To je to što me zanima!

Formula 1 na aparatima, nakon 50 godina nema više Brazilaca

Gledanost se prepolovila, navijače nervira što se svaki kontakt kažnjava, a pretjecanja je premalo. Od 20 vozača čak 16 je iz Europe, a veliki financijski disparitet ubija sport...
Vidi originalni članak

Nekad je Formula 1 praznila ulice. Nedjeljni ručak, a potom u 14 sati utrka. I tako svaki drugi tjedan. Život u krugovima.
Tako je bilo nekad. Danas? Evo, baš ovaj vikend kreće nova sezona, već tradicionalno u Melbourneu, no sumnjamo da previše ljudi to zna. A i većina onih koji znaju vjerojatno će samo kasnije pogledati tko je pobijedio.

Formula 1 je u 2018. na prekretnici, jer sport je na aparatima. Nema pravih rivalstava, dvoboja poput onih Ayrton Senne i Alaina Prosta te Michaela Schumachera i Mike Hakkinena možemo se tek samo prisjećati. Ili ih ponovno proživjeti na YouTubeu.
Prvi put u F1 povijesti u prvenstvu će voziti dva četverostruka prvaka, no Lewisa Hamiltona i Sebastiana Vettela i to njihovo rivalstvo teško je gurnuti u tu priču. U redu, subjektivan dojam, no vozači Mercedesa u protekle četiri sezone pobijedili su na 65 od 79 utrka. Teško je s takvom statistikom pričati o bilo kakvom rivalstvu.

Ecclestone glavni krivac

Gledanost je jako pala, prije 10 godina Formulu 1 godišnje je pratilo više od 600 milijuna TV gledatelja. Prošle godine ta je brojka pala na samo 350 milijuna. Razlog? Bernie Ecclestone. Čak 40 godina vladao je sportom, brinuo se o komercijalnim pravima, od zabave za fanatike i avanturiste napravio je financijski Eldorado, no na krivi način.

Baš ta ogromna lova koja je ušla zaprijetila je Formuli 1 na najgori mogući način. Prijenosa utrka na javnim televizijama više gotovo i nema, moguće ih je pratiti samo preko plaćenih programa. A znate ono: 'Daleko od očiju, daleko od srca'. Ecclestonea je samo zanimalo koliko može izvući, tko će više dati. Eura ili dolara, njemu je bilo svejedno.

Financijski disparitet momčadi je ogroman, a Formula 1 postala je vrlo skup sport. Budžeti su u prosjeku 200 milijuna eura, no istina je da Ferrari, Red Bull i Mercedes imaju na raspolaganju i više od 350 milijuna eura, dok ostali rade s mrvicama. A u automobilizmu vrijedi ona: 'Koliko para, toliko muzike'.

Tko ima novac taj i vozi

Navijače smeta i povlašten odnos nekih momčadi, Ferrari samo za to što će se natjecati dobije gotovo 100 milijuna eura. Prednost koju je teško nadoknaditi. Barem za mnoge momčadi. 'Propeti konjić' dobije od TV prava čak više od Mercedesa, koji četiri godine zaredom ima vozački i konstruktorski naslov.

Skupoća sporta najviše se ipak ogleda u vozačima. Posljednjih 10-ak godina trend je angažiranja 'pay drivera', odnosno vozača koji su svoje mjesto za volanom bolida zaslužili dovođenjem bogatih sponzora, a ne kvalitetom.

Nekad je i tehnologija iz F1 bila dostupnija svima, što je omogućilo razvoj vozača iz cijelog svijeta. Na startu ove sezone od 20 vozača, njih čak 16 je iz Europe, a od četvorice 'stranaca' jedino Australac Daniel Ricciardo spada u krug pilota koji bi se možda mogli popeti na postolje ili pobijediti.

