To je to što me zanima!

1944: O čemu govori Jamalina pjesma i zašto je naljutila Ruse

Svu patnju i bol svoje obitelji i naroda Jamala je opjevala u pjesmi '1944', kojom je pobijedila na ovogodišnjem Eurosongu. Zbog pjesme su reagirale ruske vlasti
Vidi originalni članak

Ukrajinska predstavnica pobijedila je na ovogodišnjem Eurosongu pjesmom čija je politička poruka uzrokovala tenzije sa susjednom im Rusijom, piše The Guardian

Jamala je u pjesmi naziva '1944' progovorila o Staljinovoj deportaciji krimskih Tatara, a ista je interpretirana kao kritika ruske aneksije Krima iz 2014. godine.

Naime, upravo ukrajinska predstavnica pripada krimskim Tatarima koji žive na teritoriju pod okupacijom Rusije, a koji su u prošlosti doživjeli Staljinov progon. Mnogi su umrli na izbjegličkom putu prema Aziji.

Jamala je rođena 27. kolovoza 1983. godine, otac joj je krimski Tatar, a majka Armenka. Preko svoje prabake s majčine strane je u rodu sa poznatim armenskim skladateljem Aramom Khachaturianom. 

Glazba je njena prva ljubav, a prekretnica u karijer dogodila se 2009.  kada je nastupila na međunarodnom natjecanju mladih pop pjevača 'New Wave' u Jurmali. Osvojila je prvu nagradu.

Tridesetdvogodišnja pjevačica rođena je u gradu Oshu u Kirgistanu, a njena obitelj i sunarodnjaci su za vrijeme Staljina prognani. Bježeći u potrazi za spasom, kćerka njene prabake je umrla na kamionu te je njeno tijelo nemilosrdno bačeno. 

Pradjed se borio u ruskoj vojsci protiv nacista. Tatari koji su se borili na strani Crvene armije kasnije su poslani na rad u Sibir i na Ural. Članovi njene obitelji vratili su se kući nakon osamostaljenja Ukrajine.

<

Završila je glazbenu školu gdje je učila svirati klavir, a nakon toga glazbeni koledž i akademiju, gdje je studirala operu. Željela se posvetiti klasičnoj glazbi, ali njen afinitet za jazz, soul, orijentalnu muziku i eksperimente rezultirao je promjenom planova.

Jamala je prvi put pokušala otići na Euroviziju s pjesmom 'Smile' 2011. godine. Dospjela je u finale ukrajinskog natjecanja, a zbog kontroverzi s glasanjem finale je ponovljeno. Pjevačica je odustala jer je sumnjala u namještanje.

Kada je Rusija izvršila aneksiju Krima 2014. godine, Jamala je tvrdila da je njena obitelj zlostavljana te da su je Rusi optuživali za fašizam.Obitelj na Krimu nije posjetila od ljeta 2014. godine.

Svu patnju i bol svoje obitelji i naroda Jamala je opjevala u pjesmi '1944', kojom je pobijedila na ovogodišnjem Eurosongu. Zbog pjesme su reagirale ruske vlasti tražeći diskvalifikaciju, ali su organizatori utvrdili da pravila nisu prekršena pa je Jamala svojom pjesmom osvojila žiri i publiku.

Idi na 24sata

Komentari 96

  • 16.05.2016.

    Ja tako dobro ne govorim engleski niti tako dobro poznajem povijest da bih shvatila "veličinu" teksta ukrajinske pjesme a melodija je bila bez veze iliti "bez melodije". Rus je imao puno bolji perfomans od pjesme i svi koji su glasali zapravo su se divili elektronici. Naša je bila savim dobra i nije mi jasno kakav to "stručni žiri" jedne države joj može dati ocjenu 8 bodova a drugi ništa? No sve u svemu bilo je nekoliko dobrih pjesama a ne ulazeći u to što na Euroviziji ima raditi Australija, oni su imali daleko najbolju pjesmu. Melodija i glas pjevačice - vrhunski!

  • istraživač40 16.05.2016.

    boljševici i staljinisti su činili zločine nad svim narodima kojim su vladali pa i rusima a sad se to želi pripisati samo rusima.i mnoge druge vlasti su činile zločine nad narodom kojim su vladali.povjest je puna takvih primjera,a i sadašnjost.prošle godine su promovirali sotonizam(plešemo u mislima sa demonima) a predprošle LGBT.predhodne agende nisam analizirao.

  • ZluradStrašniji 16.05.2016.

    Sve što ljuti Ruse je ok :) Slava Ukrajini!

Komentiraj...
Vidi sve komentare