To je to što me zanima!

Smrtonosni nogomet! Liječnici ne mogu objasniti taj fenomen

Uz sve pretrage, smrt na terenu nemoguće je spriječiti, kažu liječnici. U čak 40 posto slučajeva, poput onog Piermaria Morosina ne mogu se otkriti srčane mane
Vidi originalni članak

Piermario Morosini (25), nogometaš Livorna, nova je žrtva zatajenja srca na travnjaku, fenomena koji medicina još nije objasnila.

- Čak i uz sve pretrage i preglede iznenadnih smrti na terenu uvijek će biti jer je 40 posto takvih slučajeva nemoguće predvidjeti - kaže liječnik hrvatske reprezentacije Zoran Bahtijarević.

Nema sigurnog znaka tko je ugrožen. Teško je prepoznati malformacije, dr. Biočina kaže da je teško spriječiti

Marcu Vivenu Foeu srce je zatajilo s 28 godina, Miklos Feher imao je 25, baš kao i Morosini, Puerta 22...

- Čudno je što su to sve mladi ljudi. Sportaše kod kojih se ustanovi poremećaj ritma srca treba odmah isključiti iz sporta. Samo, određeni postotak slučajeva nemoguće je uočiti. Gledajte, to su ogromni napori. Zamislite da se vozite na motoru ekonomičnom brzinom ili da cijelo vrijeme držite gas do kraja... Mora negdje puknuti - smatra prof.dr.sc. Bojan Biočina, predstojnik zagrebačke Klinike za kardiologiju.

Pretpostavlja se da je uzrok tog fenomena srčana aritmija. Takvom srcu treba više vremena da se električno napuni, nakon čega slijedi otkucaj. Pri velikim naporima srce brže radi i ne šalje krv u ostatak organizma. Mozak ostaje bez kisika, dolazi do nesvjestice i iznenadne smrti.

U sportu se danas ide iznad ljudskih granica, pogotovo u nogometu, Šokoti je Feher umro na rukama

- Čak i takav sportaš ima samo jedan posto šanse da će mu se to dogoditi - kaže dr. Bahtijarević.

Liječnik Hajduka i hrvatske reprezentacije Jurica Rakić kaže da je malformacije srca teško prepoznati.

- Rekreativni sport je zdrav, vrhunski ne! Ekstremni napori kojima podliježu sportaši dovode do problema. Sportaši su cijelo vrijeme, u borbi s rekordima, na granici svojih mogućnosti. Nogomet nije uzrok, on je ‘okidač’. 

Knežević: Ovo će me pratiti cijelog života

Još ne mogu vjerovati da našeg Morosinija nema. Čitao sam priče Muambinih suigrača i pokušao si zamisliti kako im je bilo dok su to gledali. Ne znam... Teško mi je... Tko zna hoćemo li se ikad oporaviti od ovoga. Ove slike pratit će me cijeli život, rekao je Dario Knežević, Morosinijev suigrač, koji je uživo svjedočio tragediji.

Idi na 24sata

Komentari 17

  • zoky swiss 16.04.2012.

    oh ne dr Bahtijarevic o postocima...bas me zanima koji je njegov postotak da izvadis krivi bubreg kao kod dijeteta iz popovace kojeg je gosp. operirao prije 2,3 godine za sto niej nikad odgovarao?!!

  • gremljin 16.04.2012.

    za mnoge je danas najbolji i najpopularniji nogometaš na svijetu - LEO MESSI - kljukan od jedanaeste godine konjskim hormonom rasta! Njegove su kosti dvaput jače od kostiju prosječnog čovjeka, izdržao bi vjerujem i da mu slon stane na nogu! Gospodo pa svaka čast njemu kao igraču, divim se njegovoj igri i golovima. ALI ON JE DOPINGIRAN!! Nije li to protuzakonito? Nije li to nepravedno prema svima onima koje kažnjavaju radi uzimanja vitamina protiv prehlade? Na kraju krajeva, nepravedno je prema svima nama!

  • gremljin 16.04.2012.

    ako se vratimo u devedesete i jos ranije, mislim da u ta vremena nije bilo toliko ozljeda i smrtnih slučajeva na nogometnim terenima. Pa ljudi su počeli umirati nasred terena u pola sata igranja. NEŠTO SE MORA mijenjati to je evidentno. Smanjiti napore na treninzima, smanjiti broj utakmica klubova koje se igraju tijekom sezone. Treneri moraju shvatiti da je nemoguće i smrtno opasno postalo to što rade sa igračima i kakve se sve zahtjevi stavljaju pred njih. Neka nogomet igraju oni koji znaju,a ne fizikalci!

Komentiraj...
Vidi sve komentare