Japansko čudo od djeteta: Ima 11 godina i pobjeđuje seniore

Harimoto Tomokazu ima 11 godina i već igra seniorske turnire. Doša je do finala u Švedskoj pobijedivši prvaka Afrike u četvrtfinalu i švedskog igrača u polufinalu...

Harimoto Tomokazu u lipnju će navršiti 12 godina. Japanski klinac proteklog tjedna zadivio je svijet. Ušao je u finale jakog turnira u Švedskoj. Ne bi to bilo ništa neobično da se ne radi o seniorskom natjecanju. Harimoto je na Safor Openu pobijedio prvaka Afrike i 43. igrača svijeta, Egipćanina Omara Assara (24 godine).

Nije tu stao stao japanski igrač. U polufinalu je pobijedio 36-godišnjeg Šveđanina Jensa Lundqvista. U finalu je od njega bio bolji Kinez Xu Hui (25), svjetski prvak iz 2013. godine.

U posljednja dva desetljeća Kinezi vladaju stolnim tenisom. Trenutno su četiri od pet najboljih stolnotenisača Kinezi i to na prva četiri mjesta, peti je Japanac. Kod stolnotenisačica prve tri najbolje na svijetu su Kineskinje, četvrta je iz Japana. Je li mali Harimoto lijek za prekid kineske dominacije u stolnom tenisu?