Treći put u povijesti i prvi nakon 15 godina hrvatska nogometna reprezentacija do 21 godine natječe se na Europskom prvenstvu. Ove godine ono se održava u Italiji i San Marinu, a počelo je u nedjelju utakmicama Poljska - Belgija (3-2) i Italija - Španjolska (3-1).
Upravo je San Marino, treća najmanja europska država s površinom od svega 0,61 kvadratni kilometar, mjesto u kojem će Hrvatska odigrati sve tri svoje utakmice u skupini, protiv Rumunjske (utorak, 18:30), Francuske (petak, 21 sat) i Engleske (ponedjeljak, 24. lipnja, 21 sat.
Prava televizijskog prijenosa za područje Republike Hrvatske ima Hrvatska radiotelevizija koja je najavila kako će na drugom programu HTV-a i platformi HRTi (besplatna unutar RH) prenositi sve utakmice Hrvatske i još nekoliko utakmica iz naše skupine.
U rasporedu je tako i utakmica Engleska - Rumunjska (petak, 18:30), ali ne i derbi skupine Engleska - Francuska (utorak 21 sat).
Osim toga, HRT će, neovisno o ishodu utakmica Hrvatske, prenositi i oba polufinala (27. lipnja) i finalnu utakmicu 30. lipnja od 20:45 u Udinama.
Satelit i Uefa besplatno nude sve
Ipak, gledateljima u Hrvatskoj u televizijskom su prijenosu dostupne sve utakmice Europskog prvenstva, pa tako i one koje ne prenosi javna televizija.
Prvenstvo, naime, prenosi i njemačka televizija Sport1 koju se u Hrvatskoj može gledati preko satelita u SD-u (Astra 1M, 19.2°E) i kod nekih IPTV i kablovskih operatera bez naknade. Kod nekih se nalazi u dodatnom paketu uz naplatu.
Na kanalu Sport1 mogu se pratiti sve utakmice Europskog prvenstva osim onih njemačke reprezentacije, koje prenose tamošnje javne televizije ARD i ZDF. I njih se može bez naknade gledati putem satelita i u ponudi nekih IPTV i kablovskih operatera.
Utakmice se bez naknade mogu gledati i na računalima, mobitelima i tabletima. One koje prenosi HRT bit će na njihovoj platformi HRTi, dok su sve ostale na novoj stranici Uefine televizije.
Raspored utakmica
Skupina A
1. kolo, 16. lipnja:
Poljska - Belgija 3-2
Italija - Španjolska 3-1
2. kolo, 19. lipnja:
Španjolska - Belgija (Reggio Emilia, 18.30)
Italija - Poljska (Bologna, 21.00)
3. kolo, 22. lipnja:
Belgija - Italija (Reggio Emilia, 21.00)
Španjolska - Poljska (Bologna, 21.00)
Skupina B
1. kolo, 17. lipnja:
Srbija - Austrija (Trst, 18.30)
Njemačka - Danska (Udine, 21.00)
2. kolo, 20. lipnja:
Danska - Austrija (Udine u 18.30)
Njemačka - Srbija (Trst u 21.00)
3. kolo, 23. lipnja:
Austrija - Njemačka (Udine u 21.00)
Danska - Srbija (Trst, 21.00)
Skupina C
1. kolo, 18. lipnja:
Rumunjska - Hrvatska (Serravalle, 18.30)
Engleska - Francuska (Cesena, 21.00)
2. kolo, 21. lipnja:
Engleska - Rumunjska (Cesena, 18.30)
Francuska - Hrvatska (Serravalle, 21.00)
3. kolo, 24. lipnja:
Hrvatska - Engleska (Serravalle u 21.00)
Francuska - Rumunjska (Cesena, 21.00)
Polufinale, 27. lipnja:
pobjednik skupine A - drugoplasirani iz skupina B/C ili
pobjednik skupine C (Bologna, 18.00)
pobjednik skupine B - drugoplasirani iz skupine A ili
pobjednik skupine C (Reggio Emilia, 21.00)
Finale, 30. lipnja
pobjednici polufinala (Udine, 20.45)