To je to što me zanima!

Porezni obveznici ne bi dali ni kunu, a stadion je sedam i pol puta jeftiniji od mađarskog...

Cifra nije strašna, stadion za 60 milijuna eura nije preskup. Rusi su dali 385 milijuna dolara za moskovski Lužnjiki, 445 milijuna za onaj u Sočiju i čak 775 milijuna za onaj u St. Peterburgu
Vidi originalni članak

Sva mjesta napokon natkrivena, 34.000 sjedalica, parkiralište, klupski muzej... sve to zvuči tako lijepo i duga je želja nogometnog navijača u Hrvatskoj. A zapravo je u nogometnoj Europi - stara stvar. Normala, standard. Samo, ima jedan veliki problem: sve smo te priče već previše puta čuli zadnjih godina, pa i desetljeća.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Od gradonačelnika, pretendenata na to mjesto, gradskih skupštinara do čelnika Dinama i raznih arhitekata. Slušali, nadali se, čekali i ljubomorno gledali kako u svim drugim državama niču stadioni. Po čemu je ova akcija Dinama i Otte Barića mlađeg drugačija? Je li uopće? Nogometni se navijači nadaju da jest, iako...

Dinamo je, dakle, opet krenuo u ofenzivu, na krilima povijesnog europskog rezultata objavio je projekt kako bi klub htio da izgleda novi stadion, isključivo u Maksimiru. Ponudio je i da snosi dio troškova, a procjenio je da bi ovakav stadion stajao 60 milijuna eura. Klub novca ima, ali bez Grada je bespomoćan.

I zapravo sama cifra u kontekstu stadiona nije strašna. Zaboravimo činjenicu da je u zadnjih 25 godina na pokušaje uređenja i "šminkanje" Maksimira otišlo četiri puta toliko, taj je novac prošlost, više ga nema. Ali sada urediti novi za 60 milijuna eura uopće nije preskupo.

Rusi su za Svjetsko prvenstvo izgradili nove stadione za od 210 milijuna dolara (u Jekaterinburgu), preko 385 milijuna dolara za moskovski Lužnjiki i 445 milijuna za onaj u Sočiju, do najskupljeg, u St. Peterburgu, koji je koštao 775 milijuna dolara.

Puskas Arenu u Budimpešti Mađari su izgradili za 461 milijun eura, a Maksimir u tim usporedbama dolazi u rang novih stadiona koji su ukrasili Ljubljanu i Skoplje. Nogometni stadion u sklopu Stožica stajao je Slovence 56 milijuna eura, a Arena Filipa II. Makedonskog 60 milijuna.

Plaćali su ih sponzori, država, lokalna zajednica, EU fondovi... To je manji problem. Veći je dobiti zeleno svjetlo od politike. A dok ga nema, i Dinamo i reprezentacija će se - crvenjeti.

I građanska inicijativa Dinamo je Maksimir krenula je u akciju. U petak je svim kandidatima za gradonačelnika/cu Zagreba poslala sedam pitanja vezana za nikad obnovljen Dinamov stadion.

  1. Kakav je Vaš stav o problematici stadionske infrastrukture u Zagrebu? Jeste li za izgradnju novog, modernog stadiona na Maksimiru? Imate li kakav suvislo razrađeni plan u vezi toga? Po kojem modelu financiranja i u kojem vremenskom roku? Kratki hodogram aktivnosti u vezi toga.
  2. Biste li, poput Grada Rijeke za HNK Rijeku, potpisali GNK Dinamu ugovor o pravu građenja kojim bi se na GNK Dinamo prenijelo pravo građenja na Maksimiru? 
  3. Ukoliko niste skloni opciji 2, biste li GNK Dinamu dali dugotrajnu koncesiju za Maksimir (na 99 godina, primjerice), slično kako je to još 2008. učinio s Poljudom Grad Split za Hajduk?
  4. Jeste li možda za to da Grad Zagreb vrati GNK Dinamu oduzeto zemljište i stadion Maksimir, koji su 40 godina, od 1952. do 1992. godine bili u Dinamovom vlasništvu?
  5. Jeste li svjesni činjenice da Dinamo nudi realno rješenje, do u detalja razrađen plan kako bi Zagreb dobio novi, moderan europski stadion, bez ikakvog zadiranja u gradski proračun i sredstva poreznih obveznika? A pozitivan ekonomski efekt na punjenje gradskog proračuna bi s novim stadionom bio itekako vidljiv. Ukoliko ste svjesni tih činjenica, hoćete li podržati da se rješenje koje Dinamo nudi zaista tako i realizira na korist svih građana Zagreba, ali i cijele države?
  6. Ako i kada se krene u rušenje postojećeg, oronulog maksimirskog stadiona i u izgradnju novog, gdje bi Dinamo trebao igrati svoje domaće i europske utakmice, te gdje bi trenirale sve uzrasne kategorije Dinama, od najmlađih do prve momčadi?
  7. Kakav je Vaš stav o izgradnji stadiona u Sesvetama, za koji odavno postoji (još iz 2017.) sva potrebna projektna dokumentacija i za koji postoji i pravomoćna građevinska dozvola, a prošle godine je produljen rok valjanosti te dozvole? Inače, taj stadion bi se mogao izgraditi za 10 milijuna eura.

- Pitanje stadiona desetljećima se provlači prije lokalnih izbora u Hrvatskoj. Preko noći smo okupili više od 2500 članova kako bismo potaknuli kod svih relevantnih subjekata konkretno djelovanje kako bi Grad Zagreb i Dinamo, kao najuspješniji hrvatski sportski klub, napokon dobili moderan europski stadion kakav zaslužuju svi ljubitelji sporta i nogometa u Hrvatskoj, svi građani Zagreba koji su ponosni na rezultate hrvatske reprezentacije i Dinama, a svakako i da Grad Zagreb dobije stadion za odigravanje najvećih europskih utakmica, kao i reprezentacije Hrvatske kao aktualnog viceprvaka svijeta. Kandidate za gradonačelnike Zagreba zamolili smo sažete odgovore na pitanja. Javnost i birači su zainteresirani za rješavanje jednog od gorućih problema hrvatskog nogometa i sporta, ali i Grada Zagreba, koji je ostao među rijetkim, ako ne i jedina europska metropola, bez adekvatnog stadiona za odigravanje utakmica europske razine. Odgovor od svih kandidata očekujemo do 15. travnja - navodi inicijativa.

Idi na 24sata

Komentari 169

  • korektor 74 11.04.2021.

    Ukoliko bbudgetnebude veći - neće pproći . Dok se namira "kočničari" cifra će biti 120 milja.VRIJEDNOST RADOVA = VRIJEDNOSTI MATERIJALA.Ali ima još jedna hrvatska matematika.VRIJEDNOST PROJEKTA = VRIJEDNOST PODMAZIVANJA.

  • rimad001 11.04.2021.

    ako se ne dira u naš hrvatski nnapačeni😁 proračun možet i morate napraviti stadion

  • realnost 11.04.2021.

    Dinamo zaslužuje ovaj stadion. Rijeka zaslužuje neki stadion od 20-tak tisuća mista. Hajduku triba renovirat stadion. Gorici možda malo bolji stadion. I naravno Osijek već iduće sezone ima vrhunski stadion. Da se oće ovako investirat mogli bi i mi katkad bit domaćini nekog europskog prvenstva, a ne bit zadnja rupa u europi

Komentiraj...
Vidi sve komentare