To je to što me zanima!

Nagrada Fric: Koranine priče zadiru ispod zavjesa sudbine

Prestižna nagrada Nagradu Fric organizira tjednik Express, a pokrovitelj je Barcaffe. Pobjednik će, osim žiroskopa, dobiti 75.000 kuna u bruto iznosu
Vidi originalni članak

Ovogodišnja Nagrada Fric, kojom se bira najbolje prozno djelo objavljeno od srpnja 2020. do srpnja 2021., prvotno objavljeno kod hrvatskog nakladnika, na jeziku za koji nije potreban prijevod, zbog čega nagrada nije usko nacionalno, nego i regionalno usmjerena, prva je njezina svečana obljetnica - petogodišnjica.

Dakako, to je prigoda da se nagradi i njezinim dosadašnjim dobitnicima stvori nekakav ozbiljniji kontekst - značenja, utjecaja, pogrešaka i pogodaka, za što će svakako biti prigode nakon što početkom sljedeće godine saznamo tko će među 14 za sada odabranih autora i njihovih djela biti peti dobitnik Nagrade Fric, vlasnik Žiroskopa, novčanog iznosa od 75.000 kuna i titule laureata. Odnosno, tko će zaokružiti petorku u kojoj već čekaju Damir Karakaš, Jurica Pavičić, Darko Cvijetić i Marko Gregur. Nagradu Fric organizira tjednik Express, glavni pokrovitelj je Barcaffe, a mi ćemo svaki dan pisati o dva polufinalista.

Roman Jurice Pavičića “Prometejev sin” vraća nas na dobro poznati teren stvarnosne proze sa žanrovskim obilježjima i nadopunjava autorov dosadašnji opus. Gorki Šajn, kojeg smo upoznali u nagrađenoj “Crvenoj vodi”, dolaskom na fiktivni otok Škoj, za kojega ga vežu reminiscencije iz djetinjstva, vodi nas u tipično hrvatsko srce tame - tranzicijsku priču o otkupljivanju otočkog zemljišta kako bi se uložilo u buduću turističku investiciju. Lokalne priče i prošlost Šajna hvataju u svoju mrežu, a Pavičić se odmiče od čistog žanrovskog predloška kriminalističkog romana, prema još jednoj priči o hrvatskoj zbilji, baziranoj na mnoštvu epizoda iz Šajnova privatnog života. Prošlost i sadašnjost isprepliću se u priči koja kao i inače kod ovoga pisca postavlja moralna pitanja, ali portretira otočku zajednicu u kojoj dolazak sina čovjeka koji je na tom otoku pokrenuo partizanski ustanak postaje model na kojemu su vidljive mnoge neuralgične točke hrvatske zbilje.

Priče Korane Serdarević iz zbirke “Gušterov rep” tematiziraju žensku poziciju, ali uporište pronalaze u prepoznatljivoj zbilji i time istovremeno proširuje područje svojih interesa. Motivi nasilja, ljubavnih prekida, osamljenosti, umjetne oplodnje, u kombinaciji s onima besmisla birokratskog sustava i drugih društvenih negativnosti, kombinacija su “mekane” i emotivne proze i izrazite kritičnosti prema svakom gušenju pojedinčeva identiteta i ulogama koje smo prisiljeni igrati. Tonski raznolike i umješno napisane, priče Serdarević kao da zadiru ispod pomno spuštenih zavjesa sudbina onih za koje mislimo da sve o njima znamo. Proglašenje finalista užeg izbora Nagrade Fric bit će 25. studenog na Pulskom sajmu knjige.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare