To je to što me zanima!

Damirova tajna: Sluša veslanje pa juri do europskog rekorda...

PAMETNA APLIKACIJA Martin svaki dan u posebnoj aplikaciji ‘Mentalni trening’ upisuje odrađene vježbe pa mentori mogu pratiti kako napreduje. Europski je prvak
Vidi originalni članak

Osvojio sam i europska i svjetska zlata, pa i olimpijsko srebro, ali uvijek sam bio tremaš. Nervoza me je na početku utrka znala ‘pojesti’. Potražio sam pomoć i sad mi je trema veliki saveznik, rekao je Damir Martin.

Kad je zbog ozljede propustio cijelu sezonu, a trofejni četverac se rasformirao, Martin se sjetio svoje psihologice iz sportske gimnazije Ane Kotzmuth, koja je u sklopu tvrtke Mentalni trening već više od pola godine zadužena za mentalnu pripremu vukovarskog veslača.

- Najvažnije je bilo promijeniti Damirov stav i uvjerenje. Iznimno respektira autoritete olimpijskih i svjetskih prvaka, vjerojatno i previše, no danas vjeruje da je zapravo jedan od njih - rekla je Kotzmuth, koja je za Damira razvila i neke posebne metode treninga.

- Za potrebe vježbi vizualizacije snimili smo zvuk veslanja i to se pokazalo sjajnim. U veslanju je ritam najvažniji, a Martin je uz zvučnu kulisu postigao kontrolu. U finalu EP-a to je pokazao na najbolji način. Veslao je svoju utrku, svoj ritam, i uopće se nije obazirao na konkurenciju - rekla nam je Kotzmuth.

Damiru je pomogla još jedna posebnost Mentalnog treninga, aplikacija koju je preuzeo na pametni telefon.

- Napravili smo vlastitu aplikaciju, odnosno tracking program pomoću kojeg vodimo evidenciju o sportašu na dnevnoj razini. U aplikaciji su zadaci koje sportaš mora obaviti tako da u svakom trenutku znamo kako on napreduje i obavlja li dane zadatke - rekao je Igor Čerenšek, bivši hrvatski plivački reprezentativac i olimpijac, te prvi čovjek Mentalnog treninga.

Tri je godine radio s našom mladom teniskom zvijezdom Bornom Ćorićem, kojemu je pomogao da uđe u Top 100 sa samo 18 godina. Upravo ta aplikacija imala je veliki utjecaj na promjenu stava našeg zlatnog veslača.

- Mentalni trening je svakodnevni ‘posao’ pa nam aplikacija olakšava proces jer možemo na dnevnoj bazi pratiti napredak sportaša, a možemo izbjeći pozive, SMS ili viber, koji ponekad, zbog obveza sportaša na velikim natjecanjima, i nisu praktični - kaže Kotzmuth.

Ali napredak se ne događa preko noći. I tu su potrebni disciplina i upornost. I vjera u ono što radiš.

- Kako bi se vidjeli značajniji rezultati, sportaš mora s nama raditi 2-3 mjeseca, a to je otprilike od osam do 12 treninga. Čak 99,9 posto sportaša kod nas uspije ostvariti svoje ciljeve. Kontinuiranim radom postigli smo da neki sportaši nakon što završe period od osam do 12 sastanaka sami odluče nastaviti s treninzima - rekao je Čerenšek, čija tvrtka ima podružnice u Rijeci i Sarajevu, a u pripremi su i splitska te osječka podružnica.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • FASTT 02.06.2015.

    vjeruj mi da se smiju tvome dinameku privatnoj prciji

Komentiraj...
Vidi sve komentare