To je to što me zanima!

Počinje treći najgledaniji turnir u svijetu! Ulaznice do 5840 €, hrvatska braća igraju za Čile

Okreću se stotine milijuna eura, no najplaćeniji svjetski ragbijaš igra za 1,8 milijuna eura po sezoni. Novozelandski reprezentativci moraju igrati za domaće klubove, a za Čile će igrati braća Matias i Nicolas Garafulić. Utakmice prenosi SK
Vidi originalni članak

Ragbijaši se vole hvaliti da je to treće najgledanije natjecanje u svijetu sporta, nakon nogometnog svjetskog prvenstva i ljetnih Olimpijskih igara. Tako su pokazale brojke iz 2019.

I premda neka druga istraživanja tvrde da su gledaniji i biciklistički Tour de France i nogometna Liga prvaka, pa i Azijske igre, zimske OI, svjetsko prvenstvo u kriketu i SP nogometašica, Svjetsko prvenstvo u ragbiju nedvojbeno je ponajveći sportski događaj u svijetu. Igra se svake četiri godine, a u petak u Francuskoj počinje njegovo deseto izdanje.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Po tri titule imaju Novi Zeland i branitelj naslova Južnoafrička Republika, dvije Australija i jednu Engleska. Francuska je triput izgubila u finalu, a domaćin je bila i 2007., kada je utakmice na stadionima gledalo prosječno 47.150 gledatelja. Ovaj put najmanji stadion na kojem će se igrati je u Toulouseu od 33.150 mjesta, a najveći Stade de France s 80.023 mjesta.

I dok se za utakmice prvoga kruga može pronaći ulaznica i za 7 eura, za one jače, poput Francuska - Novi Zeland, ih nije bilo za manje od 200 eura, a za finale su od 680 do 5840 eura!

Sport gospode, kako ga nazivaju, na SP-u ima 20 reprezentacija, od čega samo osam ulazi kroz kvalifikacije i uglavnom se vrte iste momčadi. Pa su tako i europske kvalifikacije opet prošli Gruzija, Rumunjska i Portugal, a izravan plasman imaju sudionici Kupa šest nacija Engleska, Francuska, Irska, Italija, Škotska i Wales.

Okreću se stotine milijuna eura, no igrači zarađuju puno manje nego nogometaši, košarkaši, tenisači, NFL-ovci... Najplaćeniji svjetski ragbijaš je Južnoafrikanac Handre Pollard, koji igra za engleski Leicester za 1,8 milijuna eura po sezoni. Plaća u rangu osrednjeg hrvatskog nogometnog reprezentativca. Samo petorica ragbijaša na svijetu zarađuju milijun godišnje, sva petorica su u engleskim klubovima, dok na drugom kraju svijeta, u Novom Zelandu, nitko tko ne igra za domaće klubove ne može biti u reprezentaciji! Zato mnogi od najboljih ragbijaša u povijesti nisu igrali u Europi, a Steven Luatua (31) je, primjerice, prihvatio ponudu Bristola i ugovor od 770.000 eura godišnje, ali se zato morao odreći igranja za reprezentaciju. Dok je Charles Piutau (28) otišao u engleski Wasps pa je promijenio državljanstvo i igrat će na SP-u za Tongu. Jer za Novi Zeland više ne smije.

Prema kladionicama, Novi Zeland prvi je favorit (koeficijent 3.75), na Francusku je 4, na JAR 4.33, Irsku 6, Australiju 12, Englesku 15, Argentinu 23, Wales 41, Škotsku 51, Fidži 91, dok su svi ostali debeli autsajderi.

Hrvatska reprezentacija daleko je od SP-a no hrvatski je štih uvijek prisutan. Od Frane Botice, koji je s Novim Zelandom 1987. osvojio prvo SP pa desetak godina kasnije igrao za Hrvatsku, preko Daniela Lugera koji je osvojio SP s Engleskom 2003. do donedavnog kapetana Walesa Justina Tipurića.

Na mundijalu u Francuskoj za Čile će igrati braća Matias i Nicolas Garafulić, potomci hrvatskih iseljenika.

Sve utakmice možete gledati na kanalima Sportkluba, počevši od spektakularnog otvaranja i okršaja Francuske i Novog Zelanda u petak od 21 sat na SK 3, pa subotnji program: Italija - Namibija (12.50, SK 3), Irska - Rumunjska (15.20, SK 3), Australija - Gruzija (18, SK 2), Engleska - Argentina (21, SK 2).

Idi na 24sata

Komentari 3

  • Isus je jedini Put 08.09.2023.

    tko nije igrao ne zna koliko je ovo tehnički kompletan sport, snaga brzina inteligencija pokreta , jednostavno top sport, fizički moraš biti tenk da preživiš utakmicu, zato i jesu jedni od najspremnijih sportaša općenito

  • LUKAM10 LEGENDA 07.09.2023.

    Zanimljiviji mi je bilijar ili pikado....od toga

  • toma789 07.09.2023.

    razonoda za ljude niskog kvocijenta inteligencije

Komentiraj...
Vidi sve komentare