To je to što me zanima!

Atentat na kraljicu Elizabetu II. jedan je od najvećih misterija, od javnosti ga tajili 40 godina

Kraljica Elizabeta i princ Philip putovali su iz Sydneya u Orange, u sklopu svoje australske turneje kada su postali žrtvama takozvane 'Lithgow zavjere'. Tada to nisu znali, ali za dlaku su izbjegli smrt
Vidi originalni članak

Najdugovječniji britanski monarh Elizabeta II. preminula je prije točno godinu dana. Kraljica je umrla mirno u Balmoralu, a vijest o njezinoj smrti tada su javili iz Buckinghamske palače. Prije više od 50 godina pokojna vladarica preživjela je i atentat.

VELIKA SVOTA NOVCA Pogreb kraljice Elizabete koštao je Britance 162 milijuna funti...

Kraljica Elizabeta II. imala je doista neobičan i bogat život, a najveća neriješena misterija za vrijeme njene vladavine bio je pokušaj atentata u blizini Sydneya prije više od 50 godina.

Kraljica Elizabeta i princ Philip putovali su iz Sydneya u Orange, u sklopu svoje australske turneje 1970. godine kada su postali žrtvama takozvane  'Lithgow zavjere'. Kraljevski par kretao se vlakom preko Plavih planina 29. travnja 1970. godine, kada se otprilike na pola puta vlak zaustavio. Tada to nisu znali, ali za dlaku su izbjegli smrt zahvaljujući sporom kretanju vlaka.

Bivši detektivski nadzornik Cliff McHardy rekao je da su potencijalni ubojice položili veliki trupac preko tračnica, u nadi da će iz njih izbaciti lokomotivu. Srećom, strojovođa je odmah zakočio tada spori vlak, prije nego što se zaustavio na pružnom prijelazu. Vlak je ostao na pruzi i nije pretrpio značajniju štetu.

- Da je vlak postigao normalnu brzinu, izletio bi s tračnica i zaletio se u nasip. Moja istraživanja su pokazala da je trupac bio namjerno postavljen na tračnice - rekao je McHardy za Daily Mail 2009. godine.

Zbog tempiranja plana, on sumnja da je ubojiti potez isplaniran uz pomoć insajdera i da su ga možda vodili simpatizeri Australske irske republikanske vojske. Dodao je i kako je cijeli pokušaj skrivan i od javnosti i od kraljevske obitelji gotovo 40 godina i to kako bi se australska vlada spasila od sramote.

McHardy je ipak odlučio otkriti istinu kako bi pomogao u otkrivanju najveće neriješene misterije njegove karijere. Iako razumije zašto se pokušaj držao u tajnosti, bivši detektiv je rekao da je zataškavanje pokušaja atentata značilo da policija nikada nije mogla uloviti kriminalce.

- Nikada nismo došli do osumnjičenika, jer ako smo intervjuirali ljude, svima se činilo da govorimo u zagonetkama jer nismo mogli otkriti o čemu su točno bili naši upiti - priznao je na kraju.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare