Ostao je bez nogu u sudaru, a sad je paraolimpijski pobjednik

Alex Zanardi (45) je 2001. godine ostao bez nogu u stravičnoj nesreći, a u srijedu je bivši Formula 1 pilot osvojio zlatnu medalju u biciklizmu na Paraolimpijskim igrama

Prije 11 godina doživio je najgori dan u životu, a jučer vjerojatno jedan od najljepših. Legendarni vozač Formule 1, Alex Zanardi (45), osvojio je zlato na Paraolimpijskim igrama u biciklizmu i to na Brands Hatch, bivšoj F1 stazi.

Zanardi je 2000. otišao iz Formule 1 nakon pet godina i 45 utrka, a mjesto je prepustio Jensonu Buttonu. Godinu kasnije ostao je bez nogu u stravičnom sudaru u Champ Car utrci na stazi u Njemačkoj. Vodio je, a do kraja je ostalo 13 krugova. Na izlasku iz boksa uletio je u gužvu, a u njega se zabio Alex Tagliani brzinom od 354 km/h. Ostao je bez obje noge i bio je na rubu smrti zbog puno izgubljene krvi. Oživljavali su ga sedam puta!

- Bolid je bio prepolovljen. Dio mene ostao je u njemu, a drugi dio, moje noge, otišle su u drugom smjeru.

Nakon osam dana probudio se iz kome i shvatio da je ostao bez nogu.

- Da, ali još imam svoju ženu i sina - rekao je tada i najavio:

- Nesreću ću pretvoriti u veliku pobjedu. To je nešto što ću pričati unucima i prijateljima.

Što je najavio to je u srijedu i učinio i to kako, drugoplasirani je zaostao 27 sekundi.

- Ovo je veliki uspjeh. Naporno sam radio i sretan sam što sam doživio ovo iskustvo. Osjećaj je nevjerojatan, ali znao sam da će ovaj trenutak donijeti i malo tuge.