Kanada je u dramatičnom finalu uzela zlato SAD-u

Kanađani su u finalu vodili sa 2-0 protiv SAD-a. Amerikanci su se vratili, odveli sve u produžetak gdje je Crosby golom donio veliko slavlje Kanadi

Sidney Crosby uzeo je pak i poslao ga iza američkog golmana Ryana Millera. Sirena je označila da je i posljednja zlatna medalja na Olimpijskim igrama u Vancouveru dobila svoje vlasnike. Hokejaši Kanade u dramatičnoj su utakmici nakon produžetka dobili Amerikance (3-2). Crosby (22), kojeg svi vide kao nasljednika velikog Waynea Gretzkyja zabio je pobjednički gol za golemo oduševljenje navijača, ali i tugu, koja polako prerasta u ogorčenje kod Amerikanaca. Kanada je dobila Ameriku i na njihovu ledu (2002. u Salt Lake Cityju), a sad je isto ponovila i kod kuće. Imali su Kanađani veliku prednost, vodili 2-0 golovima Toewsa i Perryja, igrali bolje, ali SAD su se vratile preko Keslra, odnosno u posljednjoj minuti golom Parisea izborili produžetke. Nakon sedam minuta i četrdeset sekundi, Crosby je sve završio i donio Kandi još jedno zlato, osmi olimpijski naslov.