Gasol dominira i s 35 godina, Španjolci prošli "na penale"

Čak 15 slobodnih bacanja više šutirali su Španjolci od Grka u četvrtfinalu EP-a, a baš je preciznost s crte "penala" sačuvala njihovo vodstvo u dramatičnoj završnici

Gotovo 18 tisuća gledatelja pomagalo je Grčkoj u dvoboju protiv Španjolske, a poseban im je užitak bio vrijeđati Rudyja Fernandeza. Nisu stigli prečesto se baviti tim zanimanjem, Rudy je ostao na nuli za samo 20 minuta igre, a u potpunosti ga je nadigrao Giannis Antetokounmpo s grčke strane.

'Greek Freak' zabio je 12 koševa, uhvatio čak 17 skokova i dva puta blokirao Paua Gasola, no na kraju je ispao tragičar. Pri 73-71 dobio je loptu i za dvije sekunde stigao šutirati s centra, ali njegova lopta odbila se od table i ostala vani, pa je titulu junaka utakmice ipak zaslužio Pau Gasol

Ne želimo upotrijebiti onu izlizanu usporedbu da je kao vino, ali španjolski centar i u 36. godini školuje ostatak Europe. I to Yannisa Bourousisa i Kostasa Koufosa, dva snažna grčka centra, a ne obične prolaznike. I dalje je najbolji strijelac ovog Eurobasketa, zabija 24 koša po utakmici, pet više od Talijana Danila Gallinarija

Gasol je završio s 27 koševa uz 56 posto šuta iz igre, uhvatio je devet skokova, podijelio tri asistencije i dvije blokade, a zabio je i ključno slobodno bacanje 2.7 sekundi prije kraja za pobjedu Španjolske.

Baš je sudački kriterij u posljednjoj četvrtini najviše razljutio Grke. Španjolci su ukupno šutirali 24 slobodna bacanja, pogodili njih 20, a Grci su za 40 minuta tek devet puta otišli na crtu. Samo četiri koša za jedan znače da je Španjolska "na penalima" napravila 16 razlike, previše za obračun ovako velikih i jakih protivnika. Nikola Mirotić (8/8, 18p) sam je šutirao osam bacanja, baš kao i Gasol (6/8).

I njemu su zviždali, ali Francuze vjerojatno veseli pomisao na četvrtak navečer i duel protiv omraženih susjeda. Tony Parker i društvo prije toga moraju proći Latviju u četvrtfinalu.