Gana obranila čast Afrike za povijesno četvrtfinale!

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Gana je postigla najveći uspjeh u svojoj povijesti. Pobjedom nad Amerikancima u produžetku od 2-1 izborili su četvrtfinalni susret s Urugvajcima
Gana kao jedina preostala afrička reprezentacija sačuvala je obraz 'crnom kontinentu'. 'Crne zvijezde' slavile su protiv Amerikanaca u produžetku 2-1 nakon iscrpljujuće borbe. Gana je u drugom nastupu na svjetskim prvenstvima izborila prvo četvrtfinale u povijesti. Tim uspjehom Ganci su postali treća afrička momčad kojoj je to pošlo za rukom nakon Kameruna i Senegala. Sama utakmica bilo je vrlo neizvjesna, ali Gana se ipak pokazala prejakim protivnikom za SAD. Amerikanci su unatoč borbi od 120 minuta razočarali jer im je Gana tek u pojedinim trenucima dopustila da ozbiljnije zaprijete. Utakmica je tek počela, a Kevin Prince Boateng je u šestoj minuti munjevitim prodorom rasparao mrežu Amerikanaca. Gana je potpuno uzdrmala SAD u prvom poluvremenu, ali nisu uspjeli iskoristiti šanse za povećanje vodstva. Početak drugog poluvremena, a kad ono skroz druga priča. SAD furiozno pritišće što im se naposljetku isplatilo. Dempsey je srušen u 16-ercu, a Donovan izjednačuje iz penala. Po prilikama u drugom dijelu, utakmica je mogla prevagnuti na bilo koju stranu. Momčadi su ušle u produžetke kada šok na samom startu. Gyan je zabio svoj treći pogodak na turniru u 93. minuti i ugasio svaku američku nadu. Ameri su u zadnjim minutama stiskali, ali Gana je teško, ali zasluženo izborila pobjedu. U četvrtfinalnom susretu igrat će protiv uvjerljivog Urugvaja koji je svladao Južnu Koreju.

LIVE
Početni sastav SAD-a
: Howard, Bocanegra, Bradley, Cherundolo, Dempsey, Donovan, Bornstein, Clark, Demerit, Altidore, Findley
Početni sastav Gane: Kingson, Sarpei, A. Gyan, Pantsil, Mensah, Annan, Inkoom, Jonathan, A. Ayew, Asamoah, Prince

Počela je utakmica! Gana je povela već u šestoj minuti!!! Kevin Prince Boateng u sprintu se 'slio' u 16-erac Amerikanaca te je silovito po podu pucao u bliži kut Howarda. Gana je odlično počela susret te je u kut stjerala SAD. Poluprilike izmjenile su se na obje strane, ali bez opasnosti po gol. SAD je imao izglednu priliku, ali brani Kingson. Amerikanci su imali najizgledniju priliku kad je Bradley bio 'oči u oči' s Kingson, ali ganski golman brani. Asamoah se našao u sličnoj šansi kao kod pogotka Boatenga, ali Howars skida udarac nogama. Gotovo je poluvrijeme. Gana je potpuno nadigrala indisponirane Amerikance iako su i oni imali izgledne šanse. Počelo je drugo poluvrijeme! SAD je krenuo ozbiljnije. Feilshaber koji je ušao na poluvremenu s desetak metara neometan, ali je Kingson obranio. Dempseyja je u kaznenom prostoru nesmotreno srušio Jonathan. Iz penala pogađa Landon Donovan i poravnava na 1-1!!! Pritisak Amerikanaca u drugom poluvremenu urodio je plodom. Igra se premješta s jedne na drugu polovicu, ali bez konkretnih prilika. Joey Altidore hrvao se s ganskim braničem, a udarac koji je uputio u padu u 80. minuti završila je pored lijeve golmanove stative. Kraj je regularnih 90 minuta. Igrat će se produžeci od 30 minuta. Počeo je prvi produžetak, a A. Gyan zabija za 2-1 u 93. minuti!!! Igrači su zamjenili strane za drugi produžetak. Vodi se bitka na sredini terena i iščekuje kraj. SAD je stisnuo, čak je i golman došao u napada, ali Gana raščišćava loptu. Kraj je utakmice nakon 120 iscrpljujućih minuta. Gana je izborila svoje prvo četvrtfinale.