani su zbunjeni novim računima za vodu.

- Vode potrošimo za dvadesetak kuna, a tih naknada, što fiksnih, ali i onih koje se plaćaju po kubiku vode, je nekoliko. Kad se sve zbroji, računi su za nas dvoje u stanu i do 200 kuna - kazala je čitateljica iz Zaprešića.

Osim cijene vode po kubičnome metru plaćaju se i tri naknade za razvoj (voda, odvodnje i pročišćavanje). Posljednju plaćaju i oni koji nisu priključeni na odvodnju, no oni ne plaćaju samu odvodnju. Naknade za zaštitu voda i za korištenje prikuplja Vodoopskrba i novac prosljeđuje Hrvatskim vodama. Sa svim naknadama ispada da je cijena vode 11,82 kune po kubiku, a osnovna cijena joj je 3,60 kuna. Tome još treba dodati i fiksni dio za vodu 24,97 kuna te 9,12 kuna za odvodnju.

- U Zaprešiću svi plaćaju vodu prema stvarnoj potrošnji, a ne kao, na primjer, u Zagrebu, gdje se često plaća prema procjeni. Svih 15.000 vodomjera svaki mjesec se daljinski očitava. Stare smo zamijenili novima s radijskim očitavanjem, a tad nismo dizali cijene. Prosjek potrošnje obitelji je 12 kubika mjesečno. Račun je veći fiksno osam kuna, pa ispada da je voda po kubiku skuplja 61 lipu - dodao je Vlado Kovač.

Od danas je skuplja voda i u Ivanić Gradu, kunu po kubiku.

- Na Gradskom vijeću je prošli tjedan donesena odluka o uvođenju naknade za razvoj vodoopskrbe. Ta naknada je uvedena prvenstveno zbog financiranja velikog projekta regionalnog vodoopskrbnog sustava Zagreb istok - pojasnio je odluku o poskupljenju Vjekoslav Broz, direktor Vodoopskrbe i odvodnje Ivanić Grad.

Riječ je o jednom od strateških projekata Zagrebačke županije koji treba poboljšati vodoopskrbu istočnog dijela županije, odnosno područja gradova Vrbovec, Dugo Selo, Ivanić Grad i Sveti Ivan Zelina. 

Gotova ulaganja: U Koprivnici 10 posto jeftinija voda građanima     

Uvjeren sam da ćemo nakon pojeftinjenja imati najmanju cijenu vode. Građani su ulagali u gradnju vodovodne i kanalizacijske mreže te pročistača, kojeg većina u državi još nema, rekao je Mišel Jakšić, zamjenik gradonačelnice, na sjednici koprivničkoga Gradskog vijeća u svibnju. Tad su zastupnici izglasali jeftiniju vodu za kućanstva.     

EU traži da poskupi voda u Splitu, Kaštelima i Solinu

U splitskoj tvrtki Vodovod i kanalizacija za Slobodnu Dalmaciju su kazali da ove godine neće dizati cijene. No sljedeće godine bi mogli. Projekt odvodnje voda za Split, Kaštela i Solin Europska unija sufinancirat će 70 posto. Postavljaju uvjet da cijena vode iznosi tri posto od neto raspoloživog dohotka. Tad bi cijena bila oko 17 kuna.     

Vodi najčešće podižu cijenu zbog gradnje kanalizacije     

Zbog uvođenja naknade za razvoj sustava javne odvodnje i Primoštenci od lani kubik vode plaćaju tri kune više. Poduzetnicima koji troše do 15.000 kubika naknada je četiri kune po kubiku, a tvrtkama s većom potrošnjom pet kuna.

- Nismo se zaduživali, a infrastruktura ostaje općinska - obrazložio je načelnik Stipe Petrina.     

Idi na 24sata

Komentari 9

  • kizo63 30.06.2015.

    kako bi direktor Vlado Kovač objasnio to što njihovo daljinsko očitanje ne radi pa radnici ručno očitavaju vodomjere? Novac je potrošen a sustav je radio niti dvije godine! I uz to slavno daljinsko očitanje radnici si daju za pravo preskati ograde, ulaziti u tuđi posjed kao lopovi i kidaju poklopce šahtova da bi očitali vodu (a uz put pokidaju ili otvore i neki ventil na potrošačevoj strani kako bi povećali potrošnju gdje se malo troši)

  • 23.06.2015.

    znate ona vic kad Fata kaze: markica po markica? tako i ovo . nije bitno koliko al bitno da se uzima i kasa se puni.

  • bulog55 23.06.2015.

    Vodoopskrbni sustav Zagreb-istok?? Će on opskrbljivat vodom fontane???

Komentiraj...
Vidi sve komentare