Nakon umirovljenja Felipea Masse prvi put nakon 1969. godine neće biti brazilskog vozača. Nema nikoga da naslijedi Emersona Fittipaldija, Nelsona Piqueta, Ayrtona Sennu, Rubensa Barrichella, Massu... Europski vozači dominiraju u posljednjih gotovo 30 godina. Od Ayrtonova trećeg i posljednjeg naslova 1991. pa sve do danas, samo je još jedan neeuropljanin postao F1 prvak. Bio je to Jacques Villeneuve 1997.

Formula 1 izgubila je na neizvjesnosti, uzbuđenju... Nikako nismo za prizivanje bilo kakvih nesreća, no teško je navijače držati u napetosti dok se svaki, pa i najmanji kontakt kažnjava. O pretjecanjima da i ne govorimo. Premalo ih je, pogotovo što se tiče najboljih vozača. A tu su i staze? Europske se jedva održavaju zbog financijskih teškoća, a sve je više Velikih nagrada na Istoku, koje su Ecclestoneu plaćale veliki novac kako bi ušle u kalendar. Legendarne Imole nema već 10 godina, Monza je jedva pronašla sredstva, prošle sezone nije se vozilo u Njemačkoj, a ni Silverstoneu ne cvjetaju ruže.

Pad prihoda od 10 posto

Ecclestone je napravio još jednu veliku grešku tijekom svoje vladavine. Vozače je učinio nedostupnima i izoliranim od navijača, a i potpuno je zanemario nove fanove. Odbacio je u potpunosti društvene mreže što se danas Formuli 1 obija o glavu.

Novi vlasnici, Liberty Media, kupili su F1 krajem 2016., a prošle sezone krenuli su s nekim promjenama. Momčadi mogu objavljivati na društvenim mrežama što se događa u boksu, a želja je novih vlasnika češće organizirati druženja vozača i navijača. Od ove sezone maknuli su zgodne hostese sa staze jer su shvatili da su im preskupe, a da ne dovode navijače na stazu.

Prošle je godine prvi put u valjda četiri desetljeća pao prihod, pa su momčadi dobile 10 posto manje novca. A Liberty Madia im je naredila da svojim novcem moraju sudjelovati u marketinškoj kampanji. Mislim da ne moramo ni reći koliko je to naljutilo šefove momčadi. Novi vlasnici nemaju puno vremena za okrenuti stvari u svoju korist. Ova 2018. mogla bi biti jasan pokazatelj ima li Formula 1 svijetlu budućnost ili je zlatno doba sporta davno završilo.

Ferrari čeka naslov od 2007.

A što nas čeka u novo sezoni? Hamilton i Vettel se bore za petu titulu s kojom bi se izjednačili s legendarnim Juanom Manuelom Fangiom. Mercedes je na testiranjima napravio najviše krugova i opet će Hamilton i Bottas imati najpouzdaniji i najbolji bolid.

Ferrari je također zadržao istu vozačku posadu, no teško je očekivati da će Kimi Raikkonen biti ozbiljnija prijetnja Hamiltonu. Vettel je jedina prava šansa momčadi iz Maranella. Red Bull Racing s Danielom Ricciardom i Maxom Verstappenom vjerojatno će ove sezone biti puno bliži Mercedesu, no tek treba vidjeti mogu li i u kontinuitetu pobjeđivati.

I nemojte očekivati lijepe bolide, novi sustav zaštite glave vozača ne izgleda najprivlačnije, no funkcija mu ionako nije estetske prirode već sigurnosne. Ferrari nije osvojio vozački naslov od 2007., Williams prvaka čeka od 1997., a McLaren od 2008. Eto, toliko o legendama sporta.

Idi na 24sata

Komentari 50

  • 24.03.2018.

    nema više duela na stazi kao prije dosada živa od utrka ,,zadnjih 8 godina katastrofa

  • 23.03.2018.

    ovo više nije f1 bolidi su ružniji, ona halo zaštita, zvuk, nema hostesa pa na šta liči ovaj sport više

  • 23.03.2018.

    Forzaa Ferarriiiii!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare